Yeni batarya ne kadar süre şarj edeyim?

Bu konuyu okuyanlar

fzlcnysr

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Samsung Note 3 e yeni bir batarya aldım. İnternetten paket olarak geldi. Uzun süre şarj etmem şartmı yoksa normal 100 olduğunda kullanıma başlayım mı?

fzlcnysr

Asistan
Reaksiyon puanı
75

Ekli dosyalar

• v2-73205_large.jpg
    v2-73205_large.jpg
    60 KB · Görüntüleme: 51

Kadir Ortakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
171
Bu işlem pil kalibrasyonunu için yapılıyor galiba.
Telefon açıkken %100 şarj olmazsa telefon kapalı iken şarj etmekte fayda var.
Doğrudur hocam, sağlıklı çalışması için ben böyle yapıyorum bataryası değişmiş cihazlarda. Şu ana kadar da bir problem yaşamadım.

fzlcnysr

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Bu işlem pil kalibrasyonunu için yapılıyor galiba.
Telefon açıkken %100 şarj olmazsa telefon kapalı iken şarj etmekte fayda var.
Şimdi telefona yeni bataryayı takıp sonrasında kapatıp %100 olana kadar açmayayım mı?

Kadir Ortakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
171
Şimdi telefona yeni bataryayı takıp sonrasında kapatıp %100 olana kadar açmayayım mı?
Bataryayı taktığında bir miktar dolu olacaktır, onu da bitir ve bataryayı tamamen boşalt. Daha sonra telefon kapalıyken şarj etmeye başla. Kimi cihaz belli bir miktar dolduktan sonra otomatik açılıyor zaten, senin cihazın açılıyor mu tam bilgi sahibi değilim. Açılmıyorsa bile belli bir süre sonra cihazı aç ve %100'e kadar şarj et. Öyle 16 saat falan şarjda tutmana gerek yok.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Li-ion pillerde bu konuda bir sıkıntı yok diye biliyorum. Tak kullan mantığı var. Bu söylediğim pil kalibrasyonunu için. Mesela ben bataryayı değiştirdikten sonra telefon %100 şarj olmuyordu. %99'da kalıyordu. Telefon kaplı olarak bir defa şarj ettim. Sonra sorun düzeldi.

Bataryayı taktığında bir miktar dolu olacaktır, onu da bitir ve bataryayı tamamen boşalt. Daha sonra telefon kapalıyken şarj etmeye başla. Kimi cihaz belli bir miktar dolduktan sonra otomatik açılıyor zaten, senin cihazın açılıyor mu tam bilgi sahibi değilim. Açılmıyorsa bile belli bir süre sonra cihazı aç ve %100'e kadar şarj et. Öyle 16 saat falan şarjda tutmana gerek yok.
Eski Ni-Mh pillerde böyle 16 saat diye bir şey vardı. Artık öyle bir derdimiz yok. ?