Yazılım Mühendisliği mi Bilgisayar Mühendisliği mi ?

Yazılım mı Bilgisayar mı?

• Yazılım

Kullanılan: 10 62.5%
  • Bilgisayar

Kullanılan: 6 37.5%

• Kullanılan toplam oy
    16

Bu konuyu okuyanlar

Eray Kayser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhabalar ben lise son öğrencisiyim bu sene bir üniversite ve bölüm seçimi yapacağım. Ben şu anda Bahçeşehir Üniversitesi'ni düşünüyorum ve bu üniversite de yazılım mühendisliği kapsamında Java dersleri, bilgisayar mühendisliği kapsamında C++ dersleri veriliyor. Acaba hangi bölümü seçmeliyim? Hangi yazılım dili daha iyi ve yaygın kullanılıyor?
(Bahçeşehir Üniversitesi'nde okuyan biri varsa bu konuda yardım ederken belirtirse sevinirim.)
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

Eray Kayser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Java günümüzde en çok kullanılan yazılım dili.
Evet biliyorum ama benim kafamı karıştıran şey Bilgisayar Mühendisliğinde Yazılım Mühendisliğine ek olarak donanım dersleri de var acaba Java diye yazılım mı seçmeliyim yoksa C++ ve donanım dersleri için bilgisayar mı seçmeliyim

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Merhabalar ben lise son öğrencisiyim bu sene bir üniversite ve bölüm seçimi yapacağım. Ben şu anda Bahçeşehir Üniversitesi'ni düşünüyorum ve bu üniversite de yazılım mühendisliği kapsamında Java dersleri, bilgisayar mühendisliği kapsamında C++ dersleri veriliyor. Acaba hangi bölümü seçmeliyim? Hangi yazılım dili daha iyi ve yaygın kullanılıyor?
(Bahçeşehir Üniversitesi'nde okuyan biri varsa bu konuda yardım ederken belirtirse sevinirim.)
Bende Araştırıyordum Ama Bilemedim Büyük İhtimal Bilgisayar Mühendisliğindede Yazılım Öğretiyorlar

Reaksiyon puanı
6,381
Java öğrenmeniz çok daha mantıklı olur, java il C# çok benzediği için C# öğrenmeniz daha kolay olur, bu sayede bildiğiniz dil sayısını artırmış olursunuz, böyle böyle artırırsınız.

_MusTy_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,308
Duyduğum kadarıyla iki meslek de birbirinin şeylerini ogreniyormus

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
en kaba şekilde söylüyorum. yazılım mühendisi programı yazar. bilgisayar mühendisi müşteri ile yazılımcı arasında köprü kurar.
bilgisayar mühendisi, yazılım dillerini öğrenmiştir müşteri ile ortak çalışarak projedeki istekleri kararlaştırır. yazılımcı ise bunu yazar.
buraya kadar olan bilgide kişilerin veya eğitim kurumlarının gelişmişliği dahil değildir.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Bilgisayar mühendisliği ve Yazılım mühendisliği dersleri çoğu yerde aynıdır

Bilgisayar mühendisi'de yazılım mühendisi gibi yazılım dillerini görür lakin yazılım mühendisi daha ayrıntılı görür dilleri

Geleceğin mesleği ise bence Yazılım Mühendisliği

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği'ni de kapsıyor zaten. Bilgisayar Mühendisliği'de yazılım+donanım öğretiliyor.

Ama Yazılım Mühendisliği'de sadece yazılım. Zaten Yazılım Mühendiliği, Bilgisayar Mühendisliği'nin içinden alınıp yazılama odaklanan bir bölüm. Belki bu yüzden Bilgisayar Mühendisliği'den daha fazla programılama dili öğretiyor olabilir.

Bence Bilgisayar Mühendisliği daha avantajlı.

Bilgisayar Mühendisliği tercihi yaparken ders içeriklerinde hangi diller öğretiliyor diye bakmak lazım. Ona göre üniversite tercih etmek lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada Bilgisayar Mühendisliği puanları Yazılım Mühendisliği'den daha yüksek.

Ayrıca Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, YTÜ ve Hacettepe gibi üniversitelerde Yazılım Mühendisliği bölümü yok ama Bilgisayar Mühendisliği bölümü var.

Son düzenleme:

Eray Kayser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği'ni de kapsıyor zaten. Bilgisayar Mühendisliği'de yazılım+donanım öğretiliyor.

Ama Yazılım Mühendisliği'de sadece yazılım. Zaten Yazılım Mühendiliği, Bilgisayar Mühendisliği'nin içinden alınıp yazılama odaklanan bir bölüm. Belki bu yüzden Bilgisayar Mühendisliği'den daha fazla programılama dili öğretiyor olabilir.

Bence Bilgisayar Mühendisliği daha avantajlı.

Bilgisayar Mühendisliği tercihi yaparken ders içeriklerinde hangi diller öğretiliyor diye bakmak lazım. Ona göre üniversite tercih etmek lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada Bilgisayar Mühendisliği puanları Yazılım Mühendisliği'den daha yüksek.

Ayrıca Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, YTÜ ve Hacettepe gibi üniversitelerde Yazılım Mühendisliği bölümü yok ama Bilgisayar Mühendisliği bölümü var.
Ben zaten %50 burslu düşünüyorum bu da Bahçeşehirde bilgisayar ilk 60 000 yazılım ise ilk 70 000 e tekabül ediyor ben ise çok rahat bir şekilde 30 000 e gireceğime inanıyorum. Ben de donanım için bilgisayarı düşünüyorum ama yazılımda java öğretildiği için biraz daha ağır basıyor sanki.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ben zaten %50 burslu düşünüyorum bu da Bahçeşehirde bilgisayar ilk 60 000 yazılım ise ilk 70 000 e tekabül ediyor ben ise çok rahat bir şekilde 30 000 e gireceğime inanıyorum. Ben de donanım için bilgisayarı düşünüyorum ama yazılımda java öğretildiği için biraz daha ağır basıyor sanki.
Bu programlama dillerinin polülaritesi sürekli değişiyor. Bir programcının kendisini sürekli geliştirmesi gerekiyor aslında. Şu zamanda Java öğrenmek de önemli. Ama kişisel çabanızla da bu açığı kapatabilirsiniz belki.

Hafiyye-iAbdülhamid-iSani

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,170
Ben yazılım+donanım= Bilgisayar mühendisliği
Sadece yazılım= Yazılım Mühendisliği
Diye biliyorum
Bu konuda webtekno nun videosu vardı

Yiğit Ali Demir

root
SDN
Reaksiyon puanı
35
Mezun olduğunuz bölüm yapacağınız iş spesifik değilse çok da önemli değil. Yazılım sektörünün neredeyse yarısı farklı bölümlerden mezun olan alaylı yazılımcılardan oluşuyor.

Gelecekte ne yapmak istediğinize bağlı olarak kullanacağınız dil değişecek. Örneğin web üzerine geliştirme yapmak istiyorsanız PHP, Python, .Net, JavaScript gibi dillere bakmanız gerekiyor. Oyun geliştirme için C++, Java gibi dilleri ve Unity, Unreal ve Cryengine gibi oyun motorlarını incelemeniz gerekli.

Önce hangi alanda kendinizi geliştirmek istediğinizi seçmelisiniz. Eğer makine öğrenmesi, derin öğrenme gibi alanlarda ilerlemek istiyorsanız Python en çok destek verilen dillerden biri. Veya gömülü sistemler için C++ kullanmanız daha iyi olacaktır. Python ve JavaScript gibi diller ile mobil uygulama, masaüstü uygulama, web uygulaması ve oyun gibi geniş yelpazeye hitap edebilirsiniz.

Algoritma mantığını ve bir dili tam anlamıyla öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek çok zor olmayacak. Yani herhangi bir dilde kendinizi profesyonel iş yapabilecek düzeyde hissettiğinizde başka dillere de kolayca geçiş yapabilirsiniz. Yazılım sektöründe bu tarz şeyler sıklıkla görülüyor

Son düzenleme:

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Mezun olduğunuz bölüm yapacağınız iş spesifik değilse çok da önemli değil. Yazılım sektörünün neredeyse yarısı farlı bölümlerden mezun olan alaylı yazılımcılardan oluşuyor.

Gelecekte ne yapmak istediğinize bağlı olarak kullanacağınız dil değişek. Örneğin web üzerine geliştirme yapmak istiyorsanız PHP, Python, .Net, JavaScript gibi dillere bakmanız gerekiyor. Oyun geliştirme için C++, Unity, Java gibi dilleri incelemeniz gerekli.

Önce hangi alanda kendinizi geliştirmek istediğinizi seçmelisiniz. Eğer makine öğrenmesi, derin öğrenme gibi alanlarda ilerlemek istiyorsanız Python en çok destek verilen dillerden biri. Veya gömülü sistemler için yazılım yazacaksanız C++ kullanmanız daha iyi olacaktır. Python ve JavaScript gibi diller ile mobil uygulama, masaüstü uygulama, web uygulaması ve oyun gibi geniş yelpazeye hitap edebilirsiniz.

Algoritma mantığını ve bir dili tam anlamıyla öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek çok zor olmayacak. Yani herhangi bir dilde kendinizi profesyonel iş yapabilecek düzeyde hissettiğinizde başka dillere de kolayca geçiş yapabilirsiniz. Yazılım sektöründe bu tarz şeyler sıklıkla görülüyor
dediğiniz nerdeyse hepsi doğru ama unity dil değil oyun motoru

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Farketmez ki mezun olduğunda bu konuda seni elemezler eleyecekleri bir kaç kriter vardır bunların en önemlisi hangi yapılarda potansiyelinin olduğu daha doğrusu yazılımcı potansiyeli var mı yok mu buna bakıyorlar. En azından biz buna bakıyoruz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
İkisi de işine gelir, endişe etme ama yazılım mühendisliği daha ön planda ülkemizde çünkü donanım açısından zayıf şirketlere sahibiz... Fakat sen en iyisi bütçene ve puanına göre tercih yap, kendini sonradan yazılıma veya donanıma göre ayrıca eğitime yönlendirirsin, hiç bir sorun olmaz.