Yeni topladığım Bilgisayarin donup kalmasi

Bu konuyu okuyanlar

erdemsrmsk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Herkese selamlar,

Arkadaşlar ben bir işe kalkışıp bir bilgisayar topladım. benim için hep hayaldi. Bu zamana kadar hep marka bilgisayar aldım ve sonunda bezdim. Neyse, Parçalar sorunsuz geldi, kargo paketlerinde herhangi bir hasar yoktu. Bende bilgisayarı topladım ve çalıştırdım. Ikinci bir bilgisayarım olmadığı için biosu guncellemeden windows'u kurdum. bur arada sistem şu sekilde:

Anakart: msi b450m a pro max
Islemci: amd ryzen 5 3600
Ram: corsair vengeance lpx 2×8gb
Ekran kartı: asus tuf gaming rx5700 8gb oc edition
Ssd: adata asu630 450gb m2
Güç kaynağı: corsair vs550 80plus

Kurulum aşamasında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Fakat herşey bilgisayarım kurulumunu yapıp kullanmaya başlayınca değişti.

Sorun 1: hiç-bir şekilde biosu guncelleyemiyorum. Gittim sırf bunun için yeni usb aldım. Eskilere zararlı yazılım bulaşmış olabilir diye. Güncel bios sürümünü sorunsuz indirip usb ye atıyorum. Fakat bios a girince usb bellek görünmüyor. Usb belleği internette tavsiye edilen ne kadar yöntem varsa uygulayarak formatladım. Sonuç aynı. Msi in sunmuş olduğu live update 6 programı da aynı şekilde hiçbir işe yaramıyor. Sebebi ürünü kayditmeme rağmen bana sadece driver güncellemelerini sunuyor. Sitesindeki gorsellérde göründüğü gibi bir bios güncelleme seçeneği benim ekranımda görünmüyor.

Sorun 2: bilgisayar açıldıktan yaklaşık 10 dakika sonra donuyor. Ve işin daha garip kısmı bu iki farklı şekilde gerçekleşe biliyor. Anlatayım.

1. Ihtimal :
Hiçbir şekilde mouse veya klavye kontrol edilemiyor. Saatlerce bıraksam da birşey değişmiyor.

2. Ihtimal :

Bilgisayar birkaç saniye donuk kaldıktan sonra hop mavi ekran!! Verdiği hata kodu: Clock Watchdog Timeout .
Sonra yeniden başlatıyor.

Bios güncellemesi dışında bütün driverlar güncel sürümleri ile yüklendi. Zar zor windows u da güncelledim.

Şimdi agalar, abilerim, kardeşlerim, ben internette sunulan birçok seçeneği denedim denemeye devam ediyorum. Ama bu işi iyi bilen birileri direk yardımcı olursa daha verimli olacak gibi duruyor. Sonuçta nette çıkan sonuçlar her zaman benim durumumla tam anlamıyla uyuşmuyor. Lütfen yardım edin gerçekten onca param heba olsun istemiyorum. Yardımcı olacaklara onden ilk teşekkürü arz eder, cevaplarinizi dört gözle beklerim.

erdemsrmsk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Yok mu bir babayiğit yardımcı olacak :(

erdemsrmsk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
BIOS u güncellemeyi deneyin birde.

Ustam sorunlardan birisi o zaten yazdım. O sorunu çözmek belki donma sorununu da çözecek ama yapamadım. Güncel bios dosyasıni indirdim ve usb ye attım fakat bios da mflash bölümünde çıkmıyor. Biosu sıfırladım yine olmadı. Usb birçok şekilde formatladim yine olmadı. ☹☹

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Ustam sorunlardan birisi o zaten yazdım. O sorunu çözmek belki donma sorununu da çözecek ama yapamadım. Güncel bios dosyasıni indirdim ve usb ye attım fakat bios da mflash bölümünde çıkmıyor. Biosu sıfırladım yine olmadı. Usb birçok şekilde formatladim yine olmadı. ☹☹
FAT32 FAT16 yı denediniz mi?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895

erdemsrmsk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Son düzenleme:

jandarma1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
0 212 288 52 96 bu numarayı ara hafta içi bide böyle dene (Gigabyte Türkiye M.H.)