Soru Yazılıma hangi dille başlamalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

Stormtrooper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Öncelikle şöyle söyliyim hiç temelim yok bu konuda ve yazılıma başlamak istiyorum bu sene tercih yapıcam eşit ağırlıktan ve yönetim bilişim sistemleri bölümü yazmayı planlıyorum sizce yazılım öğrenmeye hangi dilden başlasam benim için daha uygun olur

kaancpta

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Html ile başla hata htm dersleri içeren bir kitap vardı piyasada bulabilirsen al.

WindStone

Profesör
Reaksiyon puanı
1,628
Öncelikle şöyle söyliyim hiç temelim yok bu konuda ve yazılıma başlamak istiyorum bu sene tercih yapıcam eşit ağırlıktan ve yönetim bilişim sistemleri bölümü yazmayı planlıyorum sizce yazılım öğrenmeye hangi dilden başlasam benim için daha uygun olur
Okullarda ilk c# tan başlatıyorlar. Bende öyle öğrendim.

Mestra

Asistan
Reaksiyon puanı
237
Bence Python dan başlamanızı öneririm en kolayı o ondan Zor a doğru.

Kollenkima

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Bence Python ile basla hiç temelin yoksa en anlaşılabilir dil bence.

Çay Perisi

Profesör
Reaksiyon puanı
938
1 hafta Scratch yap, yönetim bilişim sistemlerinde tam olarak ne iş yapılır bilmiyorum ama veri yönetimi için Python öneririm. Bu arada bölümü yazmadan önce gerçekten pişman olmayacağına emin ol, "yazılımcı olcam ben abi para var" diyenler genelde ünide dayanamayıp bırakıyor.

Stormtrooper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
1 hafta Scratch yap, yönetim bilişim sistemlerinde tam olarak ne iş yapılır bilmiyorum ama veri yönetimi için Python öneririm. Bu arada bölümü yazmadan önce gerçekten pişman olmayacağına emin ol, "yazılımcı olcam ben abi para var" diyenler genelde ünide dayanamayıp bırakıyor.
yazılıma ve bölüme ilgim var açıkçası çok hoşuma gitti

Reaksiyon puanı
5,094
Bir atasözü der ki dil seçme teknoloji seç. Web programlama mı mobil programlama mı vs vs ne istiyorsun bunu belirle

BeecoV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
HTML ve CSS ile görsel tasarım yaparak az çok algoritma mantığını geliştirebilirsin. Aklındaki tasarımı kodlamaya geçirirken algoritman epeyce gelişiyor. Programlama dili olmadıkları için de o kadar zorlamıyor seni ilk etapta. Yazdığın kodlarının somut karşılıklarını görmek seni iştahlandırabilir.

Sonraki aşamada herkes gibi önerim Python, başlangıç aşamasında hem yüksek seviye dil olmasından dolayı, hem de diğer dillere göre sağladığı kolaylıklardan dolayı programlamaya adım atmak için çok ideal olduğunu düşünüyorum.

Uzmanlaştıktan sonra ve/veya farklı dillere yoğunlaşmak istediğinde de, ne üzerine çalışmak istediğini düşünüp, ona göre bir dil seçmeni tavsiye ederim.

Eminkrkt

Asistan
Reaksiyon puanı
186
C# ve ya Python başlamalısın bence

Toki4182

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
Python mantığını anlama konusunda çok iyi

Stormtrooper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
aslında ikisinide denedikten sonra daha çok hoşuma gidene yönelmek istiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

HTML ve CSS ile görsel tasarım yaparak az çok algoritma mantığını geliştirebilirsin. Aklındaki tasarımı kodlamaya geçirirken algoritman epeyce gelişiyor. Programlama dili olmadıkları için de o kadar zorlamıyor seni ilk etapta. Yazdığın kodlarının somut karşılıklarını görmek seni iştahlandırabilir.

Sonraki aşamada herkes gibi önerim Python, başlangıç aşamasında hem yüksek seviye dil olmasından dolayı, hem de diğer dillere göre sağladığı kolaylıklardan dolayı programlamaya adım atmak için çok ideal olduğunu düşünüyorum.

Uzmanlaştıktan sonra ve/veya farklı dillere yoğunlaşmak istediğinde de, ne üzerine çalışmak istediğini düşünüp, ona göre bir dil seçmeni tavsiye ederim.
cevap için teşekkür ederim yazdığın şekilde ilerlemeyi düşünüyorum şuanda

ergenus

Asistan
Reaksiyon puanı
113
Bölüm okuyacaksan rasgele dil öğrenmenin pek bir anlamı yok.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
438
bence ingilizce ile başla çünkü en önemlisi o tabi biliyorsan sıkıntı yok

Stormtrooper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

RevSoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
İngilisciyle başla en iyi dil o

Reaksiyon puanı
5,094

Html css algoritma mantığı içermeyen nadir dillerden biridir.

Html işaretleme dilidir.
Css ise stil dili. Yani her ikiside programlama dili değildir. Doalyısı ile algoritma mantığına hiçbir şey katmazlar

Stormtrooper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8

Html işaretleme dilidir.
Css ise stil dili. Yani her ikiside programlama dili değildir. Doalyısı ile algoritma mantığına hiçbir şey katmazlar
peki html css öğrenmek için kitap almalımıyım önerdiğiniz kittap varmı

Stormtrooper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
android uygulaması için java
ios uygulaması için swift
windows uygulaması için C#

en ideali bu hangisini seçersen
teşekkür ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

usta amacın oyun yazmaksa kesinlikle python ile başla bende oyun yazıyorum pycharm de , Anlaşılması daha basit ve daha kolay. Pygame de yazmalısın bence oyun.
çok zorlarmı şuan ingilizceyi yeni öğreniyorum yani ingilizcem temel

BeecoV

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

Html işaretleme dilidir.
Programlama dili olmadığından dolayı zorlamayacaktır. Photoshop, Illustrator, Fireworks veya en basitinden a4 kağıda çizilmiş herhangi bir one page tasarımını kodlarla oluşturmaya çalışmak, divleri, stil işlemlerini ve diğer olayları kurgulayarak ortaya istenilen tasarımı çıkarmak algoritma mantığına bir şeyler katar. Çok etki eder demiyorum, yazdığım gibi "az çok algoritma mantığını geliştirebilirsin".

Sizin fikriniz, ben de bu şekilde düşünüyorum.

Ek olarak, "Aklındaki tasarımı kodlamaya geçirirken algoritman epeyce gelişiyor." cümlemi, kendi tecrübelerimden dolayı bir çıkarım yaparak tavsiye için yazdım.

Reaksiyon puanı
5,094
Programlama dili olmadığından dolayı zorlamayacaktır. Photoshop, Illustrator, Fireworks veya en basitinden a4 kağıda çizilmiş herhangi bir one page tasarımını kodlarla oluşturmaya çalışmak, divleri, stil işlemlerini ve diğer olayları kurgulayarak ortaya istenilen tasarımı çıkarmak algoritma mantığına bir şeyler katar. Çok etki eder demiyorum, yazdığım gibi "az çok algoritma mantığını geliştirebilirsin".

Sizin fikriniz, ben de bu şekilde düşünüyorum.

Ek olarak, "Aklındaki tasarımı kodlamaya geçirirken algoritman epeyce gelişiyor." cümlemi, kendi tecrübelerimden dolayı bir çıkarım yaparak tavsiye için yazdım.
En temilinden for ve if-else yapıları bile olmayan bir dil algoritma mantığına hiçbir şey katmaz hocam.

Css de en temelinden bir elementi ortalamak bile daha önce hiç yazılım bilgisi olmayan birini aşırı yorar. Çünkü bir elementin nasıl ortalanacağı, ortalacak elementin inline yada blok olmasına göre değişmektedir. Yine aynı şekilde ortalama komudunu üst div e mi verileceği yoksa doğrudan o elemente mi verileceğide koda göre doğrudan değişmektedir.

Bence burda benim fikrim senin fikrinden ziyade arladaşı doğru yönlendirmek daha önemli.

Stormtrooper

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
En temilinden for ve if-else yapıları bile olmayan bir dil algoritma mantığına hiçbir şey katmaz hocam.

Css de en temelinden bir elementi ortalamak bile daha önce hiç yazılım bilgisi olmayan birini aşırı yorar. Çünkü bir elementin nasıl ortalanacağı, ortalacak elementin inline yada blok olmasına göre değişmektedir. Yine aynı şekilde ortalama komudunu üst div e mi verileceği yoksa doğrudan o elemente mi verileceğide koda göre doğrudan değişmektedir.

Bence burda benim fikrim senin fikrinden ziyade arladaşı doğru yönlendirmek daha önemli.
peki c# öğrenirken bir yandanda html css bakmak doğru olurmu yoksa birine odaklanıp öğrenmelimiyim

Atakan.ç

Asistan
Reaksiyon puanı
79
hangi alanda uğraşmak istiyorsunuz ona göre seçim yapın örnek verim;

mobil uygulama alanı ise :

- flutter
- kotlin
- java
- swift

oyun ise:

- c#
- c++

web ise:

- javascript
- php
- .net

siber güvenlik - veri analizi ise:

-python

ve türevleri bunlar uzaaaarrr gider..

Önemli olan senin hangi alanı seçeceğin.