Yeni Batarya Aldım Nasıl Kullanmalıyım ?

byserhatt

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Arkadaşlar s3 için samsungun çıkardığı orjinal 3000ma batarya aldım.Taktım telefona %62 düzeyindeydi.Şuan %40 oldu aradan 6 saat geçti.Her neyse sadede geleyim yeni aldım sonuçta ve bataryanın verimli olması için ne yapmam lazım bilmiyorum .

Sorularım şunlar

1-)Herkes lion pilleri ilk alınca 8-10 saat şarj etmene gerek yok fullenince akımı zaten keser 2 saat şarjla sonra fişi çek diyor. Doğru mudur ?

2-)Şimdi bu pili telefona kapanıncaya kadar kullanacak mıyım? Bitince tam şarj mı edeceğim?

3-)Kalibrasyon nedir ve nasıl yapılıyor? Ne kadar sürede bir tekrar edilmeli?

Lütfen kaynak göstererek bilgili bir arkadaş yardımcı olsun.Herkesin tam olarak bilmediği önemli konular bunlar.Yanlış kullanımda patlayabiliyor bu piller herkes bilgili olsun kimsenin canı yanmasın.Teşekkürler okuduğunuz için

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
neyin doru oldugunu kimse bilmiyor tam doldur tam boşat bu kadar ek bişey yapma ben öyle yaparim hep :)

vbb_1907

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1) 24 satte
2)Tam bitinceye kadar kullanılacak.
3)Kablirasonun bataryayla alakası yok.Dokunmatik bir telefononun ekran ayarını yapmak için kullanılır.

syktv

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Trickle Charging diye bir şey de var.%100 olduktan sonra 10-15 dk daha şarjda kalıyor.

Hakan_E_Deniz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bataryanın ömrünü uzatmak istiyorsan eğer ilk kullanımda pili bitir sonra 8-12 saat arası şarja tak..daha sonraki kullanımlarında ise elinden geldiğince telefonu fazla şarja tutma ve şarjda kullanma..hem senin sağlığın hemde telefonun sağlığı açısından bunu yaparsan bataryadan daya iyi bir performans alırsın

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
batarya kalibrasyonunun ekranla alakası yok :) android sistemi batarya kullanım istatistiklerini kaydediyor kalibrasyon dediğin bu kayıtları silmek demek. Yeni rom yüklediğinde gerekli olabiliyor ama yeni batarya için kalibrasyona gerek yok. Bataryayı tam doldur tam boşalt yani %5 civarlarında doldur sürekli böyle kullanmaya çalış en iyi kullanma şekli bu, başka özel bir olay yok.

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Birkaç tam dolum sonrası kullanım ömrünü paylaşabilirseniz sevinirim. Hayırlı olsun.

ahmetnazim

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Yapman gerekenler;

Bataryanın voltajını ne kadar az düşürüp sarj edersen o kadar iyi, voltajı düşük iken kullanmak bataryaya daha çok zarar verir.
%40 civarı takarsan daha uzun gider ömrü.

Batarya sıcaklığını 40 dereceyi aşmadan kullanmak. Ne kadar ısınırsa sarjı o kadar az tutar batarya ve o kadar genleşerek ömrünü kısaltır.

%100 iken sarj etme durur ama orada bırak demek olmuyor bu %95'e düşünce tekrar sarj başlar ki ne kadar çok sarj o kadar kısa batarya ömrü demek.

byserhatt

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Yapman gerekenler;

Bataryanın voltajını ne kadar az düşürüp sarj edersen o kadar iyi, voltajı düşük iken kullanmak bataryaya daha çok zarar verir.
%40 civarı takarsan daha uzun gider ömrü.

Batarya sıcaklığını 40 dereceyi aşmadan kullanmak. Ne kadar ısınırsa sarjı o kadar az tutar batarya ve o kadar genleşerek ömrünü kısaltır.

%100 iken sarj etme durur ama orada bırak demek olmuyor bu %95'e düşünce tekrar sarj başlar ki ne kadar çok sarj o kadar kısa batarya ömrü demek.

Eyvallah kardeş. Yani %5 6 lara değilde %25 30 lara gelince şarja takmalıyım doğru anladıysam.Peki bu pili ilk taktığımda %62 ydi yüzdesi. Tamamen boşaltıp tekrar pili fullemem gerekir mi ? %52 iken taktım şarja ben

ahmetnazim

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Eyvallah kardeş. Yani %5 6 lara değilde %25 30 lara gelince şarja takmalıyım doğru anladıysam.Peki bu pili ilk taktığımda %62 ydi yüzdesi. Tamamen boşaltıp tekrar pili fullemem gerekir mi ? %52 iken taktım şarja ben

İlk dolumu telefonu açmadan 10 saat yapmak lazım diyorlar, sen %5 falan kalınca telefonu kapat yap 10 saat sarjı gecikmeli yapmış gibi olur herhalde ondan sonrakileri %25-30 civarında yap, %40 gün koşulları içinde zor olur.