Yazarak mı yoksa okuyarak mı çalışılmalı ?

Bu konuyu okuyanlar

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Sizce en verimlisi nedir ? Sayısala bakmayın tabi kimya matematik felan ayrı. Biyoloji,edebiyat,tarih nasıl çalışılmalı sizce ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Kişiden kişiye göre değişiyor. Bana yazarak çalışmak daha verimli geliyor fakat sana gelmeyebilir.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,729
Müzik dinlerken okumayı tercih ederim. Benim için daha etkili olur.

non4me

Asistan
Reaksiyon puanı
53
Hem okuyup hem yazarak. Öncelikle birkaç kez okuyup sonra aklında kalanları yazıya geçirmek en iyisi bence.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Kişiden kişiye değişir ama ben yazarak daha çabuk öğreniyorum.Notu çıkardıktan sonra üstünde çalışıyorum.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yazarak çalışmak amele işi. Çok uzun süre yazarak çalışmış biri olarak söylüyorum. Okuyacaksın, sürekli okuyacaksın fakat 1 saat içinde dpeil 1 hafta 1 ay içinde arada sırada sürekli bakacaksın beyin belli aralıklarla tekrar tekrar gördüğü için öğrenmek zorunda olduğunu anlayacak.

Test çözmen şart. Bilgiyi beyinden çağırdığında da bilgi pekişir.

İlla yazıcam diyorsan hepsini yazmak yerine okuduktan sonra kafanda kalanı en özet şekilde bakmadan yaz. Yazamıyorsun öğrenmediğin yere tekrar bak.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Beklemek istediğim cevaplardandı :D Sayısal hadi neyse de sözel yazmak aşırı yoruyor 1 saatte 2 konu öğreniceksen yazarak 1 konunun yarısını öğreniyosun zor iş.
Edebiyat, tarihte özet not çıkartırsın direk ham bilgi.
Mesela 1299 iki nokta Osmanlı'nın kuruluşu diye o yıl olanların sıralarsın mesela. Yöntem çok.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Şu zamanlarda artık tarih sınavlarında felan kuruluş,ölüm tarihleri felan sorulmuyor galiba. Yks'yi bilmiyorum ama bu sene girenler cevaplayabilir.
Ben öylesine girdim. Tytde tarih sormadılar. Aytde de tarih sormadılar diye hatırlıyorum. Sorular yayınlanmadı mı?

aesthetey

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Sizce en verimlisi nedir ? Sayısala bakmayın tabi kimya matematik felan ayrı. Biyoloji,edebiyat,tarih nasıl çalışılmalı sizce ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bu kişiden kişiye değişecek bir durum. Ben okuyarak daha iyi algılayabilirken bir başkası yazarak veya dinleyerek daha iyi algılayabilir. O yüzden deneyip nasıl daha iyi kavradığınızı anlamak daha yararlı olacaktır. Fakat ne şekilde çalışırsanız çalışın sonrasında pekiştirmek de şart

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bence sözel derslerde sistematik (sistemli) tekrar ve hafıza teknikleri ugulamalısın.

Ayrıca ders çalışırken 20-30 dakikadan fazla çalışmamalısın. Arada 10-15dk'lık molalar vererek ders dışı şeylerle meşgul olmalısın. Beyinde başlangıç ve bitiş etkisi vardır. Mesela moladan sonra öğrendiğin ilk şey başlangıç etkisi, diğer moladan hemen önce öğrendiğin son şey bitiş etkisi oluyor. Başlangıç ve bitiş etkisinde öğrenilen şeyler akılda daha kalıcı oluyor. Bu yüzden sık mola vermek başlangıç ve bitiş etkisini arttırır.

Yine akılda kalıcı olması için sistemli bir tekrar yapmalısın. Sisitemli tekrar çok tekrar değildir. Google'dan araştırabilirsin.

Yazarak çalışırsan (özet çıkararak) tekrar ederken daha kolay olur bence. Veya kitabın kenarına kendi anlayacağın kısa notlar yazarak kısa bir not ile büyük bir paragrafı hatırlamanı sağlayabilirsin.

şerifIssı!

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Okul Hayatım boyunca yazmadan çalıştığım sınavlarda hep başarısız oldum yazarak daha iyi öğreniyordum.