Yeni Antalya Stadı elektrik üretecek

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Katılım
30 Temmuz 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,116
Puanları
113
Yaş
39
Yüzde 95'i tamamlanan Yeni Antalya Stadı'nın kendi enerjisini üreteceği ve şehir merkezini de besleyeceği öğrenildi.

yeni_antalya_stadi_2325.jpg


Antalya'da 33 bin kişilik stat inşaatında çalışmaların yüzde 95'i tamamlandı.

Stadın proje müdürü Yaşar Aydın, "Stat temmuz ayı sonunda futbol oynamaya müsait olacak" dedi. Antalya'da geçen yıl haziran ayında temeli atılan ve 96 dönümlük arazide yer alan 33 bin kişilik stadyumda inşaat çalışması sona yaklaştı. Tam daire şekliyle antik kentlerdeki arena görünümünü andıran statta çalışmaların yüzde 95'inin tamamlandığı belirtildi.

ELEKTRİK ÜRETECEK

Çatı bölümü özel hazırlanan statta 16 bin metrekarelik çatı ile tribünlerin üzeri kapatıldı. Türkiye'deki futbol sahalarından farklı bir özelliğe sahip olan stadın çatısındaki 13 bin metrekarelik bölümde yer alan güneş enerji panelleri de elektrik üretecek. Kendi enerjisini üretecek stat, şehir merkezini de besleyecek.

kralspor3944.jpg


YÜZ TANIMA KAMERALARI OLACAK

UEFA kriterlerine uygun şekilde hazırlanan statta 38 tane 20 kişilik, 4 tane grup, 1 tane de protokol locası yer alıyor. 8 bin metrekarelik ticari alan ile 1200 araçlık otopark yer alan statta karşılıklı iki skorboard bulunuyor.

Taraftar için farklı yönlere giriş çıkış alanı ayrılan statta yüz tanıma kameralarının da yer aldığı üst düzeyde güvenlik önemleri bulunuyor. Stadın Temmuz ayı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

kralspor9255.jpg


ÇİM EKİMİ TAMAMLANDI

Çatı bölümünde güneş paneli montajı ile sahasına çim ekimi yapılan, soyunma odaları, yedek kulübesi, locası tamamlanan, ses görüntü sistemi düzenlenen statta, korkuluk montajı, boya, badana, mobilya montajı gibi son düzenlemeler hazırlanıyor. Stadın proje müdürü Yaşar Aydın, sahada çim ekiminin tamamlandığını, ancak gübre ile sulama sürecinin devam ettiğini dile getirdi.

kralspor1164.jpg


GÜNDE 11 BİN 200 KİLOWATT ENERJİ ÜRETECEK

Güneş panellerinin enerji üretimine hazır olduğunu vurgulayan Aydın, koltuk montajının ise daha sonraki süreçte yapılacağını belirtti.

Aydın, "Türkiye'de ilk kez dairesel bir stat yapılıyor. Stadın çatısında 1.4 megavatlık enerji üretimine sahip güneş santrali var. Günde ortalama 11 bin 200 kilowatt saat enerji üretilecek. Stat bugün itibariyle Türkiye'de enerji üreten ilk, üretim kapasitesiyle de spor kompleksleri bakımından dünyada en büyük olma özelliğine sahip" diye konuştu.

kralspor6212.jpg


KAYNAK
 

ottoman

Öğrenci
Katılım
24 Şubat 2007
Mesajlar
26
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Maşallah, çok beğendim. İnşallah tüm statlarda buna benzer uygulamalar yapılır.
 

Aretios

Müdavim
Katılım
13 Kasım 2009
Mesajlar
3,815
Reaksiyon puanı
3
Puanları
38
Valla 2 seneye ülkemde canavar gibi statlar bitmiş hizmet vermeye başlayacak...

inş. stat yonetımlerı bu statları bir ahıra cevırmez aam gibi yonetırler ve bakımlarını yaparlar ....

Antalya ve antep statları cok guzel olacak tabı vodafone arenayı soylemeye bıle gerek yok :D :D
tam bı mabet olacak Kartalların ibadet ahanesı olacak tabırı caızse :D :D
 
Üst