Yasaklı Sitelere ''Kendi Sitenizle'' Girin

Bu konuyu okuyanlar

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16

Türkiye’den birçok siteye erişim engellenmiş durumda ve ''BU SİTEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR'' cümlesi bizim için bir kalıp halini aldı. Bu tür yasakları kaldırmak için ya bazı web sitelerini ya da DNS yöntemini kullanıyoruz. Ancak bu amaç uğruna açılmış web siteleri birer birer kepenklerini indiriyor, DNS yöntemi de acemi bilgisayar kullanıcıları için zor ya da uğraşılmaz geliyor.

Bu yazımızda ''Glype Proxy'' hazır sistemi ile ihtiyacımız olan web sitesini kurarak Türkiye’den giremediğimiz sitelere kolaylıkla giriş yapabileceğiz. Yazının uzunluğuna bakıp gözünüz korkmasın, kurulum gayet basit.

Gerekli Olanlar
Bu işleme başlamadan önce, host hesabı ve herhangi bir FTP programı gerekiyor. Eğer tarayıcı olarak Firefox kullanıyorsanız, ücretsiz eklenti olan FireFTP' yi buradan indirebilirsiniz.

Host Nasıl Olmalı?
Host’unuzu seçerken biraz dikkatli olmanız gerekiyor.

Yukarıda gördüğünüz gibi PHP 5 ya da üzeri olmalı ve cUrl özelliği aktif olmalı. Bu ikisi kurulum için yeterli.

Dizinlere Dikkat
Yazının ileriki bölümlerinde bazı dosyaları düzenleyeceğiz. Burada dikkat edilmesi gereken, düzenlediğimiz dosya, bilgisayarımızda hangi dizinde ise host’umuzda da o dizinde olmalıdır. Örneğin bilgisayarımıza indirdiğimiz klasörde themes/glype/main.php dosyasını düzenledik. Edit’lenmiş dosyayı host’ a kaydederken themes/glype dizinine kaydediyoruz ve dosya değişimini onaylıyoruz. Ya da kimi FTP programları anlık düzenlemeye izin veriyorlar (Örneğin CuteFTP). Bu tür bir FTP programıyla yaparsanız dosya değişikliği gibi birşeye de gerek olmaz.

Kuruluma Başlayalım

Sistemin orijinal İngilizce sürümünü buradan (Şu anki sürüm 0.5.3.1), Türkçe sürümünü de (Yaklaşık %90’ını elimden geldiğince çevirdim) buradan indirebilirsiniz. Daha sonra indirdiğimiz *zip dosyasını klasöre çıkarıyoruz ve glype-0.5.3.1/glype-0.5.3.1 dizininin altındaki tüm dosyaları host' umuza yüklüyoruz.

Dosyalarımız yüklendi. Şimdi de kurulum için gerekli ayarlamaları yapalım.
Bu bölüme dikkat!
Host’umuza yüklediğimiz tools klasöründeki setup.php dosyasını, upload klasörünün içine taşıyoruz. Yani setup.php, upload klasöründeki index.php ve browse.php ile aynı yerde olacak.

Daha sonra, upload /includes içerisindeki settings.php dosyasının chmod ayarını 777 yapıyoruz. Bu iki adımı da yaptıysak siteniz hazır sayılır. Kurulumu ekranı için, http://sitenizinadresi/glypeproxy-için-oluşturduğunuz-klasör-varsa-o/upload/setup.php 'yi tarayıcımıza yazıyoruz.

Karşımıza şöyle bir ekran geliyor.

(Burada sitenizin tüm ayarlarını yapabilirsiniz.)

Görünümü Düzenlemek
Örneğin sitenin logosunu değiştirelim. Bunun için upload/themes/glype/images dizininde değişiklikler yapacağız. Örneğin ben logoyu değiştireceğim.
Dikkat!
Yeni logomuz da logo.gif adında olmalıdır. Örneğin background.gif yerine yeni bir arka plan koyacaksak, yeni arka planın ismi de background.gif olmalıdır.(Daha fazla uğraşmamak için)

Yeni logoyu host' uma yükleyerek dosya değişimini onayladım. Gördüğünüz gibi logo değişti.

İçeriği Düzenlemek
Şimdi de sitenizin adını ve açıklamasını yazmaya geldi. Sitenizin adını, setup ekranında ''Installation Options'' içerisinde bulunan bölüme yazabilirsiniz.

NOT= Kurulum ekranında gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra sayfanın en altındaki ''Save Changes'' a basın. Bu adımdan sonra setup.php yi silmeniz gerektiğini söyleyen bir ekran çıkacak. Eğer daha sonra bir ayar değiştirmem diyorsanız silin ancak benim tavsiyem adını değiştirmeniz yönünde.

(Karşınıza çıkacak uyarı ekranı)

Şimdi de sitenizin açıklamasını yazmaya geldi. Bunun için upload/themes/glype/config.php dosyasını düzenleyeceğiz. Yukarıda işaretli gördüğünüz satırları,
Kod:
<p>…</p>
komutlarını silmeden (görünüm açısından hoş durması için) arasına yazarak kendinize göre düzenleyin.

Aslında işimiz burada bitiyor. Düzenleyecek herhangi bir şeyimiz kalmadı. Ancak YouTube faktörünü göz ardı edemeyiz. YouTube, halen mahkeme kararlarıyla engellenmeye devam ediyor ve bu da bize gösteriyor ki uzun bir süre de erişim kapalı olacak.

YouTube’a Özgürlük

Eğer sitenize giren kullanıcıların YouTube’a da rahatça girebilmelerini istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın. YouTube için farklı bir yol izliyoruz çünkü, farklı bir kod yapısına sahip olduğu için YouTube’un kaynak kodlarını ve kendi mediaplayer ‘ ımızı (*swf) kullanarak videolarırı izleyebiliriz.

Buradan, YouTube plugin’ini indirdin. İçerisindeki ''youtube.com.php'' dosyasını plugins klasörüne, ''videoplayer.swf'' yi de ana dizine-root kopyalayın.

NOT: Seregwethrin'in yazmış olduğu kodları da klasöre topladım. Bu plug-in'i kullanacaksanız, dosyaların her ikisini de ''plugins'' klasörüne koymayı unutmayın. Seregwethrin'in hazırladığı kodları buradan indirebilirsiniz.

Ardından http://sitenizinadresi/glypeklsörü/upload/setup.php adresini tarayıcınıza tekrar yazın. Aşağıdaki değişiklikleri birebir yapın.

=============================
*Download Filesize Limit" (installation options altında) = 12 Mb yapın
* "Unique URLS" = ‘’Yes’’ (installation options altında)
* "Transfer Timeout" (ınternal Options altında) = 600 saniye yapın
* "Encode URL" (user configurable altında) = ''On'' - Force kutusunu işaretleyin
* "Encode Page (user configurable options altında) = ''On''
* "Allow Cookies" (user configurable options altında) = ''On'' – Force kutusunu işaretleyin
* "Remove Scripts" (user configurable options altında) = ''Off'' - Force kutu-sunu işaretleyin
* "Remove Images" (user configurable options altında) = ''Off''
* "Remove Flash" (user configurable options altında) = ''Off''
=============================

(Ayarlarınızın yukarıdaki gibi olması gerekiyor.)

Eğer, daha sonra bir ayar değişikliği yapmayı düşünmüyorsanız, ''Upload'' klasörü hariç tüm klasörleri silebilirsiniz. Bir de sitenin sağlığı açısından ''setup.php''nin adını değiştirin ve kesinlikle chmod ayarını 644'e geri alın. Ben sildim ve ''Upload'' içerisindekileri root dizinine çıkardım.

İşte bu kadar. YouTube dahil, Türkiye’den giremediğimiz engelli sitelere sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabiliyoruz.

Bilgi İçin: Glype Proxy
Yazan: Cihan Pehlivan
SDN - ShiftDelete.net

eF.E

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
güzel paylaşım ama dediğin gibi biraz uzun geldi bana :(

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
İçerik yönünden anlaşılır ve detaylı olmuş. Teşekkürler Anticor.

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
eF.E dedi ki:
güzel paylaşım ama dediğin gibi biraz uzun geldi bana :(
Biraz ayrıntıları da anlattığım için uzun duruyor. Aslında fazla zorlayan birşeyi yok. Eğer yaparsan kolay olduğunu göreceksin :)

Chimera dedi ki:
İçerik yönünden anlaşılır ve detaylı olmuş. Teşekkürler Anticor.
Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım :)

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Tanshaydar dedi ki:
Yasadışı bir şey var mı bunda?

Aynı soruyu Troy'a sordum. Yasal bir sorumluluğun olmadığını söyledi.

erdemgazetesi dedi ki:

Ayrıntılar gözünüzde büyümesin. Çok kısa aslında.

1) İndirdiğiniz dosyaların tamamını host'unuza yükleyin.
2) Tools içindeki setup.php'yi upload klasörüne taşıyın. upload/includes altındaki settings.php'nin chmod ayarını 777 yapın. (Kurulumun sonunda tekrar 644 yapacaksınız.)
3) Tüm ayarları uploads/setup.php den yapabilirsiniz. Sitenin açıklaması için upload/themes/glype/config.php'i düzenleyin. (Düzenleyin1 ve Düzenleyin2'yi kendinize göre değiştirin.)
4) YouTube için (isteğe bağlı) verdiğim eklentiyi indirin. ''youtube.com.php'' dosyasını plugins klasörüne, ''videoplayer.swf'' yi de ana dizine-root kopyalayın.
5) Son olarak ileride başka bir değişiklik yapmam diyorsanız upload klasörü haricini silebilirsiniz.

Edit:
Linkleri yeniledim.

RaMSeN

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Youtube da oynatıcıyı çıkaramadım. proxy isimli bir dosya oluşturdum ve dosyaları içine attım. Kurulumu yaptım. plugins e dosyayı kopyaladım. videoplayer.swf yi de proxy dosyasına kopyaladım. Ama oynatıcı çıkmadı.

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
RaMSeN dedi ki:
Youtube da oynatıcıyı çıkaramadım. proxy isimli bir dosya oluşturdum ve dosyaları içine attım. Kurulumu yaptım. plugins e dosyayı kopyaladım. videoplayer.swf yi de proxy dosyasına kopyaladım. Ama oynatıcı çıkmadı.

Mesela proxy klasörünün içine tüm dosyaları atmışsın.

YouTube'dan çıkan ''youtube.com.php'' dosyasını proxy/upload/plugins klasörüne, ''videoplayer.swf'' yi de proxy/upload klsörünün içerisine (sistemin root klasörüdür) koymalısın. Bu şekilde yapınca çalışacaktır.

firat131

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
peki mesela bir alan adı alıp buna girince direk olarak youtube'un açılmasını istiyorum diyelim. bu nasıl olacak? yani url yazacak yer çıkmasın direk youtube çıksın

firat131

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
erdemgazetesi dedi ki:
firat131 dedi ki:
peki mesela bir alan adı alıp buna girince direk olarak youtube'un açılmasını istiyorum diyelim. bu nasıl olacak? yani url yazacak yer çıkmasın direk youtube çıksın
haklısın onun çözümü http://forum.shiftdelete.net/index.php/topic,42899.0.html
verdiğin linkle anlattığım olay arasında bi bağ kuramadım. ben alanadını nasıl direk youtube'a yönlendirirz diyorum. pcden nasıl girerim demiyorum

Seregwethrin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
YouTube plug-in sorunlu.

firat131 dedi ki:

YouTube'a girersin ve sana verilen linki alıp index.html yaratıp ona meta refresh ile yönlendirme koyarsın. Böylece direk youtube'a girmiş olursun. Bu kadar basit.

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
YouTube plug-in'de nasıl bir sorun var?

Edit: firat131, sitenin url alanında adres yazılı olarak açılsa da işimi görür demiştin.

Bunun için, upload/themes/glype/main.php dosyasındaki

Kod:
<input type="text" name="u" id="input" class="urlinput" size="40">
satırını
Kod:
<input type="text" name="u" id="input" class="urlinput" size="40" value="İstediğin Adres" />
olarak değiştirmelisin.

Bakunin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynen dediğiniz gibi yaptım, herşey iyi güzel yasaklı diğer tüm sitelere çok rahat giriyor fakat youtube'a girmeye kalktığımda timeout oluyor.. Bir öneriniz varmı ?

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
setup bölümünde, ''Internal Options'' u şekildeki gibi değiştirip kaydettiniz mi?

Bakunin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Değiştirmeme gerek yoktu. Ayarlar aynen söylediğiniz gibiydi. Hatta benimde ilk şüphelenip baktığım yer buydu. Birşeyi atlamış olabileceğimi düşünüp kurulum ekranından en sondaki ayarlara kadar herşeyi tekrar tekrar kontrol ettim ama inatla timeout :( ..acaba süreyi yükseltsem dedim ve 60 a 1200 yaptım ama yinede olmadı..

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Bakunin'in timeout sorununu bizzat çözdüm ancak bu sefer YouTube'da video oynatmada sorun çıktı. Sorunun sebebi büyük bir ihtimalle Türkçe versiyonda. Türkçe'sini gözden geçirip sorunları gidermeye çalışacağım. O yüzden türkçe versiyonun adresini kaldırdım, bilginize.

Edit: Türkçe versiyondaki tek bir hatayı düzelterek linkleri güncelledim.

Seregwethrin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@anticor

YouTube pluginin sorunsuz olarak çalışması için
Kod:
preg_match('/fullscreenUrl\s\=\s.*video\_id\=(.*)\&.*\&t\=(.*)\&/i',$html,$matches)

eşleşmesi tamamlanmıyor. $html değişkeni sayfanın bütün html kodlarını tutuyor. Buradaki fulscreenUrl ile başlayan satırda video_id ve t değişkenlerinin değerlerinin matches içine array olarak kaydedilmesi gerekir. Yalnız eşleşmiyor. Kendim yeni bir tane eşleşme kodu yazacağım ben böyle olmayacak.

Seregwethrin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben kendime göre youtube.com.php pluginini düzenledim. Çalışmıyordu çalıştırdım. Çalıştırmak isteyenler ve çalıştıramayanlar benim düzenlediğim plugini kullanabilir. Ayrıca regular expressionları sildim böylece sunucu biraz yükten kurtulur. O kadar çok kod arasında her ne kadar perl style regex bile olsa sunucuyu zorlar.

Birkaç şey not edeyim yalnız
* YouTube'a girerken scriptleri açık tutmanız gerekmektedir. Scriptleri kapalı ise flash player gözükmeyecektir.
* mediaplayer.swf plugins klasorunde olmalıdır.
* Aşağıdaki kodu youtube.com.php içine kopyalamanız, tabi kopyalamadan önce oradakileri silmeniz yeterlidir.
* Bu notlar kendi düzenlediğim plugin içindir orjinal plugin için değil.

Kod:
<?php
##########################################
# Plugin: YOUTUBE.COM
# Credits: collaborative efforts at
# [url]http://www.glype.com/forums/index.php?topic=109.0[/url]
# Edited by Seregwethrin
##########################################

/* ABOUT ---------------------------------
/ This plugin replaces the default YouTube video player
/ with our own player that loads the flv file through
/ the proxy.
-----------------------------------------*/

# CONFIGURATION: Adjust timeout value below. This is the
# time it takes in seconds before the transfer is aborted.
# A larger timeout allows larger videos to be watched.

$toSet[CURLOPT_TIMEOUT] = 1800;

# END

function between( $beg , $end , $str) 
{
		$a = explode ( $beg , $str , 2 );
		$b = explode ( $end , $a[1] );
		return $b[0];
}

##############################################
# EXTRA PARSING BEFORE MAIN PROXY PARSER
function preParse($html,$type) {	

if ( $type=='html' && strpos ( $html , 'var fullscreenUrl' ) !== false ) {

$fullscreenUrl = between ( 'var fullscreenUrl', ";\n", $html );

$matches[1] = between ( 'video_id=', '&', $fullscreenUrl );

$matches[2] = between ( 't=', '&', $fullscreenUrl );

$script = '<script type="text/javascript">
		document.getElementById("watch-player-div").innerHTML = "<object type=\"application/x-shockwave-flash\" data=\"' . optURL . 'plugins/mediaplayer.swf\" height=\"370\" width=\"450\" allowfullscreen=\"true\"><param name=\"movie\" value=\"plugins/mediaplayer.swf\" /><param name=\"flashvars\" value=\"file='.proxifyURL('http://youtube.com/get_video?video_id='.$matches[1].'&t='.$matches[2]).'&type=flv&allowfullscreen=true&autostart=true&fullscreenpage=true&fsreturnpage=true\" /></object>";
		</script>

<div id="watch-views-div">';

$html = str_replace ( '<div id="watch-views-div">', $script, $html );
  }

return $html;
}

# EXTRA PARSING AFTER MAIN PROXY PARSER
function postParse(&$html,$type) {
  // Replace unproxified image
  if ( $type == 'javascript' )
    return str_replace('http://static.youtube.com/yt/img/pixel-vfl73.gif',proxifyURL('[url]http://static.youtube.com/yt/img/pixel-vfl73.gif'[/url]),$html);

return $html;
}

?>

cafgazhar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim eskiden beri kullandığım hostum PHP 5.-.- değil de PHP 4.4.6 versiyonu imiş... Bu durumda ne yapacağım hostumu mu değiştirmem gerekecek...

firat131

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anticor dedi ki:
YouTube plug-in'de nasıl bir sorun var?

Edit: firat131, sitenin url alanında adres yazılı olarak açılsa da işimi görür demiştin.

Bunun için, upload/themes/glype/main.php dosyasındaki

Kod:
<input type="text" name="u" id="input" class="urlinput" size="40">
satırını
Kod:
<input type="text" name="u" id="input" class="urlinput" size="40" value="İstediğin Adres" />
olarak değiştirmelisin.
teşekkür ederim

firat131

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu arada url şifrele ve sayfa şifrele kapalıya getirince direk youtube açtırabliyioruz ama bu seferde videolar açılmıyor.
bir de youtube.com yazılı olarak yapınca explorerda çalışmıyor

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Seregwethr'in kodlarında bir sorun yok. Denedim, çalışıyor. Yazdığı kodları klasör olarak ilk sayfadaki yazıma ekledim. Kurulumun son kısmındaki ayarları anlattığım gibi yaparsanız scriptler de açık olacaktır zaten.
Yeni kodlar için teşekkürler Seregwethr.

NOT= Verdiğim YouTube plug-in'inde de bir sorun yok. Herşeyi sıfırdan kurdum ve eklemiş olduğum plug-in'i kullandım. Videoları sorunsuz bir şekilde izledim.

firat131 dedi ki:
bu arada url şifrele ve sayfa şifrele kapalıya getirince direk youtube açtırabliyioruz ama bu seferde videolar açılmıyor.
bir de youtube.com yazılı olarak yapınca explorerda çalışmıyor

Tek sorun Internet Explorer'da açılmaması. Böyle bir sorun yoktu ancak bende de arada bir çalışmamaya başladı.
Sorunu mail attım. Gelecek cevabı bekliyorum. :#

cafgazhar dedi ki:
Benim eskiden beri kullandığım hostum PHP 5.-.- değil de PHP 4.4.6 versiyonu imiş... Bu durumda ne yapacağım hostumu mu değiştirmem gerekecek...
Script'in diğer sürümleri hakkında bir bilgim yok ancak bu sürüm için PHP5 ya da üstü olmak zorunda. Ya hostunu değiştirmelisin ya da mevcut hosting paketini PHP5 özelliği olan bir pakete yükseltmelisin (böyle bir seçenek sunuluyorsa).

Bakunin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yardımların için çok teşekkür ederim anticor. Gecenin bir vakti o kadar uğraştın. Bir türlü istediğim gibi çalışmadı (youtube hariç bütün diğer sitelerde sorunsuzca çalıştı ayrı) bende kaldırdım en sonunda zaten merak edip denemek için kurmuştum.. Tekrar teşekkürler

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Bakunin dedi ki:
Yardımların için çok teşekkür ederim anticor. Gecenin bir vakti o kadar uğraştın. Bir türlü istediğim gibi çalışmadı (youtube hariç bütün diğer sitelerde sorunsuzca çalıştı ayrı) bende kaldırdım en sonunda zaten merak edip denemek için kurmuştum.. Tekrar teşekkürler

Konuya ilgi gösterdiğin için ben teşekkür ederim. Elimden geldiğince sorularınızı cevaplamaya çalışıyorum. Senin sorununu uzun uğraşlar sonucu çözmüştüm (Cache ayarındaki hata), öm atmıştım sana. Sonra Türkçe versiyondaki ufak bir hatayı düzeltip linkleri güncelledim. Bazı üyeler kurup denemişler. Öm ile ulaştılar, onların da bazı sorunlarını çözüme kavuşturdum.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
ben yaptım gayet güzel çalışıyor. denemek isteyenler buradan bakabilir

Evet, sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Ek olarak:
Sitenizin IE'de de çalışabilmesi için setup.php'de hotlink ayarını şekildeki gibi yapmalısınız.

Sitenize girince direk olarak belirlediğiniz bir adresin açılması için:

1. setup.php'de Unique URLs kapalı konuma getirin.
  2. Daha sonra siteniz üzerinden, direk açılmasını istediğiniz siteye girin. Bu işlemin ardından tarayıcıda .....browse.php?u=594896..... şeklinde bir adres yazacaktır. Bu adresin tamamını kopalayın.
  3. index.html dosyası oluşturun ve içerisine
    Kod:
    <script>location="Kopyaladığınız Adres"</script>
    kodunu ekleyin.
  4. Domain'iniz için anasayfanızı oluşturduğunuz index.html olarak ayarlayın.

Son mesajlar