Yeni Dell Inspiron 7577 Olması Gerekenden Çok Yavaş Çalışıyor Yardım Edebilir misiniz?

Bu konuyu okuyanlar

furkanntepe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese Merhabalar,

İsmim Furkan. Forumda yeniyim bu konudada bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. 6-7 ay kadar önce Gittigidiyor.com dan kendime üniversitede autocad matlab gibi programları kullanmak, oyun oynamak -genellikle dota2-, dizi film izlemek ve internette gezinmek üzere Dell inspiron 7577 modelli bilgisayarı aldım. Hatırı sayılır bir para verdim ve özelliklerini çok iyi olarak aldım. Ama şuan tarayıcı da kasma problemleri yaşıyorum. Genellikle dota2 oynadığım için ondan örnek vereceğim diğer oyunlar hakkkında pek bilgim yok. Dota 2 oynarken son 2-3 aydır aşırı fps düşüşleri yaşıyorum 15-20 lere kadar. Ekran kartım nvidia gtx 1050 ti. klasörleri açarken kasma problemleri takılma problemleri yaşıyorum ve bu çok canımı sıkıyor. Yaz aylarında çok ısınıyordu laptop ısıtıcı aldım ama çok bir işe yaradığını söyleyemem. Prize takılı halde oyun oynarken %20-30 lara kadar şarj düşmesi yaşadığımdan dolayı servise götürdüm. 130W luk şarj aletini 180w şarj aletiyle değiştirdiler şarj düşmesi problemi çözüldü ama şuanki problemler şarj aletinden kaynaklanıyo olabilir mi? Bilgisayarı ilk aldığım zaman Ubunt işletim sistemi ile gelmişti ben windowsa alışkın olduğum için kardeşime windows kurdurdum daha sonra internetten 30-40 tl gibi bir ücrete windows 10 lisansı alıp kurulumu yaptım. Bu takılma ve kasma sorunları windows sürümüm orjinal olmadığı için olabilir mi? Bilgisayarımın özelliklerini ss alıp aşağıya ekliyorum bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler iyi akşamlar.

Ekran Görüntüsü (2).png
Ekran Görüntüsü (3).png

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Sürücüleri nasıl güncelliyorsun? Bende Dell 7567 kullanıyorum 1.5 yıldır bu tarz sorunlarla karşılaşmadım. SSD'ye yüklü olmayan uygulamalarda bir yavaşlık var ama o HDD den kaynaklı ki maalesef ürünün içindeki HDD çok kötü.

furkanntepe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sürücüleri nasıl güncelliyorsun? Bende Dell 7567 kullanıyorum 1.5 yıldır bu tarz sorunlarla karşılaşmadım. SSD'ye yüklü olmayan uygulamalarda bir yavaşlık var ama o HDD den kaynaklı ki maalesef ürünün içindeki HDD çok kötü.
Hocam merhaba. Henüz bir güncelleme yapmadım dediğim gibi çok anlayan birisi değilim. Bende bu sorunlar var malesef. Bu arada bende de SSD mevcut 125 gb lık ama dolmak üzere yani 16-17 gb gibi bir boş alan var. HDD mde 1 TB. Ama steam olsun autocad olsun windows olsun hep ssd ye kurulu. Ama bu sorunlar çok canımı sıkıyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Hocam merhaba. Henüz bir güncelleme yapmadım dediğim gibi çok anlayan birisi değilim. Bende bu sorunlar var malesef. Bu arada bende de SSD mevcut 125 gb lık ama dolmak üzere yani 16-17 gb gibi bir boş alan var. HDD mde 1 TB. Ama steam olsun autocad olsun windows olsun hep ssd ye kurulu. Ama bu sorunlar çok canımı sıkıyor.
Sana tavsiyem temiz bir format at. Format atacağın programı buradan indirebilirsin. Bu Microsoft'un orijinal programıdır. En az 8 GB bir USB belleği bilgisayara tak programa girmeden önce sonra yönergeleri takip edip oradan USB belleğe yazdırma kısmını seçerek format belleği oluşturacaksın. Daha sonra dosyalarını D diskine yedekle ve C ye format at. Formattan sonra Windows Update ile sürücüleri güncelle en son GeForce Experience indir ve ekran kartını güncelle. Problem kalacağını sanmıyorum. Steam'i HDD ye kurmanı tavsiye ederim bu arada. Elindeki key kaybolmaz merak etme format attıktan sonra internete bağlanırsa PC otomatik algılar keyi.

Windows 10'u Ä°ndirin

furkanntepe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sana tavsiyem temiz bir format at. Format atacağın programı buradan indirebilirsin. Bu Microsoft'un orijinal programıdır. En az 8 GB bir USB belleği bilgisayara tak programa girmeden önce sonra yönergeleri takip edip oradan USB belleğe yazdırma kısmını seçerek format belleği oluşturacaksın. Daha sonra dosyalarını D diskine yedekle ve C ye format at. Formattan sonra Windows Update ile sürücüleri güncelle en son GeForce Experience indir ve ekran kartını güncelle. Problem kalacağını sanmıyorum. Steam'i HDD ye kurmanı tavsiye ederim bu arada. Elindeki key kaybolmaz merak etme format attıktan sonra internete bağlanırsa PC otomatik algılar keyi.

Windows 10'u Ä°ndirin
Hocam çok teşekkürler. Format nasıl atıldığını pek bilmiyorum. İnce detayına kadar anlatma ihtimaliniz var mı ya da herhangi bir kaynak var mı bana başından sonuna küçük bir çocuğa anlatır gibi anlatabilicek bir kaynak. Varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim. Format işlemini yaptıktan sonra bu sorunlarım çözülür mü peki?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Şu kaynağa bakmanızı tavsiye edebilirim lakin siz sadece C yani SSD diske format atma işlemi uygulayacaksınız yani format ekranında SSD diski biçimlendirin diğer disklere ellemeyin.