Yaşlandıkça hafıza yavaş yavaş kaybolurken, bu durumu tersine çevirmek mümkün mü? (Evet)

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Bu sayfa boyunca uzanan kelimeleri okurken beyniniz muhteşem bir şey yapıyor aslında. Her cümle kısa bir süreliğine akılda kalır, harfler sinir sinyallerinin senfonisine dönüşür. Bu karmakarışık elektrik ritimleri, sadece geçen yüzyılda anlamaya başladığımız bir dili, beynin dilini oluşturur.

BU (Boston Üniversitesi) Fen Edebiyat Fakültesi, psikolojik ve beyin bilimleri profesörü olan Rob Reinhart, sadece bu dili anlamakla kalmadığımızı, bu dili konuşabildiğimizi ve zihnin işleyişini geliştirmek için onu kullanabilir olduğumuz noktasına ulaştığımızı söylüyor. 8 Nisan 2019 tarihli Nature Neuroscience'da yayınlanan, çığır açan bu çalışmada, Reinhart ve Boston Üniversitesi doktora araştırmacısı John Nguyen, elektrotimülasyonun, 70 yaşlarındaki insanların çalışma hafızasını geliştirebildiğini ve böylece hafıza işleri konusundaki performanslarının 20 yaşındaki bireylerden ayırt edilemez olduğunu gösterdi.


Reinhart laboratuarı / Boston Üniversitesi

(solda) 20 yaşındaki bireyin beyin aktivitesi
(ortada) 70 yaşındaki bireyin beyin aktivitesi
(sağda) Elektrostimülasyondan sonra 70 yaşındaki beyin aktivitesi​


Bilim insanları, elektrik sinyalleriyle uyarı yöntemini kullanarak, 60 ve 70 yaşlarındaki bireylerin hafızasını geçici olarak 20'li yaşlar seviyesine çekmeyi başardı.


Bu çalışma Neurology tıp dergisinde de yayımlandı. Bkz.

Boston Üniversitesi'nden Robert Reinhart'ın yürüttüğü deneylerde, çalışan hafızanın en sağlıklı seviyesine geri döndürebileceği görüldü. Örneğin bir karar alacak ya da hesaplama yapacaksak, bilgileri kısa bir süre için kullanacak şekilde hatırlamamızı sağlayan bu hafızayı kullanıyoruz.

Çözüm, şimdilik sadece 50 dakika için işe yarıyor ama biraz daha geliştirilmesi mümkün. Araştırmacılar yöntemin demans için kullanılamayacağını, fakat yorulan ve eskisi kadar iyi performans sergileyemeyen hafızayı tekrar güçlendirebileceğini söylüyor.


*Bu makale SDN Forum için hazırlanmıştır. Araştırmanın detayları için bakınız (Çeviride yer alan kaynaklar):
As Memories Fade, Can We Supercharge Them Back to Life?
Cutting-edge experiments show an electrical zap improves memory in older adults
Working memory revived in older adults by synchronizing rhythmic brain circuits
Popular Science Mayıs Sayısı
 

kilicbaligi

Profesör
Onursal Üye
Bulmasınlar geçmişi hatırlayıpta ne yapıcaz saten bişey yok
Yürütülen bu çalışmanın kayıp hafızayı geri getirme ve/ya unutkanlığı tersine çevirme gibi bir vaadi yok. Doğrudan hafıza performansı ile ilgili bir konu bu. İlerleyen süreçte bu çalışmalar nasıl bir hal alır, bilinmez tabii.
 

ondemir

Üyecik
Daha Öncesinde Beyin Hücrelerinin Kendini Yenileyemediği ve Diğer Hücrelerin Görevi Üstlendiğini Biliyorduk Ama Diğer Bilim Camiası ve Kendi Yapmış Olduğumuz Araştırmalar Neticesinde Sağlıklı Beslenme Omega vb Proteinlerin Düzenli Alımı Sonrası Yapılacak Bazı Zihinsel Aktiviteler İle Beynin Eski Haline Dönmeye Başladığını Gördük Yani İş Yine Kişinin Kendisinde Bitiyor.
 

Constantin87

Profesör
Doğa zaten tıp daki gelişmelerin ceremesini çekiyor insan ömrü artık çok uzadı nüfus aldı başını gitti, kaynaklar yetmiyor. Bence evrende yeni koloniler oluşturmadığımız sürece bilim insanlarının ölümsüzlük üzerine yoğunlaşacağını zannetmiyorum.
 
Üst
stat counter