Yedek Subaylık Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Arkadaşlar ben bu sene MSÜ sınavını kazandım. Astsubaylık için girebiliyordum ama bir yandan da YKS açıklandı ingilizce öğretmenliği kazandım. Çevrem Astsubaylık için öğretmenlikten vazgeçme, Yedek Subay olarak girip devam edersin hem rütben de daha yüksek olur dedi. Bu yüzden öğretmenlik bölümüne başladım bu sene.
Benim aklımda birkaç soru var.
  • Yedek subaylık için başvuranlar neye göre seçilip göreve başlıyor?
  • Yedek subaylıktan sonra teğmen olarak devam etmemiz kesin mi?
Bir arkadaşıma sordum "rahat girersin bu dönemde asker olmak isteyen çok yok." dedi ama ben hala merak ediyorum gerçekten nasıl bir sistemle alınıyoruz? (Kura vs. mi)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yok mu bilgisi olan kimse :(

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Demek ki arkadaşların ve çevren detayları bilmiyorlar. Yedek subaylık bir meslek değildir. Yedek subaylık 4 yıllık üniversite mezunlarına zorunlu askerlik görevini yapmalarında sunulan seçeneklerden birisidir. Yedek subaylar ordunun dönem ihtiyacına göre belirleniyor. Sen askerlik şubede doldurduğun kağıtta yedek subay olmak seçeneğini işaretliyorsun ama ordu illa ki seni çağırmak durumunda değil. Burada şans faktörü var. Öte yandan her sene subaylık sınavları oluyor. Üniversiteyi bitirip subaylık sınavının şartlarını sağlarsan başvuru yapıyorsun. İlk önce çoktan seçmeli sınav oluyor geçersen fiziksel sınav ile mülakat oluyor başka bir tarihte. Hepsini geçersen subay olarak başlıyorsun göreve. Daha detay istersen beni discorddan ekleyip sorularını konuşarakta cevaplayabilirim. Gamerzonextrm /Gamerzonextrm#1361

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Astsubaylık sınavı ile Yedek Subaylık ne alaka onu anlayamadım ? Kazandın ve gitmediysen hakkın yandı bitti artık :) Sen üniversiteye giden bir gençsin artık. Ondan sonra ki askerlik sürecide okuduğun şimdi ki bölümle alakalı.

Yedek Subaylıkta her yıl devletin ihtiyaçları doğrultusunda aldığı 4 yıllık mezunlar arasından isteğe bağlı tercih yaptığın ve çoğu kişinin seçtiği halde gelmeyen bir şey.

Mesela benim Üniversite arkadaşlarımın çoğu seçtiği halde Yedek Subaylığa çağırılmadı Apartmadan bir çocuk seçmediği halde Yedek Subay oldu. Tamamen şans ve ihtiyaç meselesi heralde.

Yedek Subay seçilirsen ondan sonra uzatma şansın olabilir şartları sağlarsan duruma göre ama oraya seçileceğin garanti değil bir kere... ( Şahsen benim fikrim keşke Astsubaylığa gitseydin. Gerekirse okula kayıt olup dondururdun baktın askerlik olacak gibi değil okula devam ederdin. )

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Astsubaylık sınavı ile Yedek Subaylık ne alaka onu anlayamadım ? Kazandın ve gitmediysen hakkın yandı bitti artık :) Sen üniversiteye giden bir gençsin artık. Ondan sonra ki askerlik sürecide okuduğun şimdi ki bölümle alakalı.

Yedek Subaylıkta her yıl devletin ihtiyaçları doğrultusunda aldığı 4 yıllık mezunlar arasından isteğe bağlı tercih yaptığın ve çoğu kişinin seçtiği halde gelmeyen bir şey.

Mesela benim Üniversite arkadaşlarımın çoğu seçtiği halde Yedek Subaylığa çağırılmadı Apartmadan bir çocuk seçmediği halde Yedek Subay oldu. Tamamen şans ve ihtiyaç meselesi heralde.

Yedek Subay seçilirsen ondan sonra uzatma şansın olabilir şartları sağlarsan duruma göre ama oraya seçileceğin garanti değil bir kere... ( Şahsen benim fikrim keşke Astsubaylığa gitseydin. Gerekirse okula kayıt olup dondururdun baktın askerlik olacak gibi değil okula devam ederdin. )
Yedek subaylıkta iken süreyi uzatma orada kalma gibi bir durum yok. Yanlış bilgi vermeyelim. İsterse yedek subay askerlik görevi bittikten sonra her sene olan subaylık sınavlarına başvurabilir. Gerekli aşamaları geçip kazanırsa 6 ay MSÜde eğitim alıp teğmen rütbesiyle göreve başlar.

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
Yedek subaylıkta iken süreyi uzatma orada kalma gibi bir durum yok. Yanlış bilgi vermeyelim. İsterse yedek subay askerlik görevi bittikten sonra her sene olan subaylık sınavlarına başvurabilir. Gerekli aşamaları geçip kazanırsa 6 ay MSÜde eğitim alıp teğmen rütbesiyle göreve başlar.
Şimdi ben askerliğimi yedek olarak yapmak için sınava giriyorum, ardından sınavı geçersem yedek subay olarak askerliğimi yapıyorum. Askerlik bittiğinde teğmen olarak mesleğe devam etmek istiyorum. Sınava başvuruyorum. Geçersem eğitime giriyorum.
Doğru anladım değil mi?

MSÜ kazandım ama "Astsubay kötü, öğretmenlik oku, askere yedek subay olarak gidip ordan devam edersin." dediler. Bunu anlatmak için yazdım.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Şimdi ben askerliğimi yedek olarak yapmak için sınava giriyorum, ardından sınavı geçersem yedek subay olarak askerliğimi yapıyorum. Askerlik bittiğinde teğmen olarak mesleğe devam etmek istiyorum. Sınava başvuruyorum. Geçersem eğitime giriyorum.
Doğru anladım değil mi?

MSÜ kazandım ama "Astsubay kötü, öğretmenlik oku, askere yedek subay olarak gidip ordan devam edersin." dediler. Bunu anlatmak için yazdım.
Yanlış anladın tamamen.

Şimdi sen 4 yıllık üniversiteni bitiriyorsun. Askerlik şubesine tecilin bitince gidiyorsun. Tabi o zamana kadar bu nüfus müdürlüğüne devredilmiş olabilir böyle bir durumda var ortada. Sonra orada gerekli bilgileri girerken yedek subay olup olmak istemediğini sorarlar veya sormasalarda kağıtta böyle bir seçenek istiyorum veya istemiyorum diye var birini işaretliyorsun. Askerlik yedek subay olarak çıkarsa orada göreve devam etmek diye bir durum yok zorunlu askerlik görevi seçeneğidir bu sadece. Yedek subay olsan da kısa dönem de olsa ya da tecil zamanı da farketmez her yıl subay alımı için sınavlar yapılıyor bu sınavların yedek subay olup olmamakla alakası yok tamamen bağımsız bir durum. Sınava girersin sonra fiziki sınav ve mülakat olur farklı bir tarihte hepsini geçersen yedek ve asil liste belirlenir. Asillerden giden olmazsa yedeklerden kadro tamamlanır. Bu sınavlara 28 yaşına kadar her sene girebilirsin. Ama üniversite mezunu olman şart.

Yedek subay olmak için sınava girmek diye bir şey yok.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
8,024
MSÜ gidersen Muvazzaf Astsubay olarak mezun olursun. Yedek Subaylık her 4 yıllık okuyana çıkmıyor ayrıca. Ben KHO'dan son anda elendim , mülakat hakkında soruların varsa özel mesaj yoluyla bilgi verebilirim.

Yanlış anladın tamamen.

Şimdi sen 4 yıllık üniversiteni bitiriyorsun. Askerlik şubesine tecilin bitince gidiyorsun. Tabi o zamana kadar bu nüfus müdürlüğüne devredilmiş olabilir böyle bir durumda var ortada. Sonra orada gerekli bilgileri girerken yedek subay olup olmak istemediğini sorarlar veya sormasalarda kağıtta böyle bir seçenek istiyorum veya istemiyorum diye var birini işaretliyorsun. Askerlik yedek subay olarak çıkarsa orada göreve devam etmek diye bir durum yok zorunlu askerlik görevi seçeneğidir bu sadece. Yedek subay olsan da kısa dönem de olsa ya da tecil zamanı da farketmez her yıl subay alımı için sınavlar yapılıyor bu sınavların yedek subay olup olmamakla alakası yok tamamen bağımsız bir durum. Sınava girersin sonra fiziki sınav ve mülakat olur farklı bir tarihte hepsini geçersen yedek ve asil liste belirlenir. Asillerden giden olmazsa yedeklerden kadro tamamlanır. Bu sınavlara 28 yaşına kadar her sene girebilirsin. Ama üniversite mezunu olman şart.

Yedek subay olmak için sınava girmek diye bir şey yok.
Askerliğini yaparsa dış kaynak subay alımlarına başvuramıyor. Bu madde her sene altı çizilerek duyruluyor.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
MSÜye gitmekten vazgeçip üniversiteye kayıt yaptırmış. Ben 4 yıllık ingilizce öğretmenliği mezunuyum ve bana çıkmıştı bundan 4 yıl önce darbe sırasında daha 3 ay dolmuştu ve 2 aylık asteğmendim henüz.

Ekli dosyalar

• 16938940_10155134879447948_8762194031343640468_n.jpg
    16938940_10155134879447948_8762194031343640468_n.jpg
    63.7 KB · Görüntüleme: 413
Reaksiyon puanı
8,024
MSÜye gitmekten vazgeçip üniversiteye kayıt yaptırmış. Ben 4 yıllık ingilizce öğretmenliği mezunuyum ve bana çıkmıştı bundan 4 yıl önce darbe sırasında daha 3 ay dolmuştu ve 2 aylık asteğmendim henüz.
Subay olarak devam ettiniz mi mülakatlara katılıp?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Ben askerdeyken kısa dönem askerlik yapan bir çocuk vardı Bİlgisayar Mühendisliği mezunu. Asker iken bu sınava girip kazandı ve askerliği bitmeden tehris edilip Teymenlik için askeriyeye gitti...

Yani Yedek subay olmanın veya olmamanın sana bir artısı eksisi yok. 4 Yıllık mezunu olman ve devletin sınav açması ihtiyacı olması önemli olan.

JawBone

Doçent
Reaksiyon puanı
612
MSÜ gidersen Muvazzaf Astsubay olarak mezun olursun. Yedek Subaylık her 4 yıllık okuyana çıkmıyor ayrıca. Ben KHO'dan son anda elendim , mülakat hakkında soruların varsa özel mesaj yoluyla bilgi verebilirim.
Teşekkür ederim MSÜ girmeyi düşünmüyorum. Astsubaylığa bile ucu ucuna girebilmiştim. Subaylığa hiç giremem.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Subay olarak devam ettiniz mi mülakatlara katılıp?
Mülakatlara katılamıyorsun. 28 yaşından gün almadıysan her sene olan sözleşmeli subay sınavlarına giriyorsun. Çoktan seçmeli sınavı geçersen birkaç hafta sonra fiziksel sınav ve mülakat oluyor. Bu aşamaları geçersen MSÜ eskiden Harp Okulu olan yerde 6 ay eğitim alıp Teğmen rütbesiyle göreve başlıyorsun.