Yazılım işleri için laptop

ayrıntıy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazılım öğrenmeye çalışıyorum ve ilgili bir bölümde okuyorum. 4000 TL bütçem var. Bir haftadır araştırma yapıyorum. Tam karar veremedim. Donanımdan çok anlamadığım için sizlere danışmayı düşündüm.

Aradığım özelliklerse bunlar :
1-İlk olarak oyun oynamadığımı çok iyi bir ekran kartına sahip olmasada olacağını belirteyim.
2-Full HD olması.
3-İşlemcisinin iyi olması.
4-Ram 8 GB (4gb ve daha iyi işlemcili bir laptop alıp daha sonra 4 gb ram ilave edebilirim.)
5-Ssd olması.
6-Kütüphane ve benzeri çalışma ortamlarında bulunacağım için sesiz bir model olması.
7-Ekran boyutu olarak 14 inç tercihimdir ama illa 14 olsun diyede bir takıntım yok.

Buysa benim almayı düşündüğüm model: Acer TMP2410-G2-M-81XN NX.VGTEY.004 i7-8550U 8 GB 256 GB SSD UHD Graphics 620 14" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Sizler bana hangi modelleri tavsiye edersiniz yardımcı olacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Macbook air 2017 al bence. Ama illa retina ekran olsun dersen 2014 ve üstü. Sıfır olmasada sağlam 2. El o fiyatlara bulanilirsin.

ayrıntıy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Macbook air 2017 al bence. Ama illa retina ekran olsun dersen 2014 ve üstü. Sıfır olmasada sağlam 2. El o fiyatlara bulanilirsin.
Peki benim attığım linkteki laptop nasıldır fiyat performans açısından? 2. El ürün almak istemiyorum bir sıkıntı çıkmasından korktuğum için.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Peki benim attığım linkteki laptop nasıldır fiyat performans açısından? 2. El ürün almak istemiyorum bir sıkıntı çıkmasından korktuğum için.
Yanlış anlamayın apple fan değilim ama bana göre apple cihazları dışındakiler sadece zaman kaybı yani android cihaz gibi 2-3 yıl kullanırsın yada kullanamazsın sonra teklemeye başlar ve yetersiz kalır . O yüzden sadece bir fikir verdim ve sizin baktığınız cihaza yorum yapmasam daha iyi olur :)

Not: Bende yazılımcıyım

iyi forumlar

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,069
Yanlış anlamayın apple fan değilim ama bana göre apple cihazları dışındakiler sadece zaman kaybı yani android cihaz gibi 2-3 yıl kullanırsın yada kullanamazsın sonra teklemeye başlar ve yetersiz kalır . O yüzden sadece bir fikir verdim ve sizin baktığınız cihaza yorum yapmasam daha iyi olur :)

Not: Bende yazılımcıyım

iyi forumlar
Maalesef bu yanlış bir düşünce. Şuan ne amiral gemisi Android cihazlar ne de SSD sistemli W10 bilgisayar 2-3 yıl sonra teklemeye başlıyor. Benim 3 yıllık W10 bilgisayarım çok şükür bu zamana kadar tık demedi performans konusunda. SSD diski olan bir sistem uzun yıllar çalışır. Düşük bir seviye Macbook almaktansa her türlü W10 bir bilgisayar daha karlıdır.

Yazılım öğrenmeye çalışıyorum ve ilgili bir bölümde okuyorum. 4000 TL bütçem var. Bir haftadır araştırma yapıyorum. Tam karar veremedim. Donanımdan çok anlamadığım için sizlere danışmayı düşündüm.

Aradığım özelliklerse bunlar :
1-İlk olarak oyun oynamadığımı çok iyi bir ekran kartına sahip olmasada olacağını belirteyim.
2-Full HD olması.
3-İşlemcisinin iyi olması.
4-Ram 8 GB (4gb ve daha iyi işlemcili bir laptop alıp daha sonra 4 gb ram ilave edebilirim.)
5-Ssd olması.
6-Kütüphane ve benzeri çalışma ortamlarında bulunacağım için sesiz bir model olması.
7-Ekran boyutu olarak 14 inç tercihimdir ama illa 14 olsun diyede bir takıntım yok.

Buysa benim almayı düşündüğüm model: Acer TMP2410-G2-M-81XN NX.VGTEY.004 i7-8550U 8 GB 256 GB SSD UHD Graphics 620 14" Full HD Notebook Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Sizler bana hangi modelleri tavsiye edersiniz yardımcı olacak herkese şimdiden çok teşekkür ederim.
14" sizin için küçük gelmeyecekse bu bilgisayar bence kod yazmak için gayet uygun. İleride 8GB RAM ve SSD yükseltmesi ile daha da iyi olur.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Şöyle bir açalım konuyu ozaman
Önce avantajları :
1- Retina ekran ( süper bir ekran deneyimi tabi macbook pro larda 2014 ve üstünü tavsiye ederim)
2- default 8 gb ram ile geliyor yükseltilmiyor ama fabrika çıkışlı 16 gb olanlarda tercih edilebilir ( artık çoğu laptopta yükseltilmiyor sonradan )
3- default i5 yada i7 işlemcilerle geliniyor yükseltilip değiştirilmiyor buda fabrika çıkışlı neyse oldur ( artık çoğu laptopta yükseltilmiyor sonradan )
4- hd 5100 ve üstü retina 1.5 gb ekran kartı ile geliyor tabi 4K destekli sonuçta retina ekranla geliyor cihazlar
5- defaultta m2 ssd ile geliyor yani düz ssd lerden çok çok daha iyi bir performans ve okuma yazma hızı var üstelik çok hafif ve kart gibi ince
6- klavyesi defaultta ışıklı ve seviye seviye artıp azalıyor
7- Sesi kalitesi zaten tartışılmaz derecede çooooook iyi.
8- hafif max 1.7 kg
9- defaultta şarjı 10 saat gidiyor ama pil deviri 600 altı olanlar da kullanıam göre 6-7 saate kadar cıkıyor
10- pro 2015 ve altında tb 2 ve 3 var ayrıca 2-3 usb birtane 2 tb destekli sdxc kart okuyucu var kulalık giişi - hdmi çıkışı var
11- Altta yanda fan yok yani aman altlık kullanayım derdi yok
12- Bootcamp ile fiizksel macos ve windows kuruluyor istediğini aç kullan sınırsız özgürlük yani
13- Grafik tasarım konusunda kendini kanıtlamıştır.
14- Yazılımcılar için çok ideal ( kendimden biliyorum daha önce bir çok laptop ve masaüstü kullanmış olan biriyim ve 95 te i386dx anakartlı bir bilgisayarla başladım bu işe )
15- Şuan macbook 2011-2012 ler bile halen sorunsuz çalışıyor ( normal laptopların aksine ) ve çoğu şeyi kaldırıyor bunu da göz ardı etmemek lazım
16- şarj girişi mıknatıslı bozulma şansı % 0 yani temasızlık gibi sorunlar çıkarmaz

Dezavantajları
1- pahalı ( ama kaliteli ve parasını hak ediyor ben 2. el alıyorum ve kullanıyorum hep sağlam olduktan sonra farketmez )
2- retina ekranlar hassas iyi bakman lazım yoksa soyuluyor ( ama bu diğer retina ekranlı laptop markaları içinde aynı )
3- Parçaları gerçekten pahalı ( egerki 2012 ve altı kullanıyorsanız onlar ucuz ama bu saatten sonra unibody bile olsa düşük özellik alınmazalınmaz bence )
4- Oyun bilgisayarı değiller ama Lol, Csgo falan kasmadan ve hatta gaming olmayan düz laptoplardan daha iyi oynarsınız.

Bu arada senin gösterdiğin laptop macbook 2012 ye eşdeğer ve bence 2012 o bilgisayara bin basar.

Bu arada benim yazılımcı olarak tercihim 14 inch ekranlardır ( i5 yada i7 ile geliyorlar ) fakat sen 15 inch alırsan defaultta i7 işlemci oluyor hepsi haberin olsun

Şimdi böyle enine boyuna yazıp tartmışken halen aksini iddia edenler de artısı eksisini bu benim kıyaslamama göre yapabilirmi yani avantajlarında + sı olanları ve dezavantajlarında artısı olanları yazabilirmi ?

Tekrar diyorum fanboy değilim ama sonuç ortada

iyi forumlar

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,069
İlk yazdığım modeli almaktan vazgeçtim
Bu modeli almaya karar verdim ekstra olarak 4gb ekran kartı var ama ramide 4 gb. Ramini daha sonra yükseltebilir miyim? Yardımcı olur musunuz? Hp İ5-8265u 4gb 256gb Ssd 4gb Ekran Kartı 15.6" Fhd 6lh33ea - n11.com
Hiç oyun oynamıyorsan ekran kartlı model almanın pek anlamı yok çünkü 4GB RAM kesinlikle yetmez. 2 yıl içinde yükseltirsen garantisi devre dışı kalır büyük ihtimalle.

ayrıntıy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@ozmen_celik Özmen abi sen ne düşünüyorsun ikisi arasında bir tercih yapman gerekse hangisini seçerdin?

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Sitesinden baktım bu yazıyor yani alınmaz bu devirde 8 gb ram bile az aslında

Bellek, standart
4 GB DDR4-2400 SDRAM (1 x 4 GB)​

Önce şu soruyu sormak lazım illaki ekran kartı iyimi olması lazım yani 4gb vs ?

ayrıntıy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sitesinden baktım bu yazıyor yani alınmaz bu devirde 8 gb ram bile az aslında

Bellek, standart
4 GB DDR4-2400 SDRAM (1 x 4 GB)​

İlla ekran kartı iyimi olması lazım yani 4gb vs ?
Yok abi ekran kartının iyi olmasına gerek yok. Bir arkadaşım söyledi ikinci modeli, daha iyi diye. Benim için işlemci ram ve ssdnin iyi olması öncelik. 4000 tlye kadar bulduğum en iyi modelde ilk attığım Acer muhtemelen onu alacağım

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Rami onun max 4 gb yani iyi değil. Hatta o bilgisayarın işlemcisi dışında hiç bir tarafı iyi değil bence sıradan normal basit birşey.

Yani illa normal laptop alacağım dersen bu nasıl ? ama ekran kartı 2 gb

SSD takılma onu sende takarsın james donkeyler 250 gb ı 250 tl falan en fazla çünkü 128 gb ları 100 tl incehesap.com da diğerinide ya harici usb 3.0 kabı alır portable yaparsın yada dvdi romu iptal eder onun yerine takarsın

ayrıntıy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunu da alabilirim, dediğim gibi donanımdan çok anlamıyorum yukarıdaki ilk modeli 14 inç olduğu için tercih ettim birazda, ama diyorsanız ki Dell daha iyidir onu alırım bende.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Sana kaç inch ekran lazım onu kesin belirtmen lazım önceliklerini belirlemek lazım mesela sana sorunsuz kasma yapmadan 5-6 yıl gitmesi için

1- işlemci en az i5
2- Ram en az 8 gb ( bence yükseltilebilmeli yani desteklemeli eğer win kullanacaksan)
3- SSD en az 250 gb
4- Ekran boyutu 13-14 inch mi yoksa 15 inchmi ?
5- Ekran kartı hd 4400 ve üstü işini görürmü yoksa harici ekran akrtı olup en az 2 gb mı olmalı

Bunları netleştirmen lazım kafanda

ayrıntıy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşlemci en az i5 8. nesil olmalı.
Ram 8 GB olmalı ama ilerdede yükseltilebilmeli.
SSD 250 gb olsa yeterli.
Ekran boyutuna gelince evet 14 inch tercihimdir ama f/p ürünü bir laptop için bu tercihimden vazgeçebilirim.
Ekran kartıysa photoshop gibi programları ortalama seviyede çalıştırabilecek herhangi bir model olur.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Ozaman Böyle bir bilgisayar için 5-6 k yı gözden çıkarman lazım