Yazılımcı olmak için illa üniversite okumak zorunlu mu

Bu konuyu okuyanlar

yazılım_yazar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
merhaba arkadaşlar ben bir şeyi çok merak ettim yazılımcı olmak için üniversitelere gitmek lazım mı. ben çok sanmıyorum ama sizin de fikrinizi almak istiyorum. ek olarak benim bildiğim programlama dillerini öğrendiğim kişiler(yazılım öğreten yayıncılar)in özgeçmişini okuyorum çoğu üniversite okumamış 20 30 tane programlama dili bilen insanlar. nasıl oluyor da bu kişiler üniversite okumadan bu kadar dil bilebiliyor?

MustiRG07

Profesör
Reaksiyon puanı
1,798
merhaba arkadaşlar ben bir şeyi çok merak ettim yazılımcı olmak için üniversitelere gitmek lazım mı. ben çok sanmıyorum ama sizin de fikrinizi almak istiyorum. ek olarak benim bildiğim programlama dillerini öğrendiğim kişiler(yazılım öğreten yayıncılar)in özgeçmişini okuyorum çoğu üniversite okumamış 20 30 tane programlama dili bilen insanlar. nasıl oluyor da bu kişiler üniversite okumadan bu kadar dil bilebiliyor?
Üniversiteye gitmeden bu kadar çok bilgi bilmen zor ama gitmezsen bile sana çok zorluk çıkarır :)

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Dersen ki ben şu şu yazılımları çok iyi biliyorum, sektörde de parmakla gösteriliyorum. O zaman sorun olmaz. Benzerlerine şahidim yazılım konusunda olmasa da tasarım konusunda.

Ama üniversite mezunu değilsen, geliştirdiğin şu kadar iş bu kadar proje yoksa o zaman yandın demektir. Üniversite mezunu olmayan çok zor. Nam salmış olman lazım elle tutulur gözle görülür şekilde.

enesyuksel

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Ülkemizde çağın şartları gereği kişinin kendini ne kadar geliştirdiğine dikkat edilir. Üniversiteler aslen eğitim odaklı değilde insanlara bakış açısı, sorgulama ve araştırma bilinci kazandırmak için varlar. Günümüzde iyi bir yazılımcıdan elbette ki lisans eğitimi almış olması beklenir. "20-30" dil bilen bir yazılımcının olması neredeyse imkansızdır. Bazı dillerin çok geniş yerlere hitap ettiği noktalar vardır. Kısaca ne kadar çok dil bilmek değil üzerinde çalıştığın dile ne kadar hakim olduğun önemlidir. Kendine güvenin ve planların varsa bir üniversite okumanı öneririm.

Son düzenleme:

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Zorunlu değil ama iş ararken bulman zorlaşacaktır bide belli başlı yazılımı öğrenmen üniversite okumadığın için zorlaşacaktır
Ama üniversitelerin yayınlanan makalelerine vs bakarak da öğrenip gelişeceğni düşünüyorum

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Üniversite ye gitmeden de iyi bir logo yapımcısı olabilirsin.

20 - 30 dil bildiğini söyleyenler anca o dillerin adını biliyor. Ben 10 sene de bir dili zor öğrendim. Onu da tam öğrenemedim. İş başvurusu yapsam, pencereden atarlar dışarı.

Ülkede palavracı çok.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,913
Olabilirsin. Ama üniversiteye sadece eğitim gözüyle bakmaman gerekir. Oranın kültürü ve aynı piyasada çalışacağın insanlarla tanışabileceğin bir yer gözüyle bakman iyi olur. Tanışacağın öğretim görevlileri/akademisyenlerde çok şey katabilirler sana.

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
google ve amazonda diploma şartı yok sizi kendi sınavları ile alıyorlar diye biliyirum,ama diplomalı olanlara daha çok maaş var,üniversireden diplomalı olana yazılım mühendisi,diplomasız olana yazılımcı denir

umit4421

Profesör
Reaksiyon puanı
1,110
Artık üniversite ile kendini geliştirme zamanı geçti herkes kendini istediği gibi geliştirebiliyor.

Son düzenleme:

yazılım_yazar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Üniversite ye gitmeden de iyi bir logo yapımcısı olabilirsin.

20 - 30 dil bildiğini söyleyenler anca o dillerin adını biliyor. Ben 10 sene de bir dili zor öğrendim. Onu da tam öğrenemedim. İş başvurusu yapsam, pencereden atarlar dışarı.

Ülkede palavracı çok.
tabi ki siz daha iyi bilirsiniz ben sadece öyle bir şey imkanlı mı ben de bilebilir miyim diye merak ettim düşünsenize kaç dil biliyorsun diyolar 30 dil diyorsun bir de o otuz dil ile her türlü programı her türlü işletim sistemine yazarsınız çok iyi ama çok mümkün değil, değil mi?

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,913
tabi ki siz daha iyi bilirsiniz ben sadece öyle bir şey imkanlı mı ben de bilebilir miyim diye merak ettim düşünsenize kaç dil biliyorsun diyolar 30 dil diyorsun bir de o otuz dil ile her türlü programı her türlü işletim sistemine yazarsınız çok iyi ama çok mümkün değil, değil mi?
O cümleyi genellikle o alanda çalışmayanlar kuruyor. Adam geliyor c# bitti javaya'a başlayayım mı? Ya kardeşim ne ara bitti nasıl bitti? Sr .Net developer bile bu cümleyi kuramıyor.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,913
sonuç olarak çok mümkün değil mi
Ya şöyle benim takımda sr developerlar var adamlar her hafta bir projeye geçiş yapıyorlar. Kimisin ts kimisi c# farklı yapılar. Programlama temellerini sağlam bilen biri diller arasında geçiş yapabilir ama bir dili derinlemesine öğrenip bitirmek çok çok zor bir iş. Hele ki popülaritesi yüksek ise sürekli güncelleme alır buda imkansız kılar durumu.

yazılım_yazar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
hayır tabi ki sürekli bir kütüphane çıkıyor ben istediğimiz programı yapabilmekten bahsediyorum o dil ile

Irıs von Everec

Profesör
Reaksiyon puanı
1,472
Selman kayanın youtubeda videoları var. Orada diyor ki : Bilgisayar mühendisliği diplomanız olmasa bile bu alanda çalışabiliyorsunuz. Ama sizden en az üniversite süresi kadar (4yıl) o işle ilgilendiğinize dair kanıt istiyorlar.Ayrıca gerçekten bu alanda yetkin olmanız gerekiyor. Üniversite diplomasının olması çok büyük avantaj. Her şeyin eşit olsa bile üniversite mezunu adam alınır işe sen değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu dediklerim Amerika için geçerli

Ve de benim değil Uberde yazılımcı olarak çalışan Selman Kahyanın sözleri.
Selman kayanın youtubeda videoları var. Orada diyor ki : Bilgisayar mühendisliği diplomanız olmasa bile bu alanda çalışabiliyorsunuz. Ama sizden en az üniversite süresi kadar (4yıl) o işle ilgilendiğinize dair kanıt istiyorlar.Ayrıca gerçekten bu alanda yetkin olmanız gerekiyor. Üniversite diplomasının olması çok büyük avantaj. Her şeyin eşit olsa bile üniversite mezunu adam alınır işe sen değil.

Bu dediklerim Amerika için geçerli

Mehmet Aldemir

Profesör
Reaksiyon puanı
712
Zorlunlu olacağını sanmam ama üniversiteye gidersen daha iyi olur bence :)

yazılım_yazar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,913
Sen çok iyi bir uygulama için yol haritanı çizer gereken teknoloji ve dilleri çıkarırsın. Dersin ki ha bana js lazım şurasında jquery kullanmam gerekiyor ui tarafında bs kullanayım sonra o yapıları kullanarak iyi bir uygulama çıkartabilirsin.

umit4421

Profesör
Reaksiyon puanı
1,110