Yeni PC'ye Windows Kurarken Aldığım Hata

Bu konuyu okuyanlar

WurucU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,

PC'yi yeni topladım ve windowsu kurmaya çalışırken ilk 2-3 seferde ilerletemedim ve aşağıdaki resimlerle anlattığım yerde takıldım. Sonra ne hikmetse tekrar deneyişimde kurulum başladı bitti ancak tam restart atıp açılacakken mavi ekran verip kurulum tamamlanmadı. Daha sonraki her deneyişimde aynı yerde takılı kaldım ve ilerleyemedim.

PC Parçaları :
ROG Strix X570-E Gaming
M2 SSD Adata 1 TB XPG Gammix S50
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2070 SUPER

..

Denediklerim :
* Anakartın BIOS'unu güncelledim.
* Windows 10 direk microsoft üzerinden indirip gene kendi yazılımı üzerinden flash diske yazdırdım.
* Aynı ve farklı windows 10 ISO dosyasını farklı flash bellekle Rufus ile yazdırarak denedim.
* Senelerdir kullandığım Windows 8.1 ISO dosyasıyla denedim.
* BIOS daki secure boot ayarlarını farklı farklı kurcalayıp denedim.
* Çalışan bir bilgisayardan SATA SSD takıp denedim. ( İşletim sistemi yüklü olmayan )
* M2 nin takılı olduğu slotu değiştirdim ( anakartta 2 slot mevcut )

Ne yaptıysam aynı yerde takılıp durdu.. Teorim m2 ssdnin bozuk olduğundan yana ancak farklı bir ssd taktığımda da aynı hatayı aldığım için bu teorim biraz çürüyor. Sürücüler kısmında taktığım m2 ssdyi göremiyorum.
Ne yapacağımı şaştım açıkcası..

Adım adım resimler :
laneU_UtSOikR9Qy5a_ROw.png

0zCGxyolRrOfDvYDRTENyQ.png

ALDIĞIM HATA ( Kurulu windowsdayken direk setupu açmışım gibi davranıyor ancak flash diskten boot ederek açtım, zaten kurulu bir windows yok )
Q-ipZizIRwyJGSuaXfWq0Q.png

Diğer seçenek ile ilerlersem burada takılı olan M2 SSD yi göremiyorum
ziBzsKbISRSWuF-r1iM1Ig.png

BİOS AYARLARIM ( Neredeyse tüm seçenekleri değiştirerek denedim, varsayılan ayarlarda denedim ama nafile.. hata değişmedi hiç )

ruQiUXR6Q0eZnGV3Scm_hw.png

FazAj3R8RhmfeTKzKTOPWA.png

3w8xMUERSG6Bnn5219ixjQ.png

F5sKfeCqTXiW0E64GRsq4Q.png

ZCyr55NJSd2zkH41gON-4g.png

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Neden yükseltme seçeneğini seçiyorsunuz ki? Bios'u sıfırladınız mı hiç?

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Belirttiğim gibi karşıma çıkan 2 seçeneği de deniyorum.
Bios'u varsayılan ayarlarda da denedim sonuç aynı.

Belleklerin kendi çalışma frekansı nedir? Bios'ya XMP açık mı? Şuan bios'da bellek frekansları kaç mhz'de çalışıyor. Bu sorunu bellek yüzünden de yapıyor genelde. Sistem de kaç adet bellek modülü var? 2 tane mi 4 tane mi? Eğer 2 tane var ise Dual Channel olarak taktınız mı?

Bir de sizden bir şey daha isteyeceğim. Bootable memtest ile bellekleri teker teker yarım saat test edermisiniz bakalım bellekler de bir sorun var mı.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247

WurucU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Belleklerin kendi çalışma frekansı nedir? Bios'ya XMP açık mı? Şuan bios'da bellek frekansları kaç mhz'de çalışıyor. Bu sorunu bellek yüzünden de yapıyor genelde. Sistem de kaç adet bellek modülü var? 2 tane mi 4 tane mi? Eğer 2 tane var ise Dual Channel olarak taktınız mı?

Bir de sizden bir şey daha isteyeceğim. Bootable memtest ile bellekleri teker teker yarım saat test edermisiniz bakalım bellekler de bir sorun var mı.

Bellekler : GSKILL Trident Z Neo RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 MHz CL16 RGB Ram
Anakartın kullanım klavuzunda belirttiği gibi çift rame göre takılı.
Anakartt/Bios 'da XMP ayarı yok, D.O.C.P olarak geçiyor yeni adıyla sanırım ve disabled durumda.
Çalışma frekansı 2133 Mhz olarak ayarlı.
Yarın testi denerim ancak pek sanmıyorum ramlerle alakalı olduğunu.
NVMe cihazlar ve anakarta takılı olan diğer bileşenleri görebildiğim ekranların hiç birinde takılı olan M2 Bileşeni hakkında hiç bir bilgi yok. M2 slotlarını boş olarak gösteriyor hatta.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hem SSD diski test etmek, hem de başka donanım vs. farklı bir tecrübe ve çözüm aramak gerekirse;

Manjaro Linux indiririz: Downloading File /xfce/18.1.4 - Manjaro Linux - OSDN
ISO doğrulama yaparak her şeyden emin oluruz: HashTab
Rufus kullanarak UEFI modunda yazdırıp dakikalar içinde yükleyebiliriz. : Manjaro Hızlı Kurulum Rehberi 2018

Manjaro Linux ile sonuç olumlu ise, o bilgisayara farklı sürüm (18.09, 19.09 vs.) Windows yüklemeyi deneriz.

Şuan yatıcam hocam kalktığımda ilk işim söylediklerinizi denemek olacak.

Son olarak :

takılı olan M2 ssdyi görmediğine dair şüphelerim artıyor.. Normalde burada cihazın marka ve modelinin yazması gerekmez miydi ?

Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Bellekler : GSKILL Trident Z Neo RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 MHz CL16 RGB Ram
Anakartın kullanım klavuzunda belirttiği gibi çift rame göre takılı.
Anakartt/Bios 'da XMP ayarı yok, D.O.C.P olarak geçiyor yeni adıyla sanırım ve disabled durumda.
Çalışma frekansı 2133 Mhz olarak ayarlı.
Yarın testi denerim ancak pek sanmıyorum ramlerle alakalı olduğunu.
NVMe cihazlar ve anakarta takılı olan diğer bileşenleri görebildiğim ekranların hiç birinde takılı olan M2 Bileşeni hakkında hiç bir bilgi yok. M2 slotlarını boş olarak gösteriyor hatta.

Şuan yatıcam hocam kalktığımda ilk işim söylediklerinizi denemek olacak.

Son olarak :

takılı olan M2 ssdyi görmediğine dair şüphelerim artıyor.. Normalde burada cihazın marka ve modelinin yazması gerekmez miydi ?

Tamam Enabled yapın bellekleri tam hızında çalıştırsın önce zaten gerekli bir ayar bu. Eliniz de normal sata ssd yok mu yada hdd falan? Bu ikisinden birine kurulum yapılsa m.2 de sorun olduğu ortaya çıkardı.

WurucU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hem SSD diski test etmek, hem de başka donanım vs. farklı bir tecrübe ve çözüm aramak gerekirse;

Manjaro Linux indiririz: Downloading File /xfce/18.1.4 - Manjaro Linux - OSDN
ISO doğrulama yaparak her şeyden emin oluruz: HashTab
Rufus kullanarak UEFI modunda yazdırıp dakikalar içinde yükleyebiliriz. : Manjaro Hızlı Kurulum Rehberi 2018

Manjaro Linux ile sonuç olumlu ise, o bilgisayara farklı sürüm (18.09, 19.09 vs.) Windows yüklemeyi deneriz.

Hocam kurulum esnasında driver free olarak olunca ekran bozuk geliyordu diğer seçenek ile devam ettiğimde kurulum takılı kalıyor
bi console ekranı geliyor ve en son :
"Started TLP system startup/shutdown"
burdan sonra devam etmiyor.

Tamam Enabled yapın bellekleri tam hızında çalıştırsın önce zaten gerekli bir ayar bu. Eliniz de normal sata ssd yok mu yada hdd falan? Bu ikisinden birine kurulum yapılsa m.2 de sorun olduğu ortaya çıkardı.

DOCP aktif ettikten sonrada değişen birşey olmadı. Şimdi sata kablolarını ayarlayıp şuanki kullandığım pcdeki ssdyi takıp deneyeceğim.

2. Denediğim SSD ile kurulum tamamlandı.
Sorun M2 ile alakalı olduğu kesinleşti. Hepsiburada dan iade talebi oluşturdum.
M2 SSD XPG S50 ürünü ve üzerinde soğutucu plaka ile geliyor. Kendi anakartımda soğutucu bloğu olduğu için SSD'nin kendi soğutucu plakasını çıkarmıştım. Umarım bu işlem için iade talebinde sıkıntı çıkarmazlar.
Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
BİOS 'u defult yap tekrar dene olmuyorsa M.2 SSD bozuk