Yeni Başlayanlar İçin Python İle Programlama Videoları

Bu konuyu okuyanlar

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birçok yerde 'Hangi programlama dili ile başlamalı' gibi sorular görüyorum. Başka ortamlarda da bana bu soruyu soranlar çokoluyor. Genellikle bu soruya hep 'Python' diye yanıt veriyorum, fakat bir kaynak önermek konusunda emin olamıyorum (O'Reilly kitaplarını tek geçerim gerçi, ama Türkçeleri var mı bilmiyorum).

Bu nedenle kolları sıvayıp kendim bir kaynak oluşturmaya karar verdim ve Python ile programlamayı anlatan bir video dizisine başladım. Youtube'ta elbette başka güzel videolar da var. Ama birçoğu izleyenin başka bir programlama dilini zaten bildiğini varsayıyor. "C'deki şunu, Python'da böyle yazıyorsunuz" tarzı anlatımlar mevcut.

Bense programlamayı Python'u kullanarak anlatmak amacındayım. Yani hem programlamayı, hem de Python'u anlatıyorum. Ama yolun henüz başındayım. Önümde planladığım birçok konu var ancak henüz kayıtlarını bitirebilmiş değilim. Haftada en az 2 veya 3 video yayınlamayı planlıyorum.

Programlamaya yeni başlamak isteyenlerin bu videoları izleyerek bir başlangıç yapabileceklerini, hem de programlamayı zaten bilen ama Python'u da bir denemek isteyenlerin faydalanabileceğini düşünüyorum.

Özellikle yeni başlayanların görüşlerini paylaşmaları ileriki konuları hazırlarken bana oldukça yardımcı olacaktır.

Videoları izlemek için bu adrese gidebilirsiniz:

[video=youtube;Mu0QWEVsRos]http://www.youtube.com/watch?v=Mu0QWEVsRos&feature=share&list=PLDVmAgsnEpHf8WoGZsYNGO0vPJeb9Aju0[/video]

Yorumlarınızı bekliyorum.

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeni bolum yayinlandi. Buradan izleyebilirsiniz:

[video=youtube;YT4Ejn3vrng]http://www.youtube.com/watch?v=YT4Ejn3vrng&feature=share&list=PLDVmAgsnEpHf8WoGZsYNGO0vPJeb9Aju0[/video]

Hakki Cetinkaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım öncelikle boylesine karşılıksız fedakar bir yola girdigin için cidden teşekkürü hakediyorsun. Yazilim sektorunde yeni oldugum için videonun içerigi hakkında detayli bir yorum yapamayacagim. Ama benim ricam şu olsun yazilim konusunda kendimi internet üzerinden geliştirmeye çalışan biriyim (şimdilik) ve bence bu tür yardım amaçlı videolu derslerin çoğu bir müddet sonra talebin azalmasi yada iş - okul vs. gibi yoğun tempodan dolayı yarım kalıyor. Umarım videolu anlatımların sürekli devam eder diyerekten koca bir teşekkür sunuyorum :).

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güzel yorum için teşekkür ederim. Her ne kadar oldukça yoğun çalışsam da (iki yazılım ekibini yönetiyorum), bu videoları hazırlamak benim için farkı bir motivasyon kaynağı. Bu nedenle devam edeceğimi düşünüyorum.

Şu anda en az 3 konunun daha malzemesini hazırladım ama henüz kaydı yapamadım. Bu hafta içerisinde bir bölüm daha yayınlayabilmeyi umuyorum.

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Henüz videoları izleyecek vaktim olmadı. Bir ara bakacağım. Yazılım Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Python'u bir dönem kullanmışlığım var ve bu dilin gücü bildiğimizden de öte. Pek çok ABD üniversitesinde tercih edilmeye başlayan, hızlı kod yazılan ve hızlı çalıştıran bir dil. Web'den veri toplama açısından çok güzel araçları var diye biliyorum.

Ayrıca Python öğrenmek için istihza.com'da güzel bir PDF var: http://indir.istihza.com/belgeler/py3/
Sürekli yeni bilgiler ekleniyor. Arada bir yeni sürümü çıkmış mı diye kontrol edersiniz.

Umarım videoların devamı gelir ve daha karmaşık konuları da anlatırsınız. Temel seviyede kaynak bulmada artık pek zorluk yaşanmıyor. İlerleyen konularda bu eksiklik var.

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Temelleri anlattıktan sonra Tkinter ile GUI'den ve multithreading'den bahsetmeyi de düşünüyorum. Belki IPC'den de bahsedebilirim. Şimdilik bunlara biraz daha vakit var. Zaten asıl amacım Python değil, programlamayı Python ile öğretmek.