Bu konuyu okuyanlar

Erendag1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Merhaba lise 3. sınıf öğrencisiyim Yazılım veya Bilgisayar mühendisi olmayı çok istiyorum ama Sayısal Derslerim Kötü olduğu için Eşit Ağrılık seçtim Yazılım Mühendisi olmak için Sayısala geçmeyi düşünüyorum Ama Matematiğimin zayıf olması beni korkutuyor sizce ne yapmayılım

Bu arada Bilgisayar Yazılım ve network konularına büyük merakım var kodlama dillerini udemyden öğrenmeye çalışıyorum linux kullanabiliyorum gerçekten aşırı istekliyim tek sorun Sayısal dersler. Nasıl bir yol izlemeliyim henüz hiçbişey için çok geç olmadığna inanıyorum sadece izlemem gereken doğrultuyu bilmiyorum çevremde sorucak kimsem yok

Sizce ne yapmayalım ?

Şimdiden Teşekkürler .

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Sayısal her türlü halledilir, gözünüzde o kadar büyütmeyin. Yazılımda önemli olan şey sabır, eğer sabır olmazsa sayısalda master yapsanız bile bir faydasını göremezsiniz. Sayısal kasmaya erinirseniz tasarım kısmına da geçebilirsiniz, yazılımda illa her şey sayısal olacak diye bir durum yok mesela CSS'de sayısal değil hayal gücü ön planda oluyor. Önemli olan İngilizce bilginizi geliştirmek, yazılımcıların ortak dili ingilizcedir Google, Microsoft gibi referans alınan şirketler makalelerini ingilizce olarak yayınlarlar ve kodlarda da ingilizce kelimeler kullanılır. İngilizce bilmek demek, problemlere çözüm getirme sürecini hızlandırmak ve dil öğrenme sürecini hızlandırmak demektir.

Reaksiyon puanı
3,027
Merhaba, ortaokulun başında ben de aynı soruyu çok düşünüyordum. Diploma bir kağıt parçası, asıl soru yazılımcı olmak mı istiyorsun yoksa yazılım mühendisi olmak mı istiyorsun? Mühendislik daha farklı konuları ele alıyor. Şuan radyo-televizyon öğrencisiyim fakat aynı zamanda front-end & back-end geliştirme ile uğraşıyorum. Üniversite benim için ikinci planda, çünkü yazılım sektöründe freelance çalışabilirsin. Freelance değil bir şirkette çalışmak istiyorsan yine diploma şart değildir. Eğer üniversite okumayı düşünüyorsan senin iş hayatındaki formülün diploma+tecrübe olacak. Ama senin üniversite okuyacağın sürede bir başkası daha çok tecrübe kasabilir. Uzun lafın kısası üniversiteye gidip gitmeyeceğine karar ver. Bu kararı ailene de danış, gerçekten saatlerce kod içerisinde parmaklarını ağrıtmak isteyip istemediğini kendine sor. Eğer üniversite okuyacaksan da çalışmak için zamanın var daha 11'desin, çalışırsan sayısalın üstesinden gelirsin hiç merak etme. Zeki olan değil çalışkan olan kazanır. Sorun olursa özelden sorabilirsin.

Erendag1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Sayısal her türlü halledilir, gözünüzde o kadar büyütmeyin. Yazılımda önemli olan şey sabır, eğer sabır olmazsa sayısalda master yapsanız bile bir faydasını göremezsiniz. Sayısal kasmaya erinirseniz tasarım kısmına da geçebilirsiniz, yazılımda illa her şey sayısal olacak diye bir durum yok mesela CSS'de sayısal değil hayal gücü ön planda oluyor. Önemli olan İngilizce bilginizi geliştirmek, yazılımcıların ortak dili ingilizcedir Google, Microsoft gibi referans alınan şirketler makalelerini ingilizce olarak yayınlarlar ve kodlarda da ingilizce kelimeler kullanılır. İngilizce bilmek demek, problemlere çözüm getirme sürecini hızlandırmak ve dil öğrenme sürecini hızlandırmak demektir.
Sayısalı bende istemiyorum aslında Dil konusunda sıkıntı yaşaycağımı düşünmüyorum Kurs almayı düşünüyorum Bilgisayar veya Yazılım mühendiisi olmak için sayısal gerekmesi beni çaresiz bırakıyor Kibir gibi olmasın ama yaratıcı bi zihnim olduğunu düşünüyorum pratikde ama Matematik de tıkanıyorum Halledemicem bişey değil gibi ama sonucunu daha çok önemsiyorum Başarılı bi mühendis olmak için iyi bi net ve iyi bi üniversite diploması istiyorum Sayısal konularda zayıflığım işleri bozuyor

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Sayısalı bende istemiyorum aslında Dil konusunda sıkıntı yaşaycağımı düşünmüyorum Kurs almayı düşünüyorum Bilgisayar veya Yazılım mühendiisi olmak için sayısal gerekmesi beni çaresiz bırakıyor Kibir gibi olmasın ama yaratıcı bi zihnim olduğunu düşünüyorum pratikde ama Matematik de tıkanıyorum Halledemicem bişey değil gibi ama sonucunu daha çok önemsiyorum Başarılı bi mühendis olmak için iyi bi net ve iyi bi üniversite diploması istiyorum Sayısal konularda zayıflığım işleri bozuyor
Her şeyi diplomaya bağlamak doğru değil, iyi bir şirkette çalışmak istiyorsanız diploma önemli ama freelance çalışıp aranan eleman olabilirseniz diplomanın hiç bir anlamı kalmıyor. Yazılım mühendisliği doktor olmaya benzemez, diploma her şey değil. Bu sözü milyonlarca kez görmüş duymuşsunuzdur ama yazılım alanında başarılı olabilmek için kendinizi sürekli olarak geliştirmekten başka çareniz yok. Hayal gücünüze ve gözünüze güveniyorsanız tasarım alanına kayabilirsiniz. Ayrıca Assembly tarzı diller üzerinde çalışmayacaksanız sayısalı o kadar dert edinmeyin, ben sadece çarpım tablosu ve 4 işlem bilip gayet iyi işler çıkartan insanlar gördüm ve görüyorum da.

Ayrıca ölene kadar 7/24 kod yazacaksınız diye bir durum söz konusu değil, bu konu hakkında ek açıklama yapmak yerine Selman Kahya'nın videosunu bırakıyorum, ara vermek konusunda söyleyeceklerimin aynısı bu videoda yer alıyor.

Erendag1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Her şeyi diplomaya bağlamak doğru değil, iyi bir şirkette çalışmak istiyorsanız diploma önemli ama freelance çalışıp aranan eleman olabilirseniz diplomanın hiç bir anlamı kalmıyor. Yazılım mühendisliği doktor olmaya benzemez, diploma her şey değil. Bu sözü milyonlarca kez görmüş duymuşsunuzdur ama yazılım alanında başarılı olabilmek için kendinizi sürekli olarak geliştirmekten başka çareniz yok. Hayal gücünüze ve gözünüze güveniyorsanız tasarım alanına kayabilirsiniz. Ayrıca Assembly tarzı diller üzerinde çalışmayacaksanız sayısalı o kadar dert edinmeyin, ben sadece çarpım tablosu ve 4 işlem bilip gayet iyi işler çıkartan insanlar gördüm ve görüyorum da.

Ayrıca ölene kadar 7/24 kod yazacaksınız diye bir durum söz konusu değil, bu konu hakkında ek açıklama yapmak yerine Selman Kahya'nın videosunu bırakıyorum, ara vermek konusunda söyleyeceklerimin aynısı bu videoda yer alıyor.
Freelance olarak çalışmanın temelini atmak içim Nerden başlamalıyım Kendi kendimi nereye kadar geliştirebilirim Profseyonel olarak nasıl geliştirebilirm hangi platformlardan
Mesaj otomatik birleştirildi:

ve ayrı olarak bir de Siber güvenlik alanını düşünüyorum ne kadar mantıklı sizce Siber güvenlik alanında başarlı olmak iyi bi kariyer yapmak mı yoksa Yazılım alanında freelance olarak devam edip kendimi ön plana çıkarmayı odaklayıp başarılı işler yapmak mı

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Freelance olarak çalışmanın temelini atmak içim Nerden başlamalıyım Kendi kendimi nereye kadar geliştirebilirim Profseyonel olarak nasıl geliştirebilirm hangi platformlardan
Mesaj otomatik birleştirildi:

ve ayrı olarak bir de Siber güvenlik alanını düşünüyorum ne kadar mantıklı sizce Siber güvenlik alanında başarlı olmak iyi bi kariyer yapmak mı yoksa Yazılım alanında freelance olarak devam edip kendimi ön plana çıkarmayı odaklayıp başarılı işler yapmak mı
Örneğin web alanında ilerliyorsanız bir oyunun online sunucuları için web sitesi yazabilirsiniz, kendinize bir yer seçtikten sonra o yerde çevre yapıp kitle erişiminizi artırabilirsiniz. Öğrenme sürecinizde Codecamp, Udemy vb. platformları kullanabilirsiniz, yazılımda sürekli uygulama yapmak çok önemlidir sadece okuyarak ve izleyerek bir şeyler öğrenmeniz çok zor. Yapamam dediğiniz projelere yoğunlaşın, yapamamanız için bazı noktaları bilmiyor olmanız lazım ve bu süreçte bilmediğiniz noktaları uygulamalı olarak öğreneceksiniz. İlla freelance çalışmanız gerekiyor diye bir durum yok, üniversite okuyup şirketlere başvurular da yapabilirsiniz. Yazılımda matematik olmazsa olmaz diye bir şey yok ve yazılımda kullanılan matematik 1+1'den ziyade kafanızda algoritmalar geliştirerek problemlere çözüm getirmenizdir. Mesela matematiği gelişmiş olan bir bireyin ortaya çıkardığı algoritma ile matematiği kötü olan bir bireyin ortaya çıkardığı algoritma bir olmaz, bir tanesi problemi 5 adımda çözerken diğeri 2 adımda çözüyor olacaktır. Yazılımda matematiğin önemi ise tam olarak burada ortaya çıkıyor, kod yazarken durduk yere 1>5£6}[{x]e[a½#£eq½x>b<c gibi sembollerle problem çözmeyeceksiniz o kadar korkmayın. Siber güvenlik uzmanı ve yazılımcı arasında seçim yapmanız için öneride bulunmam doğru olmaz, ne yazık ki siber güvenlik alanı ile ilgili pek bilgim yok fakat kısa bir araştırmayla seçiminizi yapabilirsiniz.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,623
Siber güvenlik alanında başarlı olmak iyi bi kariyer yapmak mı yoksa Yazılım alanında freelance olarak devam edip kendimi ön plana çıkarmayı odaklayıp başarılı işler yapmak mı
İkisini Aynı Anda Yapabilirsin Yani Şöyle;
-Yazılım İçin Bir Şirkette Çalışırsın
-Siber Güvenlik Serfitikası Alıp Arada Bir Şirketlere Pentest (Penetration Test | Penetrasyon Testi) Yaparsın.

Son mesajlar