Yasağa rağmen AKP’li vekilden 1.500 kişilik düğün!

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman yasak dinlemedi. Oğlu Hüseyin Yaman’a Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde nikah adı altında bin 500 kişilik düğün düzenledi. Belediye personelinin de kullanıldığı, saatlerce süren dev organizasyonda salgın kuralları hiçe sayıldı.

corona-akp-sozcu-3_16_9_1599334697-880x495.jpeg

4 Eylül 2020 itibariyle düğünlerle ilgili pek çok yasak uygulamaya girdi. Yasaklara göre köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere müsaade edilmeyecek.

Çiftler sadece 1 saatle sınırlı olmak üzere nikah yapabilecek. Ancak bu yasak AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman için geçerli olmadı. Yaman, Dilovası'nda yer alan Karayolları Genel Müdürlüğü tesislerinde oğlu Hüseyin Yaman için bin 500 kişilik dev bir düğün organizasyonu düzenledi.

corona-akp-sozcu-4.jpg

AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın oğlu Hüseyin Yaman için bin 500 kişilik dev bir düğün organizasyonu düzenledi.
BELEDİYE PERSONELİ ÇALIŞTIRILDI

Düğün organizasyonu için belediye personeli seferber edildi. Düğünden saatler önce bölgeye giden belediye temizlik işçileri sokakları süpürdü, kaldırım kenarlarını boyadı ve yolları yıkadı.

dugun-sozcu.jpg

Düğünün yapılacağı alana yakın bölgede belediye işçileri temizlik yaptı ve kaldırım boyadı.
İzmit Körfezi ve Osman Gazi Köprüsü manzaralı özel düğün alanında 1.500 kişilik davetli listesi için masa ve sandalye hazırlığı yapıldı.

corona-akp-sozcu.jpeg

Genç çiftin nikahını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın kıydı.
Yasakların delindiği düğünde Kocaeli Valisi Seddar Yavuz da yer aldı.

Düğünle ilgili eleştirilerin dile getirildiği sosyal medyada paylaşım yapan Yavuz, düğünde yer aldığı fotoğraflarıyla birlikte tebrik mesajı paylaştı.

vali-yavuz-sozcu.jpg

Yasakların delindiği düğünde Kocaeli Valisi Seddar Yavuz da yer aldı.
Yavuz, “Çok kıymetli Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Cemil Yaman’ın oğlu Hasan Hüseyin ve Rümeysa çiftinin nikah törenine katılarak bir ömür boyu mutluluklar diledik” dedi.

NİKAHI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KIYDI

Sakarya'dan New Trend isimli bir düğün organizasyon şirketi düğün için bütün hazırlıkları yaptı. Cemil Yaman'ın oğlu Hüseyin Yaman hayatını Rümeysa Telli ile birleştirdi.

Genç çiftin nikahını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın kıydı.

corona-akp-sozcu-2.jpg

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı
YASAK SADECE AKP'Lİ OLMAYANLARA MI VAR?

Saat 19.00'da başlayan düğün töreni saatlerce sürdü.

Düğünde yasak olmasına rağmen yemek servisi de yapıldı. Kavurma, tavuk ve aşure servisleri yapıldı.

Konuyla ilgili Sözcü'ye konuşan CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı şu ifadeleri kullandı:

* Milli bayram kutlamaya geldiğinde katılmamak için bin bir bahane bulanlar yasakları delerek binlerce kişilik organizasyon yapabiliyor. 30 Ağustos'u corona virüsü nedeniyle kısıtlayan zihniyet bugün Kocaeli'de dev bir organizasyonla düğün yapıyor.

* Bu yasaklar sadece AKP'li olmayanlar için mi var? AKP'lilerin dokunulmazlığı corona virüsü için de mi geçerli? Akıl alır gibi değil.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Bize de hayırlı olsun demek düşer. Milli geleneğimize göre en az 3 çocuk diyorum

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Açıkçası bu vekilin yaptığı davranışı yanlış buluyorum ve maddi olarak cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum.
Yasak varsa herkese var ve normal bir vatandaşa ne uygulanıyorsa bu durumda aynı ceza bu vekilede uygulanmalı.

Lakin karşı çıktığım ve hoş karşılamadığım diğer bir durumda böyle bir günde bazı şeylerin yasaklanıp kestirip atılması. Mesela 2 aydır düğünler serbest millet ona göre yer ayarlıyor davetiye bastıyor eşini dostunu çağırıyor. 5 Eylül'de çıkıp birisi açıklama yapıyor bu günden itibaren düğünler yasak. Haydaa adamın 6 eylülde düğünü vardı ne olacak şimdi aynı bu vekilin olduğu gibi ? Çok yanlış bir hareket bence daha önce ansızın açıklanan sokağa çıkma yasağı gibi.

Böyle durumlarda vatandaşın 1-2 hafta önceden bilgilendirilmesi ona göre önlem alması veya B planı yapması gerekir. Adamlar salonu tutmuş binlerce lira masraf etmiş gelinlikler damatlıklar alınmış heryere kaporalar verilmiş hopp yarın düğünler yasak demek tekrar söylüyorum yanlış bence :(

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Açıkçası bu vekilin yaptığı davranışı yanlış buluyorum ve maddi olarak cezalandırılması gerektiğini düşünüyorum.
Yasak varsa herkese var ve normal bir vatandaşa ne uygulanıyorsa bu durumda aynı ceza bu vekilede uygulanmalı.

Lakin karşı çıktığım ve hoş karşılamadığım diğer bir durumda böyle bir günde bazı şeylerin yasaklanıp kestirip atılması. Mesela 2 aydır düğünler serbest millet ona göre yer ayarlıyor davetiye bastıyor eşini dostunu çağırıyor. 5 Eylül'de çıkıp birisi açıklama yapıyor bu günden itibaren düğünler yasak. Haydaa adamın 6 eylülde düğünü vardı ne olacak şimdi aynı bu vekilin olduğu gibi ? Çok yanlış bir hareket bence daha önce ansızın açıklanan sokağa çıkma yasağı gibi.

Böyle durumlarda vatandaşın 1-2 hafta önceden bilgilendirilmesi ona göre önlem alması veya B planı yapması gerekir. Adamlar salonu tutmuş binlerce lira masraf etmiş gelinlikler damatlıklar alınmış heryere kaporalar verilmiş hopp yarın düğünler yasak demek tekrar söylüyorum yanlış bence :(

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Hilal ÖZTÜRK/İSTANBUL, (DHA)

Pandemi sürecinde alınan tedbirlere uymayarak oğlunun düğününe 1500 davetli çağıran, süre sınırını aşan ve yasak olmasına rağmen yemek servisi yaptırdığı belirlenen AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman'a Umumi Hıfzısıhha Kanunu'nun 282. maddesine göre en üst limitten toplam 6 bin 360 TL idari para cezası verildiği öğrenildi.

Dilovası Kaymakamlığı’nın verdiği idari para cezası, düğünün yapıldığı işletmenin bağlı olduğu Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 6 bin 360 TL ve yemek firmasına da 3 bin 180 TL idari para cezası uygulandı.
Kaynak

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ceza kesilmesi de komik. :)
Nikah mı düğün mü tartışmasına da açıklık getirilmiş oldu, pek çok haber sitesinde haber bu şekilde verilmiş.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kaynak

Nikah mı düğün mü tartışmasına da açıklık getirilmiş oldu, pek çok haber sitesinde haber bu şekilde verilmiş.

Cezalar doğru Vekil flan dinlememiş olması gereken olmuş.

Karayolları genel Müdürlüğüne ceza kesilme nedeni Nİkah yeri olan açık alan arazisi onların mış :D

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Cezalar doğru Vekil flan dinlememiş olması gereken olmuş.

Karayolları genel Müdürlüğüne ceza kesilme nedeni Nİkah yeri olan açık alan arazisi onların mış :D
Di mi ödediğimiz vergiler ne güne duruyor.
Sonra vatandaşa da kızmaya hiç gerek yok, vekili ne ise o da kendine yakışanı yapıyor. Ancak herkes millet vekili kadar maaş almıyor. :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Sonra vatandaşa da kızmaya hiç gerek yok, vekili ne ise o da kendine yakışanı yapıyor. Ancak herkes millet vekili kadar maaş almıyor. :)

Yani ne demek nereye varmak istemektesin ?
Devlet 1 saat sürecek nikah ve düğün merasimlerine sosyal mesafe ve maske kuralı ile izin vermiş. Bu vekilin ceza yeme gerekçesi yemek dağıtması. İnsanların ceza işleme özgürlüğüde var banane yani ödesin cezayı şimdi. PArasını verir işler isterse kırmızıda geçsin isterse hız sınırını aşsın. Sen vekilsin çok ver sen vatandaşsın az ver mi diyeyim.

Konuyu Vergiye nereden bağladıysa onu anlayamadım. Sonuçta vekillerde belli bir miktar maaş alıyor devletin kasasından vereceğini nerden çıkardın parayı.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
İyi bari ceza almış. Ama davet ettiği 1500 kişi sayesinde o cezanın kaç katını çıkarmıştır zaten. Her türlü karlı.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

Yani ne demek nereye varmak istemektesin ?
Yazdığım gayet de açık aslında. Orada kuruma uygulanan cezaya ilişkin yorum yaptım.

Konuyu Vergiye nereden bağladıysa onu anlayamadım. Sonuçta vekillerde belli bir miktar maaş alıyor devletin kasasından vereceğini nerden çıkardın parayı.
İkinci cümlemde bizlere örnek olması gerekenlere, sürekli göz önünde olanlara dem vurdum.
demişim. Normal vatandaş da vekili gibi davrabilir ancak her vatandaş kendisine uygulanan idari para cezasını -bir millet vekili kadar maaşı olmadığı için- bunu ödemesi kolay olmaz. Yanlışa yanlış da demeyecek miyiz, eleştirmeyecek miyiz? Yani her yazdığımızı tane tane hep açıklayacak mıyız? :D

Hiçbir davetliye ceza yok demek ki oradaki herkesin COVID-19 tedbirlerine uyduğu yönünde kayıtlara geçmiş. Dikkat çekici!

Yalnız nikâh farklı düğün farklı, düğünler bir gün öncesinde yasaklanmıştı. Eğer nikâh değil düğünse(!?) Bu konu hala muamma bence.

Genelgeye göre, 81 ilde geçerli olmak üzere kına gecesi, sünnet düğünü, nişan gibi etkinlikler yasaklandı.

Konudaki 1500 davetli etkinlik ise 5 Eylülde gerçekleştiriyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yazdığım gayet de açık aslında. Orada kuruma uygulanan cezaya ilişkin yorum yaptım.

Buna pek zarar denmez kardan zarar anca. Sonuçta o alanı 1 geceliğine Milletvekiline kiraladımı en az 8-10 bin TL para alıyordur oradan devlete geri 3-5 bin TL ceza vermiş olacak devletin milletin parası gibi bir olay yok en kötü cezayı alsa bile devlet sağ cebinden alıp sol cebine koymuş olur.

Hiçbir davetliye ceza yok demek ki oradaki herkesin COVID-19 tedbirlerine uyduğu yönünde kayıtlara geçmiş. Dikkat çekici!

Tekil örnek üstünden genelleme yapmaya çalışıyorsun. Baya baya haberlerde çıkıyor hep şurada kına basıldı şurada düğün yapan aile yakalandı ceza aldı diye. Şikayet oldukça cezaları kesiyorlar. ( Burda siz takmışınız AKP'li vekil olmasına yoksa başka partiden olsa umrunuzda değil.

Ayrıca ben bu konuyu ayrıntılı araştırdım adamlar Düğün değil Nilah merasimi yapıyor ama düğün gibi gelinlikli flan. Gelenler maske takması konusunda uyarılıyor süresi saati uygun yapılmaya çalışılıyor. Sıkıntı olan konu YEMEK DAĞITMALARI. Bende daha ilk mesajımda bu yasal olarak Suçsa ceza verilmeli maddi cezalandırılmalı dedim. Adamda kameralara açılama yaptı bir Antepliyiz mi Adıyamanlımıyız ne dedi Düğününe gittikte yemek vermedi dedirtmeyiz dedi. ( Yani Suçu kabul etti cezayı kesmişler ödesin konu kapandı. Yok vekilmiş AKP'li imiş ceza kesilmedi ama şu ilkde şu köylüye kesildi diye karşılaştıralacak bir konu yok adama ceza kesilmiş işte. Olumlu bir durumuda zorla olumsuzlaştırmaya çalışıyorsunuz. )

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Tekil örnek üstünden genelleme yapmaya çalışıyorsun. Baya baya haberlerde çıkıyor hep şurada kına basıldı şurada düğün yapan aile yakalandı ceza aldı diye. Şikayet oldukça cezaları kesiyorlar. ( Burda siz takmışınız AKP'li vekil olmasına yoksa başka partiden olsa umrunuzda değil.
Üzerine konuştuğumuz şu *nikâh/düğün konusunda herhangi bir davetliye ceza uygulandığı yönünde bir bilgi var mı peki? Aydınlatın bizleri o zaman. Ortada olmayan bir şey mi yazmalıydım? "Hiçbir davetliye ceza yok demek ki oradaki herkesin COVID-19 tedbirlerine uyduğu yönünde kayıtlara geçmiş." diye yorum yaptım. Bu bir genelleme değil bu konuda üzerine konuştuğumuz konuya ilişkin bir çıkarımdır.
Yok vekilmiş AKP'li imiş ceza kesilmedi ama şu ilkde şu köylüye kesildi diye karşılaştıralacak bir konu yok adama ceza kesilmiş işte. Olumlu bir durumuda zorla olumsuzlaştırmaya
Madem bu konu tartışmaya açılmış he yani isteniyor ki konuya ilişkin hiç yorum yapmayalım, eksiklikleri hiç dile getirmeyelim, nasıl olsa ceza da verilmiş, konuyu kapatalım gitsin. Konuşursak konu olumsuzlaşır. Vekilin Ak Parti’li olduğu için ceza kesilmedi diye de bir ifadem de yok üstelik.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Üzerine konuştuğumuz şu *nikâh/düğün konusunda herhangi bir davetliye ceza uygulandığı yönünde bir bilgi var mı peki? Aydınlatın bizleri o zaman. Ortada olmayan bir şey mi yazmalıydım? "Hiçbir davetliye ceza yok demek ki oradaki herkesin COVID-19 tedbirlerine uyduğu yönünde kayıtlara geçmiş." diye yorum yaptım. Bu bir genelleme değil bu konuda üzerine konuştuğumuz konuya ilişkin bir çıkarımdır.

Davetlilere ne diye ceza kesecen =? Bir yerde toplu durmanın veya oturmanın bir cezası yok ki git kahvede kafede parkta otur toplu halde kim ne diyecek masken olduktan aranızda sosyal mesafe olduktan sonra kimse karışmaz. Kural ney Düğün olursa düğün sahibine 3-4 bin TL üstüne düğün salonuna 3-5 bin TL ceza kesiliyor. Gelen davetliye sen neden buraya geldin diye ceza kesemezsin. Ancak O zaman ihpar olsa veya polis denetimi olsa maske takmayanlara maske takmamaktan 900 TL ceza kesebilirdiler. O da yapılmamış geriye dönük kamera kaydında ceza kesilmez heralde ?

Ayrıca sen istediğin gibi konuşta sana karşı anti TEZ ÜRETEN YOK. Herkes ceza almalıydı dedi ve vekil ceza aldı mesele nedir =? Sırf AKP'li vekil diye olayı kanırtmaya çalışıyorsun gibi geliyor bana.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ancak O zaman ihpar olsa veya polis denetimi olsa maske takmayanlara maske takmamaktan 900 TL ceza kesebilirdiler. O da yapılmamış geriye dönük kamera kaydında ceza kesilmez heralde ?
Maske ve mesafe kurallarına riayet edilmediği yönünde pek çok haberde kamera görseli vardı. Vali, kaymakam da *nikâha/düğüne teşrif etmişler. Konu hakkında gerekli hassasiyeti göstermesi gerekenler de orada yani. İhbar da olamaz zaten. Kimi kime şikayet edeceksin.
Ayrıca sen istediğin gibi konuşta sana karşı anti TEZ ÜRETEN YOK. Herkes ceza almalıydı dedi ve vekil ceza aldı mesele nedir =? Sırf AKP'li vekil diye olayı kanırtmaya çalışıyorsun gibi geliyor bana.
Konuyu eğip büken ve vekilin Ak Parti’li olduğu için olayı uzattığımı söyleyerek konuyu zorlayan sensin.
İdari para cezası haberini konu içinde paylaşmışım ve yorumumu yazmışım. Ben olay hakkında yorum yapıyorum sense niyet okuma derdindesin. Ben de -aynı şekilde senin yaptığın gibi- senin için vekilin Ak Parti’li olduğu için olayı kapatmak isteğini yazmış olsam, bu olayın içinden çıkabilir miyiz sence? Kanırtmak ifadesini daha düzgün bir şekilde de ifade edebilirdin, hoş bir ifade değil.