Yerli Heron üretip Adını Anka Koydular !!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

mr_rain

Guru
TAİ'nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı Türk İnsansız Hava Aracı (TİHA) yarın hangardan çıkıyor.İsrail'in Heron'larından çok daha üstün olan TİHA'ya efsanelere konu olan Anka kuşunun adı verildi.

PKK'yla mücadelede Heron'dan yararlanan Türkiye, kendi imkanlarıyla daha gelişmiş hava aracı üretti.

TİHA, İsrail'den satın alınan Heron'lardan daha yüksekte, daha uzun süre uçacak ve daha fazla gözetleme yapacak. 2004 yılında başlanan projeyle bugünlere gelen TİHA, TAİ'nin gururu oldu.

TİHA'nın maketini gelecek hafta İngiltere'de düzenlenecek havacılık fuarına götürmeyi düşünen TAİ, son anda fikir değiştirdi ve tanıtımı Türkiye'de yapmaya karar verdi.

Bunun için yer testleri bitme aşamasına gelen TİHA'nın hangardan çıkarılmasına karar verildi.

'MALE' mi 'HALE' mi

Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla orta irtifada (30 bin feet-yaklaşık 10 km) uçmak üzere dizayn edilen TİHA'nın sürprizler taşıdığı sinyali geçen hafta geldi.

Bu nedenle tören davetiyelerinde kafa karıştıran bir detay yer aldı. Proje 'MALE' (Orta irtifa yüksek havada kalış) olarak hazırlandığı halde, davetiyeye TİHA'nın özelliği 'HALE' (Yüksek irtifa yüksek havada kalış) olarak yazıldı.

'Orta' yerine 'Yüksek' kelimesinin konulmasıyla TİHA'nın uçma yüksekliği ve beraberinde sahip olduğu kabiliyetler büyük bir artış gösterdi.

Türkiye, bu durumda ABD'nin Global Hawk ve İsrail'in Heron TP model İHA'larına rakip üretmiş oldu.

TAİ yetkilileri davetiyede hata olmadığını, TİHA'nın teknik özelliklerinin yarın düzenlenecek toplantıda açıklanacağını kaydettiler.

Kaynak
 

SwateR

Dekan
Türkiye' miz için hayırlısı olsun. Hep yerli yerli uçak filan yapıyoruz ama gerisi bir türlü gelmiyor.
 

SKYNET

Doçent
Heronun değil Amerikan Predator'un benzeri yapılmalı , Heron en gelişmiş ''Silahsız'' insansız hava aracı ama bizim gibi Terörle mücadele için gerekli olan silah gücü lan iha'lar
 

turgutreisfb

Profesör
mühendislerimi tebrik ediyorum ellerine sağlık bu ülkeye boş konuşan siyasetçi değil çok çalışan mühendis lazım inş gelişmeler bukadarla kalmaz devamı gelir ve proje büyür
 

xyz1234

Profesör
iyi komşu maldan eder kötü komşu mal sahibi edermiş. israille sürtüşme olmasa kendi teknolojimizi kendimiz yapma girişiminde bulunmayacaktık..
 
Üst
stat counter