Yeni Türeyen Letgo Dolandırıcılarına Dikkat!!!

Bu konuyu okuyanlar

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Herkese merhaba arkadaşlar,

Youtuberların son dönemlerde çekilişler yapmasının akabinde letgo da yeni bir dolardırıcı kesimi türedi. Bu dolandırıcılar ekran kartlarına absürt bir şekilde çok çok düşük fiyatlar koyup "youtubeda çekilişten kazandım, biglisayarım olmadığı için satıyorum" gibi aşırı çekici içerik ve başlıklar ile sahte googledan bulunmuş görselleri kullanarak ekran kartı vb. donanımları almak isteyen arkadaşları dolandırmaya çalışıyorlar. Eğer konumunuz yakınsa "Ben covid-19 risk grubundayım dışarı çıkamıyorum parayı havale yap kargoyla göndereyim" gibi cevaplarla insanlardan para koparmaya çalışabilirler. Bu dönemde ikinci el satın almalarınıza ekstra dikkat etmenizi öneririm.

Bu kişiler bir de kullanıcı adlarına numara yazıp direk whatsapp'a yönlendiriyorlar. Oradan daha kolay mı bağlıyorlar işi bilmiyorum.
Güvenmediğiniz kimseye letgodan telefonunuzu vermemenizi öneririm.
1611524341706.png

3 farklı hesap 3 farklı cep numarası 3 farklı ilan 3 aynı ekran kartı. Hepsinin de ilan açıklaması aynı kopyala-yapıştır
1611524554415.png

Bu ilanlarda daha çok kişiye ulaşması için konum istanbulun göbeği seçiliyor ama açıklamada Düzde' de oldukları yazıyor.
"gelip elden alabilir diğer illere kargolarım" diye de yazmış :)
1611525223400.png

Not: 1050 Ti kartlarda değil, şu an bütün donanım ürünlerinde bunu yapıyorlar. Bunu sadece tek bir örnek olarak attım.
Alışverişlerinizde dikkatli olalım, biz kaptırmazsak bu insanlar yok olacaklar.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075

Youtuberların son dönemlerde çekilişler yapmasının akabinde letgo da yeni bir dolardırıcı kesimi türedi. Bu dolandırıcılar ekran kartlarına absürt bir şekilde çok çok düşük fiyatlar koyup "youtubeda çekilişten kazandım, sıfır, biglisayarım olmadığı için satıyorum" gibi aşırı çekici içerik ve başlıklar ile sahte googledan bulunmuş görselleri kullanarak ekran kartı vb. donanımları almak isteyen arkadaşları dolandırmaya çalışıyorlar. Eğer konumunuz yakınsa "Ben covid-19 risk grubundayım dışarı çıkamıyorum parayı havale yap kargoyla göndereyim" gibi cevaplarla insanlardan para koparmaya çalışabilirler. Bu dönemde ikinci el satın almalarınıza ekstra dikkat etmenizi öneririm.

Bu kişiler bir de kullanıcı adlarına numara yazıp direk whatsapp'a yönlendiriyorlar. Oradan daha kolay mı bağlıyorlar işi bilmiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 135885

3 farklı hesap 3 farklı cep numarası 3 farklı ilan 3 aynı ekran kartı. Hepsinin de ilan açıklaması aynı kopyala-yapıştır
Ekli dosyayı görüntüle 135887

Bu ilanlarda daha çok kişiye ulaşması için konum istanbulun göbeği seçiliyor ama açıklamada Düzde' de oldukları yazıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 135889

Not: 1050 Ti kartlarda değil, şu an bütün donanım ürünlerinde bunu yapıyorlar. Bunu sadece tek bir örnek olarak attım.
En iyisi ya elden almak ya da sahibinden get.

Ryuzakii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Bende pek aynı olmasada ayn şekilde dolandırıldım yeni pc toplarken ekran kartına para yetmedi dedik 2. el alalım bulduk bitane , elden alamama rağmen dolanıdırıldım eve gelince bozuk çıktı adam telefon numarasını değiştirmiş arayınca bu numara kullanılmamaktadır diye uyarı geliyor.

2. EL ALMAK PİŞMANLIKTIR :(

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,293
İnsta da görmüştüm yeni bi akım sanırım herkes sahte ilan koyuyor ucuzdan ve gerçekten satanların fiyatı düşürmesine çabalıyorlar

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Bende pek aynı olmasada ayn şekilde dolandırıldım yeni pc toplarken ekran kartına para yetmedi dedik 2. el alalım bulduk bitane , elden alamama rağmen dolanıdırıldım eve gelince bozuk çıktı adam telefon numarasını değiştirmiş arayınca bu numara kullanılmamaktadır diye uyarı geliyor.

2. EL ALMAK PİŞMANLIKTIR :(
Virüs gibi mutasyon geçiriyor dolandırıcılar resmen.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Her bileşenin, modelinin ayrı ayrı testleri olur. Fiyatı ucuzsa veya yüksekse 2.el piyasasından anlayan birisine söylemeniz gerek. Sıfır fiyatlarıyla da karşılaştırın, garantisi var mı, kutusu, satıcının güvenilirliğini test edin. Model hakkında sürekli sorular sorun ve indirim isteyin. Fiyatı çok düşürmesini beklemeyin. Sahibinden GET ve elden almak çözümlerin başında geliyor.

Bazı 2.el ekran kartları neredeyse sıfır fiyatında satılıyor ve can sıkıcı bir durum. Letgo'yu zaten yavaşlığından kullanmıyorum. Geçen 5600 XT'yi 4000 TL'ye satan gördüm. İkinci eldi hem de.

@Creative, konunun sabitlenmesini istiyorum.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Aslında iyi taktik. Hayalimdeki sisteme yaklaştırıyor. Ben de mi yapsam? Şöyle güzel bir sistem toplarım. Ha ben para cukkalamam, ama piyasanın içinden geçmek için kullanışlı.
Taktik iyi evet, ama gine de dolandırıcılık. Kanan kesin oluyordur. Eminim.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Zaten genelde Sahibinden GeT'i kullanırım satış için, bir diğer yerler de var ama onlar fiyasko. GeT'in üstünü tanımam.

Youtuberların son dönemlerde çekilişler yapmasının akabinde letgo da yeni bir dolardırıcı kesimi türedi. Bu dolandırıcılar ekran kartlarına absürt bir şekilde çok çok düşük fiyatlar koyup "youtubeda çekilişten kazandım, biglisayarım olmadığı için satıyorum" gibi aşırı çekici içerik ve başlıklar ile sahte googledan bulunmuş görselleri kullanarak ekran kartı vb. donanımları almak isteyen arkadaşları dolandırmaya çalışıyorlar. Eğer konumunuz yakınsa "Ben covid-19 risk grubundayım dışarı çıkamıyorum parayı havale yap kargoyla göndereyim" gibi cevaplarla insanlardan para koparmaya çalışabilirler. Bu dönemde ikinci el satın almalarınıza ekstra dikkat etmenizi öneririm.

Zaten 600₺'ye sıfır GTX 1050 Ti bulmak hayal gibi bir şey, fiyat anormal.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
Taktik iyi evet, ama gine de dolandırıcılık. Kanan kesin oluyordur. Eminim.
İlan açacaksın düşük fiyata, soran olursa cevap vermeyeceksin, başkaları da ona aldanıp fiyat düşecek. Taak piyasa yerlerde. 6000'e 3090'lı sistem dizme hayali mi alırım bi dal.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Letgoda 6 sene kadar önce benzer bir şekilde dolandırılmıştım. ps3 almıştık test etmek için tv lazımdı ama satıcı televizyonu kullanmamıza çocuğum uyuyor diyerek izin vermemişti. Sonradan ise cd okuyucusunun bozuk olduğunu fark ettik. Fakat şu şekilde iade etmeyi başarmıştık. Teyzem onu alıcı gibi aradı, saat 3 te antalyaya uçağım var saat 2 de almaya geleceğim dedi. Biz 300 tlye almıştık teyzem ise pazarlıksız fiyata alacağını söyledi satıcıda daha çok para alacağı için bizim iade teklifimizi ertesi gün kabul etti :D. Saat 1 de iade ettik ve parayı kuruşu kuruşuna geri aldık. Oda elinde bozuk ps3le kaldı. O günden sonra 2. El teknolojik ürün olarak sadece 2 sene önce bilgisayar aldım. Onuda 1.5 saat boyunca her bir şeyini test ettim öyle aldım. Dahada almam sıfır en iyisi kafa rahat oluyor.

mychar276

Yerli ve Milli Tech Guy
Reaksiyon puanı
2,469
Letgoda 6 sene kadar önce benzer bir şekilde dolandırılmıştım. ps3 almıştık test etmek için tv lazımdı ama satıcı televizyonu kullanmamıza çocuğum uyuyor diyerek izin vermemişti. Sonradan ise cd okuyucusunun bozuk olduğunu fark ettik. Fakat şu şekilde iade etmeyi başarmıştık. Teyzem onu alıcı gibi aradı, saat 3 te antalyaya uçağım var saat 2 de almaya geleceğim dedi. Biz 300 tlye almıştık teyzem ise pazarlıksız fiyata alacağını söyledi satıcıda daha çok para alacağı için bizim iade teklifimizi ertesi gün kabul etti :D. Saat 1 de iade ettik ve parayı kuruşu kuruşuna geri aldık. Oda elinde bozuk ps3le kaldı. O günden sonra 2. El teknolojik ürün olarak sadece 2 sene önce bilgisayar aldım. Onuda 1.5 saat boyunca her bir şeyini test ettim öyle aldım. Dahada almam sıfır en iyisi kafa rahat oluyor.
Yanlız efsane taktimiş. Bozuk ps4 bir yana birisine içi boş ps4 satmışlardı. Yapıştırıcıyla dış i/o girişleri yapıştırılmıştı. Ağırlık için de küçük bir kütük koymuşlardı. Böyle bir kandırma taktiği de var. İçi bomboş oluyor.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Yanlız efsane taktimiş. Bozuk ps4 bir yana birisine içi boş ps4 satmışlardı. Yapıştırıcıyla dış i/o girişleri yapıştırılmıştı. Ağırlık için de küçük bir kütük koymuşlardı. Böyle bir kandırma taktiği de var. İçi bomboş oluyor.
İlginç ve kurnazca bir yöntemmiş. Neyseki biz iade edebilmiştik. Ama cidden dolandırılmak kadar kötü bir his yok sadece yaşayanlar bilir o hissi :D

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Makul fiyatlar olduğu müddetçe işlemci ve bellekte ikinci el çok sıkıntı çıkartmaz. Lakin asla ikinci el ekran kartı almanızı tavsiye etmiyorum. Aldığınız kişiyi tanıdığınız ve kartı nasıl kullandığını bildiğiniz haller istisna elbette.

muhtat16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

ben bu çocuğa kaptırdım ne yazık ki 700 TL aylardır kenara koyup yemeyip içmeyip biriktirmiştim. Allahından bulsun