Yaslı Bilgisayarım Hakkinda

Bu konuyu okuyanlar

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Merhaba arkadaşlar. Elimde 11 yıllık (BIOS tarihi 23.09.2009) SONY VPCF1 laptop var ve suan takır takır çalışıyor. Öğrendim ki zamanında 2k$ para verip almışlar. Zamanında değerini bilmedim şimdi kafama dank etti. Kalan ömrü ne kadardır? İnternette okuduğuma göre işlemcilerin ve diğer bazı komponentlerin ömrü eğer düzgün kullanıldıysa 40 yılı buluyormuş. Son 1 yıldır bilgisayarı kullanmıyordum bugün yerinden çıkarttım. Windows 10 efsane kasıyordu ve bilgisayar kapanıyordu, Windows 7ye downgrade ettim şuan takır takır çalışıyor. İşlemcim biraz sıcak çalışıyor fakat termal macun yenileyince düzeleceğini umuyorum. Birde oyun bağımlılığım var ve seneye üniversite sınavına gireceğim. Oyun oynamamam gerekiyor o yüzden. Canlı derslere gireceğim, konu anlatımları dinleyecepim,film izleyeceğim, youtube takılacağım, twitch izleyeceğim felan fişman. Ne diyosunuz, Düzgün bir aletmi, iş görürmü? Daha kaç yılı var?

Ha bu arada normalde kullandığım bilgisayarı geçen sene aldım ve gayet güçlü. Yani yeni bilgisayar almak gibi bir fikrim yok .
Sıcaklık ve bilgisayar özellikleri ektedir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    31.5 KB · Görüntüleme: 42
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    46.6 KB · Görüntüleme: 45
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    44.7 KB · Görüntüleme: 44

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
8 Çekirdekli ya. Performansı fena değildir.

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Günümüz oyunları olmasa da CS:GO, Valorant, LoL gibi oyunları oynatacaktır. Termal macunu da yenilerseniz tertemiz olur.
Diğer bilgisayarımda zibilyon oyun var zaten bununla oyun oynamak amacım degil
Mesaj otomatik birleştirildi:

8 Çekirdekli ya. Performansı fena değildir.
Aynen ısınmadığı sürece iyi fakat ısındıktan sonra ağırlaşıyor tabii. Ağırlaşması da abaartılı değil yine hızlı. Termal macunla çözücem o srunuda tabi işlemcide sıkıntı yoksa

hobbSSaldım

Asistan
Reaksiyon puanı
134
Diğer arkadaşlar ne diyor? kaç yıl sonra miyadını doldurur bu yaşlı amca?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tamam o zaman sorununuz nedir? Ne kadar ömrü kaldığını soruyorsanız bir süre sizi idare edecektir.
sadece fikir almak istedim yarı yolda bırakmazsa sorun yok. Bi 10 yıl daha götürürmü diye merak ediyorum eğer bakımlarını yaparsam götürür diye düşünüyorum