Yeni Nesil Elektrikli Crossover: Volkswagen I.D. Crozz

Bu konuyu okuyanlar

Türk Gücü

Asistan
Katılım
22 Mart 2017
Mesajlar
302
Reaksiyon puanı
136
Puanları
43
Yaş
32
Yol Tutuşu Golf GTI Gibi Olacak - En azından Üretici Öyle Söylüyor

Volkswagen, hatchback ve minivan türevlerinin ardından üçüncü I.D. konseptini tanıttı. Sıfır CO2 salınımı yapan bir crossover'ı temsil eden araç, VW Grubu'nun elektrikli araçlar için özel olarak ürettiği yeni MEB platformundan çıkacak. Kayar arka kapılar, coupe'yi andıran tavan çizgisi ve ayrık arka koltuklar "Crozz"u geleneksel SUV'lerden ayırıyor.

vw-id-crozz-concept.jpgHerkese hitap etmeyen crossover-coupe segmentine adım atan Wolfsburglu ekip, çıkıntılı kıvrımlar ve fütüristik ön farlar ile bu sıkıntıyı bir nebze olsun çözmeyi başarmış. Tamamen LED arka farların çamurluklara kadar uzanması ise hoş bir detay. Araçta aydınlatmalı logo kullanan VW, tekerlekleri biraz daha uçlara doğru taşıyarak sekmelerin kısaltılmasını, aks mesafesinin ise uzatılmasını sağlamış.

vw-id-crozz-concept.jpg


İç mekanın arka bölümünde baş mesafesi, eğimli tavan çizgisine rağmen oldukça iyi görünüyor. B sütununu olmayışı ve kayar kapılar ise araca giriş çıkışı kolaylaştıran iyi bir özellik. Devasa panoramik cam tavan üzerine döşenen LED şeritler ise hareket kontrolü ile aktifleştirilebiliyor. Tavanın saydam oluşu sayesinde bu LED'ler dışarıdan da fark edilebiliyor. Volkswagen, sergi aracının iç mekanda Tiguan ile aynı genişlikte olduğunun altını çiziyor. Üstelik Crozz, bunu dış boyutları Tiguan'dan küçük olmasına rağmen başarıyor.


vw-id-crozz-concept.jpg


Volkswagen, 10.2 inç boyutunda bilgi eğlence sistemi ekranı ve 5.8" boyutlu tamamen dijital gösterge paneliyle fiziksel düğmeleri ortadan kaldırmış. Kapı panellerinde de yine dokunmatik kontrol elemanları var. Arttırılmış gerçekliğe sahip head-up display ise teknolojik havayı pekiştirmiş.


vw-id-crozz-concept.jpgİki elektrik motorundan beslenen Crozz önde 101, arkada 201 olmak üzere toplamda 302 bg (225 kW) güce sahip. Maksimum sürat ise 180 km/s. Volkswagen, ağırlığının %48'i önde, %52'si arkada bulunan elektrikli crossover'ın yol tutuşu karakterinin "Golf GTI" seviyesinde olduğunu öne sürüyor.

vw-id-crozz-concept.jpgTabana yerleştirilen 81 kWh'lik lityum iyon batarya ünitesi Crozz'a 500 km menzil sağlıyor. Bataryaların doluluk oranı, 150 kW'lık DC hızlı şarj aletiyle yarım saatte %80 seviyesine çıkabiliyor.

vw-id-crozz-concept.jpg


Çin'de tanıtılan I.D. Crozz, markanın otonom sürüş planlarını da temsil ediyor. "I.D. Pilot" adı verilen sistem lazer tarama ile araç çevresindeki her şeyi analiz edebiliyor. Adaptif LED ön farlar, bilgisayarın komutuna göre dönüş hamlelerinde aktif hâle geliyor. Tamamen otonom mod, iç ve dış ambiyans aydınlatma renklerini bile değiştiriyor. Sürüşün tamamen araçta olduğu zamanlarda direksiyon, gösterge paneline gizlenerek kabinde daha fazla alan açıyor.

vw-id-crozz-concept.jpg


Volkswagen'in MEB platformundan çıkacak ilk elektrikli otomobilin 2020'de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu aracı ileri aşamada I.D. konseptlerinin temsil ettiği modeller takip edecek.

kaynak: motor1

 
Üst