Yavaş bilgisayar

Bu konuyu okuyanlar

LejyonerisT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Selamlar. Elime bir bilgisayar verdiler. Packard Bell TG81BA model. Aşırı yavaştı. Aldım formatladım, driverlarını kurdum. Biraz daha iyileşti fakat birde kendi PC'min SSD'sini takıp, farklı bir sorun var mı diye görmek istedim. Ve SSD'ye rağmen tabiricaizse amele gibi çalıştı. CPU analizine baktığımda, bilgisayarda yapılan en ufak bir işlemde CPU 80-90 civarına çıkıyor. İşlemci hızı düşüklüğünden kaynaklanıyor olabilir mi? Bilgisayarın özellikleri kabaca;
Win 10 Home 64 bit
Ekran kartı yok, Intel HD
Ram 2 GB
1,6 Ghz işlemci hızı
Sizce bu amelelik, özelliklerinin amele gibi olmasından mı kaynaklanıyor, yoksa daha önceden darbe almış olabilir mi? (Not: Win 7 yüklemeyi denedim, 5 saat boyunca "yükleme tamamlanıyor" ekranında dondu, tekrar win 10 yüklemek zorunda kaldım)

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,951
BIOS update var ise kurmayı denediniz mi? Termal macun ve fan temizliği yapıldı mı?

LejyonerisT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
BIOS update var ise kurmayı denediniz mi? Termal macun ve fan temizliği yapıldı mı?
BIOS update dahil hepsi elimden bizzat geçti. Hatta termal macunu sürdükten sonra klavyenin çalışmama durumu dahi oldu, neyseki onuda hallettim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayarın yorumlarına baktım, Intel celeron işlemci hakkında baya yeren olmuş şimdi hiç karışmıyorum. En fazla bu kadar oldu diyip teslim edicem.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,951
BIOS update dahil hepsi elimden bizzat geçti. Hatta termal macunu sürdükten sonra klavyenin çalışmama durumu dahi oldu, neyseki onuda hallettim
Peki anakartı söküp kasasını, fanını vs. sildiniz mi?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Selamlar. Elime bir bilgisayar verdiler. Packard Bell TG81BA model. Aşırı yavaştı. Aldım formatladım, driverlarını kurdum. Biraz daha iyileşti fakat birde kendi PC'min SSD'sini takıp, farklı bir sorun var mı diye görmek istedim. Ve SSD'ye rağmen tabiricaizse amele gibi çalıştı. CPU analizine baktığımda, bilgisayarda yapılan en ufak bir işlemde CPU 80-90 civarına çıkıyor. İşlemci hızı düşüklüğünden kaynaklanıyor olabilir mi? Bilgisayarın özellikleri kabaca;
Win 10 Home 64 bit
Ekran kartı yok, Intel HD
Ram 2 GB
1,6 Ghz işlemci hızı
Sizce bu amelelik, özelliklerinin amele gibi olmasından mı kaynaklanıyor, yoksa daha önceden darbe almış olabilir mi? (Not: Win 7 yüklemeyi denedim, 5 saat boyunca "yükleme tamamlanıyor" ekranında dondu, tekrar win 10 yüklemek zorunda kaldım)
Windows 10 arka planda sürekli indexleme yedekleme vs işlem yapıyor, defender ayrı bela zaten bir de antivirus kurduysanız o bilgisayarın çalışması dahi mucize olur.

İşlemci oldukça eski Windows 10 zor çalışır, en iyisi Windows 7 yi farklı isolardan kurmayı deneyin. Eğer Windowsa mecbur değilseniz hafif linux sürümlerinden birini kurun.

Lubuntu, Xubuntu gibi internette sorunsuz kullanırsınız, Libre office de word excel gibi ihtiyaçlarınızı karşılar.