Yazılı Sorularıma Cevap İstiyorum

Be5tE

Dekan
1-Yahudilik , Hristiyanlık ve Hinduizm gibi dinlerde hangi ibadetler vardır ??

2-Dinlere ait mabet isimlerinden bildiklerinizden birkaçını yazınız.

3-Dinlerde ibadet niçin önemlidir ?

4-İlahi dinlerde emredilen ibadetlerde benzer uygulamalar vardır ?


Arkadaşlar ben biraz araştırma yaptım ama girdiğim kaynakların doğru olup olmadığı konusunda endişelerim var. Bu soruların cevapları bana lazım. Eğer bir zahmet yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler :)
 

ashabulyemin

Profesör
kardeşim
öncelikle dinleri iki gruba ayıralım.
Semavi dinler ve semavi olmayanlar.
semavi dinlerde Adem As. dan beri ibadet şekilleri değişmemiştir.Sadece müslümanlıkta kelimei şehadet eklenmiştir.
namaz zekat hacc ve oruç tüm peygamber efendilerimizin getirdiğidir.Her yeni gelen bir öncekini tamamlamış en son islamiyet hepsini tamamlamıştır.
Hristiyanlık ve yahudilikte öncelikle kutsal kitablar gizlenmiş ibadetler değiştirilmiş Allah[cc]a ibadet yerine fetişlere ve maddiyata ibadet başlamıştır.Biz onlara tevratı verdik onlar tağutu tercih ettiler mealindeki ayette buraya dikkat çekmektedir.
Hristiyanlıkta meshep çoktur ve ibadetleri değişiklik gösterir vaftis ayinleri birkaç değişiklik dışında yahudilik ve hristiyanlıkta benzerlik gösterir.Pazar ayinlerinin dışında yortu denilen günleri değişik kişilere adanmış günlerin ayinleri vardır.
yahudilikte görünen görünmeyen kurallar geçerlidir.bazı konularda islamiyete yaklaşım gösterir.gerçek yahudi şeriatını yaşarlar onlarda sebt günü kutsaldır çalışılmaz[bkz cumartesi sbt kavmi]gerçek tevratın yerini şu andaki kitapları ve gizli talmud yasaları almıştır.Bu ne diye sorma araştır ama tavsiye etmem miden kaldırmaz[ahlaki yönden)
doğu-hint kültüründe değişik merhaleler katedilip nirvanaya yaratıcıya ulaşmak hedeftir bunun için ruh temizliğini hedefliyorlar değişik meditasyonları kullanıyorlar ve aracı olması için binlerce tanrı[onların deyimi]kültürleriyle gelmiştir.
gerek hint gerek yunan mitolojisini incelemeden bunların altından kalkamayız ömrümüzde yetmez
Hristiyanlıkta kiliseler boyutlarına işlevlerine göre isimler alır chapel chadetral gibi
yahudilikte havra vardır
doğu kültüründe ise nirvanaya adanmış yapınaklar
Dinde ibadet o dinin yaratıcı kabul ettiğine yaklaşmak içindir bu fıtrat olarak yaşam formatımıza eklenmiş bizler Allah[cc]tan başka ilahlar edinerek bu özelliğimizi yanlış kullanmışız ve o maddeye ibadet etmişiz.bu bazen bir put bazen bir fetiş bazen para bazen ev bazen araba bazende bir müzik grubudur.
semavi dinlerde eğer tam uygulama yapılsa ibadetlerin aynı olması gerekirdi namaz zekat oruç hacc tüm inanan tüm insanlara farzdır haram lar yine değişmez helalller keza öyle
Anda hristiyanlıkla yahudilik az da olsa benzerlik göstermektedir islamiyetle aralarında benzerlik yoktur.
not googleden faydalanılmamıştır
 

Be5tE

Dekan
Çok teşekkür ederim ben 4 tane soru sordum bu hangisinin ben anlamadım ? keşke sende benimki gibi ayırsaydın. Neyse zahmet edip yazmışsın saol.

Ben biraz daha googla sorsam iyi olucak sanırım :)
 

ashabulyemin

Profesör
ben özellikle google den yazmadım aldığın kaynak neye yakınsa o yönde cevap alırsın
1-yahudilikte sebt günü mübarektir o gün ibadete ayrılır çalışılmaz.
hristiyanlıkta yortular vardır değişik kişilere adanmış günler vardır bunların ayini olur pazar günüde kilise ayinleri vardır
hinduizmde binlerce tanrı[onların deyimi]vardır amaç nirvanaya ermektir bunun için meditasyonlar yapılır yogada bu öğretiye dahildir.
2-yahudilerde tek isim havradır
hristiyanlarda bizdeki genel anlamda kilise church onlarda ufağı chapel büyük ve işlevsel olanı chadetral dir
hinduizmde ise tapınaklar vardır sözde tanrılara adanmış mebette denebilir
3-İnsanlığın fıtratında yaradılışında yaradana yakın olmak onu sevmek itaat etmek eklenmiştir.yaradana inanmayan hiçbir canlı yoktur[canlı kavramına dünyadaki canlı cansız dediğimiz herşey girer]
4-gerçek dini uygulamaya kalksalar hepsi aynıdır bizde sadece kelimeişahadet fazladır Efendimiz sav nin yeni getirdiği hiçbir ibadet yoktur Mi'raçta sadece miktarlar belirlenmiştir
genelde hristiyan yahudi benzerlik gösterir kökenler yakındır ritüellerde benzerlik gösterir daha sonra uydurulanlar farkları meydana getirir.
gerçek uygulamada
adem as. den beri
hacc
oruç
zekat
namaz vardır
selam ve dua ile
 
Üst