Yaptığım overclock nasıl

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Çok arttırmışsın. Yurt dışı profesyonel overclockcular bile 1650 yi geçmemeye çalışmışlar. Ki ,1,3 volt ile.SOc voltajını da 1,2 volt ile.

Ben ,overclock konusunda, her daim ,garantili ,emniyetli ve en az risk alarak hareket etmeyi prensip edindiğim için ,1550 ve 1,2 volt olarak önermiştim.
Kendime olsa, 1,3 de veririm ama ,önerirken dikkatli olurum.
Çok saolun bende sisteme zarar vermek istemiyorum açıkçası sizin sayenizde baya bı performans artışı oldu bir sorum daha var bellek hızını 1500 den yukarı çıkarsam bişey değişirmi?

met 35

Dekan
Overclocku yanlış yere yapıyordun,işlemciye yani. Onu değiştirdik.:)

Bellek hızını artrabilirsen,fps lere ,APU sisteminde ,bunun da faydası olur. 3200 dene. Yani 1500 olanı 1600 yapacaksın. Ama voltaj ister.Bi 0,05 voltaj ile dene. Aman dikkat ,0,5 volt değil.Yakarsın ramleri.

Bu dediğim değerleri,mevcut default voltajın üzerine,ilave edeceksin.

Overclocku yanlış yere yapıyordun,işlemciye yani. Onu değiştirdik.:)

Bellek hızını artrabilirsen,fps lere ,APU sisteminde ,bunun da faydası olur. 3200 dene. Yani 1500 olanı 1600 yapacaksın. Ama voltaj ister.Bi 0,05 voltaj ile dene. Aman dikkat ,0,5 volt değil.Yakarsın ramleri.

Bu dediğim değerleri,mevcut default voltajın üzerine,ilave edeceksin.
Mesela 1 de 1.05 yapicam değeri birde bu 1500 u 1600 yapsam sadece apuda mi 3200 MHz ile yoksa normalde demi 3200 ile çalışacak.Bu arada
Ramlarin sitesinde 3600 e kadar overclocklanabiliyor yaziyordu.

met 35

Dekan
evet , 1 ise 1,05 yapacaksın.
3200 DE Bİ DENEYELİM ÖNCE. Ramlerin sitesinde 3600 için gereken voltajda yazabilir. Bi bakıp,buraya yaz. Ona göre daha rahat değerlendiririz.

evet , 1 ise 1,05 yapacaksın.
3200 DE Bİ DENEYELİM ÖNCE. Ramlerin sitesinde 3600 için gereken voltajda yazabilir. Bi bakıp,buraya yaz. Ona göre daha rahat değerlendiririz.
Ramin modeli bu.
Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2x8GB) DDR4 3000MHz CL16 Gaming Ram - TLTYD416G3000HC16CDC01

sitede bu burda bazı şeyler yazıyor

CoderxL

Doçent
Ayrıca Anakart Voltaj Frekans Degeleri Uyumlu olması Lazım Bazı KARTLAR da Sorun oluyor Bazılarında Stabıl Bunu da Mert ın dediği Gibi Voltaj Orantısını Fazla vermeden Uygun Voltaj yakalaman lazım ama Stock Bir Fan var dıyosun Bellı Bır sure Goturebılır ama Sonra Isı ile Basa cıkamazsın Gıbıme gelıyor, Ben Sıvı Sogutma ile 3.5 den 4.5 de Kalabılıyorum Dıkkatlı olunması Lazım Yoksa APU dıye Bısey kalmayabılır..

Ayrıca Anakart Voltaj Frekans Degeleri Uyumlu olması Lazım Bazı KARTLAR da Sorun oluyor Bazılarında Stabıl Bunu da Mert ın dediği Gibi Voltaj Orantısını Fazla vermeden Uygun Voltaj yakalaman lazım ama Stock Bir Fan var dıyosun Bellı Bır sure Goturebılır ama Sonra Isı ile Basa cıkamazsın Gıbıme gelıyor, Ben Sıvı Sogutma ile 3.5 den 4.5 de Kalabılıyorum Dıkkatlı olunması Lazım Yoksa APU dıye Bısey kalmayabılır..
Okadar abartmiyorum dediğiniz gibi stok fan nede olsa
3.7 de 1.28 voltajla işlemci stabil şuan
Apu 1550 şov voltajı 1.15 gfx voltajı 1.2 ondada bu sıkıntı yok gibi ram frekansında biraz yukseltsek benim için yeterlidir
GTA 5 de stok halde bir ayar normal diğer herşey en yüksekteyken 25-30 FPS alırken overclocktan sonra 45-60 arası fps alıyorum ısıda 65 dereceyi geçtiğini görmedim.

met 35

Dekan
Vay be,amma yükselmiş fps ler. Grafik işlemciye overclockun faydası muazzam olmuş. Testlerde bu kadar olmuyordu,sitelerde.o_O
İyi iş çıkardık.:)
Voltaj değerlerin gayet makul.

Ramlerde hızlanırsa,daha da artacak fps ler.
Dediğim ayarları biostan ,yap.

Vay be,amma yükselmiş fps ler. Grafik işlemciye overclockun faydası muazzam olmuş. Testlerde bu kadar olmuyordu,sitelerde.o_O
İyi iş çıkardık.:)
Voltaj değerlerin gayet makul.

Ramlerde hızlanırsa,daha da artacak fps ler.
Dediğim ayarları biostan ,yap.
Açıkçası bende bukadar beklemiyordum canavar oldu sayende 😁 şuan okuldayim eve gidince ilk isim ramleri dediğiniz sekilde yapmak olucak yapabilirsem..

met 35

Dekan
Biosun overclock menüsünde, hepsi vardır. Bulamazsan, ben yardım ederim. İşi yarım bırakmak olmaz,artık. :)
Overclock ,esas uzmanlık alanımdır.

Biosun overclock menüsünde, hepsi vardır. Bulamazsan, ben yardım ederim. İşi yarım bırakmak olmaz,artık. :)
Evet yarıda bırakmak yakışmaz bencede bukadar stabilligi yakalamışken helede eğer o menüyü bı bulursam tüm ayarları biostan yapicam bulamazsam da yine yazarım size
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde çoğu videoda 3.7 GHz için 1.35 voltaj vermişler benim voltaj azmi acaba bilemedim sizce bi tik arttiriyimmi kalsinmi boyle

Son düzenleme:

met 35

Dekan
stabilse,yani mavi ekran,restart vb. gibi şeyler yoksa bırak kalsın. Düşük voltajın ,hiç bi şekil ve şart altında ,zararı olmaz.Eğer yukardakilerden birisi olursa 1,30 falan yaparsın.

stabilse,yani mavi ekran,restart vb. gibi şeyler yoksa bırak kalsın. Düşük voltajın ,hiç bi şekil ve şart altında ,zararı olmaz.Eğer yukardakilerden birisi olursa 1,30 falan yaparsın.
Stres testi yaptığımda 3.8 de masaüstünde donuyordu 2. Dakikada 3.7 de donma olmuyor şöyle birşey oluyor sadece GTA 5 de menüde fare imleci donarak gidiyor.

met 35

Dekan
Demek stabilite tam değil. 1,30 yap.

Esasen yaza doğruda ,bütçeni biriktirip,orta şekerde olsa bi 120 mm kule tip soğutucu almaya bak. Faydası olur. Sıcaklık ,overclockda stabiliteyi bozar. Yani aynı voltaj ile ,bi işlemci ,aynı frekanslarda, sıcak iken stabil olmadığı halde ,soğutulursa,stabil kalabiliyor.

Esasen yaza doğruda ,bütçeni biriktirip,orta şekerde olsa bi 120 mm kule tip soğutucu almaya bak. Faydası olur. Sıcaklık ,overclockda stabiliteyi bozar. Yani aynı voltaj ile ,bi işlemci ,aynı frekanslarda, sıcak iken stabil olmadığı halde ,soğutulursa,stabil kalabiliyor.
Almayı planlıyorum 200 TL civarına kule tipi soğutucular mevcut ama yaza doğru anca eve gidince voltajı 1.29 1.30 deniyim bakiyim menülerde ki takılmalar gecicekmi

Biosta M.İ.T KİSMİNDA Gelişmiş frekans ayarları,gelişmiş bellek ayarları vs var bunlar sanırsam ama çok karmaşık geldi bana birsuru şey var

Son düzenleme:

met 35

Dekan
Çok basit. gelişmiş frekans ayrlarına tıkla. ne çıktığını yaz. gelişmiş bellek ayarlarına tıkla açılan sayfanın fotosunu buraya at.

Çok basit. gelişmiş frekans ayrlarına tıkla. ne çıktığını yaz. gelişmiş bellek ayarlarına tıkla açılan sayfanın fotosunu buraya at.
Buralar var

Buralar var
Orda voltaj zaten 1.35 olduğu için ryzen masterden 1.600 yaptım bı sikinti olmadı

Bana yapicaklarimi biraz kolay anlatirsan ryzen masterda yaptığım her şeyi biosta yapmayı düşünüyorum

met 35

Dekan
standart timing control yeterli. Orada auto yazan yerlere teker teker tıkla. Yukardan aşağıya ,değerleri ,18 18 18 18 38 yap.
3200 ü ryzen masterden yaptıysan bırak kalsın.biostan sistem belleği çoklayıyıcıyı 32 yaparsan 3200 olması lazım. Bi oraya da bak.
Çok kafan karışırsa,müsaitsen telefonla ararsın.Şimdi bi süre ,boğazlar sorunu için çıkmam gerekiyor. :)

stat counter