Yaşa göre beslenme önerileri

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Müdavim
Emektar
Katılım
6 Ağustos 2008
Mesajlar
20,605
Reaksiyon puanı
490
Puanları
83
'Sağlıklı yaşlanmak için yaşa göre beslenmek gerek' diyen uzmanlar; 20'li yaşlardan 60'lı yaşlara kadar kişilere özel beslenme önerilerinde bulundu.
1452609083895.jpg


Yaş ilerledikçe kilo alma kaygıları ile birlikte beslenmenin hayatımızdaki etkisi daha fazla hissediliyor. Sağlıklı ve kaliteli yaş almak için kişinin farklı yaşlarda dikkat etmesi gereken farklı beslenme önlemleri öne çıkıyor. 20'li yaşlardan 60 yaş ve üstüne kadar hem kadınlara hem de erkeklere özel beslenme önerileriyle yıllara meydan okumak mümkün oluyor...


20'Lİ YILLAR: Artık ergenlik çağında değilsiniz, o yüzden yediklerinize daha çok dikkat etme zamanı geldi. Günde en az 85 gram tam tahıllı gıda yemeyi hedefleyin. Yulaf, arpa, buğday ve esmer pirinç, hepsi lif açısından zengindir ve Tip 2 diyabet riskinizi azaltır.


30'LU YILLAR: Şekerli yiyecekleri ve kalorisi yüksek, besin değeri düşük içecekleri sınırlandırın. Fazla şeker tüketimi kan şekeri dengesini bozar.


ERKEKLERE ÖZEL


20'Lİ YILLAR: İleriki yaşlarınızda şeker hastası olmamak için bol lifli gıdalara yönelin. Asitli içeceklerden uzak durun.


30'LU YILLAR: Yüksek kaliteli protein alımınızı artırın. Bunu yağsız kırmızı et, tavuk ve tam taneli bakliyattan sağlayabilirsiniz. Şekerli ve nişastalı yiyecekleri sınırlandırın.40'LI YILLAR: Erkekler 40'lı yaşlarında çok daha büyük olasılıkla karın bölgesinden yağlanabilir. Bu da metabolik sendrom, diyabet, ya da kalp hastalığının habercisi olabilir. Tam tahıllı olmayan, doymuş yağ oranı yüksek, trans yağ içeren yiyeceklerden kaçının.


50'Lİ YILLAR: Bol sebzemeyve ve süt ürünleri tüketin. Kuruyemişlere ağırlık verin. Tabii ki, sınırlı ölçüde...


60'LI YILLAR: Çoğu günler tahıl, protein, sebze-meyve, süt ürünleri gibi tüm gruplardan gıda alın. Her gıda grubundan farklı yiyecekler seçin. Her meyve yiyişinizde elmaya uzanmayın.


sabah
 

uzaklardangelen

Öğrenci
Katılım
27 Ocak 2016
Mesajlar
29
Reaksiyon puanı
0
Puanları
6
30 lu yaşlar... gel de şekeri azalt... gerçi göbek alıp başını gidince mecbur azalttık ama artık rüyalarıma girer oldu tatlılar..
 

Creative

Müdavim
Emektar
Katılım
12 Eylül 2009
Mesajlar
13,729
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
18,163
Puanları
113
Yaş
38
30'LU YILLAR: Yüksek kaliteli protein alımınızı artırın. Bunu yağsız kırmızı et, tavuk ve tam taneli bakliyattan sağlayabilirsiniz. Şekerli ve nişastalı yiyecekleri sınırlandırın.

Kırmızı eti kim kaybetmişte biz bulalım. Bir zamanlar diyet programına uyduğum zamanlarda çok zor gelmişti. Aylık harcamalarım artmıştı, bırakınca maddi yönden rahatlamıştım. :D
 

uzaklardangelen

Öğrenci
Katılım
27 Ocak 2016
Mesajlar
29
Reaksiyon puanı
0
Puanları
6
öyle tabi :) hergün et yiyeyim desen minimum 15-20 lira yemek masrafın olur.. öbür türlü git bisküvü ye bastır açlığını, yap ekmek arası ye, çiğköteyi sar lavaşa ye.. diyetsiz karın doyurmak çok kolay ve ucuz :)
 

Mourn

Profesör
Katılım
7 Ocak 2016
Mesajlar
1,003
Reaksiyon puanı
67
Puanları
48
Yaş
26
Yiyin beyler bakmayın bunlara can boğazdan gelir kaç defa geliyorsunuz bu dünyaya :lol:
 

uzaklardangelen

Öğrenci
Katılım
27 Ocak 2016
Mesajlar
29
Reaksiyon puanı
0
Puanları
6
valla bir defa geliyoruz işte o bir defayı güzel geçirmek lazım, döt göbek alıp başını gidince o bir defa adama eziyet oluyor :D
 
Üst