Yazılımcı Ortak Arıyorum.

Bu konuyu okuyanlar

dogalhayat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle sizlerden ricam, konu sizi ilgilendirmiyorsa lütfen baltalamayın. Baltaladığınız yerden filiz bitmeyecek.

Para icat edildiğinden beri peşinden koşmayan yok gibi, çünkü fani de olsa bu dünya hayatını insan onuruna yakışır şekilde sürdürebilmek için nakit’e ihtiyaç duymamak mümkün değil. Para kazanmanın sürekli değişen bir mecrası olmuştur. Kendimizle alakalı yakın zamandan örnek verecek olursak, internetle beraber e-ticaret siteleri yeni bir kavram olarak ortaya çıktı. Bir süre sonra ise fırsat ürünler sunan siteler çıkarak yeni bir rüzgâr oluşturdu. Bunun gibi yeni internet iş modelleri gelişmeye devam etmektedir. Tabi bu esnada titan vb. gibi insanları aldatan iş modelleri de gelişmedi değil. Ancak hesabını veremeyeceğimiz haram para ile işimiz olmaz.
Bu konuyu açmaktaki amacım internet ortamından para kazanma adına yeni bir kullanıcı eğilimi başlatacağına yürekten inandığım güzel bir proje fikrine sahip olmamdır. Bu amaçla söz konusu fikri kapsayacak alakalı yakın domainler alınmış ve domainlerden en önemlisi için marka tescili yaptırmak üzere TPE’ye müracaat edilmiş olup, yakın zamanda sonucu beklenmektedir.
Bir e-girişimci olarak amacımı gerçekleştirmek üzere ilk aşama tamamlanmış olup,
1- İkinci aşamada, yazılımcı bir ortak bularak projenin tasarım ve kodlanması aşamasını tamamlamak,
2- Üçüncü aşamada çalışmaya hazır haldeki proje için yatırımcı ortak bulmak,
3- Son aşamada ise personel, altyapı ve tanıtım kısmını çözerek projeyi e-pazara sunmak istiyorum.

Kimi Arıyorum?: Özellikle ASP.NET / tercihen MsSql, java script konularında son derece uzman. Askerlik problemi bulunmayan, kurumsal anlayışa uygun çalışabilecek, büyük denizde boğulmaya hazır girişimci ruhlu, “zoru başarırım imkânsız biraz vakit alır” diyebilecek, yeni kavramları öğrenmeye açık, öz güvene sahibi arkadaşların PM atmasıdır. Bir yıldan önce para kazanmayı düşünen arkadaşlar lütfen yorulmasın.

Proje Nedir?: Sizde takdir edersiniz ki, buradan paylaşmak doğru değildir. Ancak şu kadarını söyleyeyim. Yaptığım yaklaşık maliyet gelir/gider analizine göre söz konusu projenin maliyeti ilk bir yıl için 1 Milyon TL civarlarında olacaktır. 2 yıl sonra projenin ulaşacağı yaklaşık değerinin ise 500 Milyon TL’den aşağı olmayacağı değerlendirilmektedir. PM atan arkadaşlarla yapılacak ön yazışma sonrasında söz konusu fikir yüz yüze görüşülecektir. Beğenmeyen arkadaş elbette hayır diyebilir. Beğenen arkadaşla noter anlaşması imzalanacaktır. Şirketleşme aşamasında ise hisse sahibi olacaktır.

Yatırımcı Nasıl Bulunacak?: Günümüzde parası bulunduğu halde yeni fikirler arayan bir çok yatırımcı bulunmaktadır. Çünkü enflasyonist olmayan ekonomilerde kar marjı çok düşüktür. Örneğin ABD’de ortalama ticari kar marjı % 5-7 civarındadır. Aynı yatırımcı parasını bankada değerlendirmek istemesi halinde ise % 0,5- 1 aralığında ancak kazanabilmektedir. Melek yatırımcı kavramının ilk çıktığı ve dünyada Start-up girişimcilere kaynak sağlayan “Silikon Vadisi” gibi yerlerde bulunan birçok yatırımcı bulunmaktadır. Gelişen ve kar marjı oldukça yüksek olan Ülkemiz bu konuda yatırımcılar için cazip bir merkez konumundadır. Bir projeye 1 Milyon yatırdığı takdirde 10 Milyon kazanacağını gören bir yatırımcının o projeye hayır demesi çok düşük bir olasılıktır. Halen ülkemizde iyi projelere kaynak sağlayan bildiğim kadarıyla dört tane grup bulunmaktadır. Söz konusu iş modelini anlatan yazılı bir proje metni, tasarım ve yazılım aşamaları tamamlandığı takdirde yatırımcı ortak bulma noktasında her hangi bir güçlük çekeceğimi sanmıyorum.

Kimlerle çalışmam; Karakteri henüz oturmamış, sürekli fikir değiştiren odaklanamayan insanlar. Sigarasız yapamayan! Sabır ve azim yoksunları. Oyun ve kız peşinde koşma aşamasını henüz tamamlamamış olanlar. Ortak çalışma ve takım ruhu taşımayanlar. Yavaş insanlar.

B Planı var mı?: Birlikte yapalım.

Amacım fikir, yazılım ve sermayeyi bir araya getirerek takım ruhuyla çalışmak ve birlikte kazanmaktır.

Evet 20 dakikada bu kadar yazabildim. Anlaşılmayan yerler için sorularınızı cevaplayabilirim.

Hepinize teşekkür eder, esenlikler dilerim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Merhaba,

Ortak arayışınız hala sürüyor mu?

Gürkan

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Özel mesaj ile haberleşelim. Şirketim olarak ortak olabilirim ama önce gelip yüz yüze konuşmak gerek.

Ortaklık ciddi bir konudur bence.