• GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE!

Yapay Zeka

Bu konuyu okuyanlar

pointamblem

Öğrenci
Katılım
22 Haziran 2018
Mesajlar
5
Reaksiyon puanı
1
Puanları
3
Yaş
45
Yapay zeka (Artificial Intelligence, AI), 1956’dan buyana teorik olarak hayatımızda olan ve gelecekte pratik olarak hayatımızın tam merkezine girecek olan teknoloji.

Teknoloji bağımlılığı ile ilgili ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmaları bulunan, bu anlamda gerek eğitim, seminer ve danışmanlık hizmetleri veren, gerekse de görsel basında programlar yapan ve makaleleri yabancı dillere çevirilerek yayınlanan Sosyal medya uzmanı Deniz UNAY, konuyla ilgili bilgiler verdi.
IMG_1785.JPG

Deniz UNAY
Sosyal Medya Uzmanı

Yapay zeka nedir? Sorusuna Unay, “ Öncelikle sözlükte “Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti” şeklinde ifade edilir. Aslında, İnsan nasıl eğitim alıyorsa ve zekasını geliştiriyorsa, bilgisayarlarında aynı şekilde olması için yapılan çalışmaların bir ürünüdür. Yani insan gibi düşünen ve hareket eden bir yapı.”

Yapay zekanın hayatımızdaki yeri her geçen gün hızla artmaktadır diyen Unay, “Bugün otonom araçlardan tutunda ceplerimizde bulunan akıllı telefonlara kadar her alanda kullanılıyor ve halen geliştirilmeye çalışılıyor. Büyük firmalar bu konuda çok ciddi yatırımlar yaparak programlar geliştirmeye devam ediyorlar. Görüldüğü gibi yapay zeka artık bir endüstri haline geldi.”


Unay, “Gelecekte daha sık bir şekilde hayatımızda olacağı belli olan yapay zeka, insana özgü muhakeme, problem çözme, algı, öğrenme, planlama becerisini makinelere kazandırarak hayatı dahada kolaylaştıracaktır. Satranç oynayan bilgisayar, otonom araçlar öğrenme ve muhakeme yeteneğindeki birer kanıttır. Fakat beraberinde bazı problemlerinde getireceği bir gerçektir; iş, emek, ekonomi, sosyolojik değişiklikler üzerinde yapacağı değişiklikler toplumun temelinde sorunlara sebep olacaktır.” Dedi.
 
Üst