Yeni kurulan fiber modemin kullanıma açılma süresi

Chinny

Üyecik
Arkadaşlar bugün gelip fiber TP-Link archer c5 modemimin kurulumunu yaptılar. TT den gelen kişiler ont cihazda 3 ışığın yanıp modemdede internet ışığının mavi yanması durumunda internetin geleceğini söylediler . ONT cihazındaki 3 ışık yandı ve modemdeki internet ışığı maviye döndü ancak yanıp sönüyor vaziyette şuan . Acaba internetin hala gelmeme sebebi yanıp sönmesimi ? Ne kadar süre içerisinde gelir acaba?
 
DSL ışığı sabitse ve internet ışığı yanıp sönüyorsa bağlantı sağlanmış yani fiber netiniz aktif olarak çalışmaktadır, yani devrededir. kendi Türk Telekom VDSL modemimdeki yanan ışıklara göre. İnternet ışığı kırmızı yandığında sarıya geçmediğinde nete bağlantı sağlanamıyor örneğin bendekinde. Bakın şunlar ayni renkte (sizde mavi olabilir) yanacak, POWER, INTERNET ve LAN1 (LAN1 e Ethernet kalosu taklıysa sensör algılaıp o yabnar, LAN 2'de taklıysa LAN 2 yanar.) Bir de DSL ışığı turuncu olarak sürekli olarak titremeden yanacaktır, kesikli yanma olursa hatta (DSL hattı bağlantısında) sinyal gelişinde bir sıkıntı var demektir. (Benim modemime göre)

Ama bunların yanması da yetmiyor, sisteminizde internet erişimi için bir ağın da kurulması ve ethernet kartının (Onboard veya PCI'a takılanın) aygıt sürücüsünden görülmesi yani bu kartın yazılımının yüklenmiş olması şartı da vardır. Bunları hiç yapmadıysanız yaparsanız net erişiminiz sağlanır. Modemle PC'nin ethernet girişi arasına sarı ethernet kablosunu takmayı ise unutmayın. Kolay gelsin.
 
Üst