Yazılımcı Performans Ölçümü

Bu konuyu okuyanlar

takein

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar bir bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var çalıştığım firmada firma yöneticileri performansımı ölçmek istiyorlar ve benden kriterleri oluşturmamı istiyorlar tek başıma fabrikada Üretim Sistemi (ERP) ve İnsan Kaynakları Programı geliştiriyorum vb6 kullanıyorum şimdi benim performansımı neye göre ölçersiniz fikri olan varsa yardımlarını bekliyorum.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
a) Kritik düşünce ve mantık becerileri
b) Yazılım tasarım anlayışı
c) Kalıp ve pratik anlayışı
d) Kullanılan programlama diline ait çalışma bilgisi
e) Çözülen porblemlerin ait olduğu alan hakkında bilgi
f) İletişim ve işbirliği yetenekleri
g) İş anlayışı
h) Verilen işin zamanında bitirilmesi
i) Yapılan işin barındırdığı kusur/hata

evrence

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnsanoğlunun daha net olarak yanıtlayamadığı bir durumla karşı karşıyasın :).
İlk akla gelen deadline ye uygun ilerlemek ama bu yazılım süreci için soyut bir kavram. Çünkü deadline ye uygun programlama yapılırken, yazılım kalitesinden ödün verildi mi? verilmedi mi? bunu nasıl değerlendirilecek, dealine yazılım kalitesinden daha mı önemlidir. Bir modüle başladın diyelim, hiçbir zaman işin başında ne yapılacağı tam olarak belirlenemez, bu tecrübeyle bir alakası da yok. Çünkü yazılım süreci boyunca ihtiyaçlar değişir, beklenti değişir, işi isteyende işi yapanda aslında proje ilerlerken ne olacağına karak verir (klasik yaklaşım ile agile yaklaşım arasndaki farklardan biri). Deadline tabiki olucak ama şöyle bir istek geldi, şunu yapmıştık ama vazgeçildi, şöyle bir durum var onu nasıl yapılabileceğini araştırmam lazım, başta konuşmadığımız, yapıya tamamen ters bir istek var gibi durumları anlayabilecek biri lazım. Sonuıç olarak benim kendi kanaatim senin değerlendirmeni, ancak yazılım sürecinden anlayan başka birinin yapabileceği, yazılım madde madde değerlendirilebilecek bir süreç değildir.
Ayrıca üretim planlama demişsin , sanırım ERP değilde MRP yapıyorsun.

takein

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
a) Kritik düşünce ve mantık becerileri
b) Yazılım tasarım anlayışı
c) Kalıp ve pratik anlayışı
d) Kullanılan programlama diline ait çalışma bilgisi
e) Çözülen porblemlerin ait olduğu alan hakkında bilgi
f) İletişim ve işbirliği yetenekleri
g) İş anlayışı
h) Verilen işin zamanında bitirilmesi
i) Yapılan işin barındırdığı kusur/hata

teşekkür ederim evowinds güzel maddeler ama çalıştığım yöneticiler mesleğime hakim olmadığı için onlarında da gözlemleyeceği maddeler daha çok işime yarayacaktır "h","i" maddlerini kullanacanğım tekrar teşekkür ederim.

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Çalıştığınız yöneticilerin mesleğinizden anlamaması hem avantaj hem dezavantaj aslında,
Bu şekilde yapılan testin hiçbir yararı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Performans değerlendirilme işlemi aslında çok kapsamlı bir iş, ama size basit olarak şunu önerebilirim mesela yapılacak bir iş için süre belirleyin. işe başlayın ve süre bitişini raporlayın. bu şekilde hedeflerin önemlilik derecesi, agırlığı ortalama süresi ve bu süreye göre bitirme performansınız dolayısıyla işe olan yetkinliğiniz belirlenmiş olabilir.

Tabi genel itibariyle kendinizi sınav için kendiniz soru hazırlayıp kendiniz çözmeniz ne kadar test ediciyse bu mevzuda o kadar.

takein

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
öncelikle hepinize teşekkür ederim evrence aynen katılıyorum yani üstüne söyleyecek bir nokta bile bulamıyorum. Erp konusunda genel olarka öyle adlandırıyor insanlar onden öyle söyledim yoksa erp de var mrp de muhasebe de kalitade : )

Son mesajlar