Haber Yapay zekâ çözümleri kalite kontrolde de fark yaratıyor!

ahmetalışık

SDN
SDN
24 Haziran 2024
202
14
18
24
Techinside içerik linki: LİNK

Eigen Innovations, fabrikaların ürün kalitesini kontrol etmesine yardımcı olmak için yapay zekâ teknolojisini kullanıyor

1719988235188.png

Çok beklenen bir teslimatı aldıktan sonra bozuk olduğunu görmek son kullanıcılar için sinir bozucu, firmalar içinse müşteri ve marka değeri kaybına neden olan bir durum. Neyse ki yapay zekâ sayesinde şimdi kalite kontrol süreçleri de giderek daha akıllı hale geliyor.

Kanada merkezli bir yapay zekâ yazılım şirketi olan Eigen Innovations, üreticilerin fabrikada hatasız ürünler üretmesine yardımcı olarak tüketicilerin yüksek kaliteli ürünler almasını sağlıyor. Intel teknolojisinin yardımıyla Eigen, üreticilerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olurken müşteri memnuniyetini de artırıyor.

Eigen Innovations’ın gelirler müdürü Jon Weiss, şirketinin otomatik denetim çözümlerinin üreticilerin üretim hatlarındaki gizli kusurları bulmalarına yardımcı olduğunu açıklıyor. Sorunların erken fark edilmesi ve giderilmesi, süreci daha verimli ve uygun maliyetli hale getirerek üreticilerin her seferinde en iyi ürünü tamamlamalarını sağlıyor. Rastgele numune kalite testleri yapmak yerine, üretim hattındaki her parça Eigen’in Intel destekli OneView AI platformu kullanılarak kusurlar açısından inceleniyor.

Kalite kontrolün önemi giderek artıyor​

Weiss kalite maliyetini, düşük kaliteli ürünlerin üretimiyle ilişkili toplam maliyet olarak tanımlıyor ve şunları söylüyor: “İmalat sektöründe marjlar genellikle çok düşüktür. Buna rağmen pek çok şirket kalite maliyetini bilmiyor. Bu maliyet hesaplandığında kalitenin bir üreticiye maliyeti ürünün %40’ını bulabiliyor.”

Pek çok şirket günümüzde numune testi uygulayarak ürünleri düzenli olarak üretim hattından çekip sorun olup olmadığını kontrol ediyor. Ancak ürünlerin yalnızca küçük bir kısmı test edildiğinden, denetlenmeyen ürünlere güvenmek zor. İşte Eigen burada devreye giriyor. Geleneksel kalite testlerinin aksine, Eigen’in yapay zekâ çözümleri talep edilen her fabrikada, her hatta, her parçayı denetliyor. Üreticiler bu sayede kalite maliyetini azaltan ve dolayısıyla geliri artıran gerçek zamanlı kararlar ve iyileştirmeler yapmaya yardımcı olacak verilere ve içgörülere erişebiliyorlar.

1719988338527.png

Eigen’in Intel destekli OneView yapay zekâ yazılımı, makineyi otomatik olarak duraklatan bir sinyali tetikleyebildiği gibi ek test için bir ürünü çekmesi için bir robota komut gönderebiliyor. Daha da iyisi, yapay zekâ modelleri sürekli olarak üretim hattının görüntülerini inceliyor ve sürekli öğreniyor, böylece gelecekte proaktif olarak kusurlardan kaçınılabiliyor.

Eigen ayrıca, üreticilerin insan gözünün göremediği kusurları bulmalarına yardımcı olmak için kameralar kullanarak termal uygulamalar da kullanıyor – örneğin bir kaynağın kalitesini değerlendiriyor. Şirketin Intel OneView tarafından yönetilen çözümleri piyasadaki en kapsamlı termal denetimleri sunuyor.

Weiss, Eigen’in çözümünün “veri bilimcilerine veya kod yazmaya gerek kalmadan yapay zekânın benimsenme yolunu basitleştirmeyi” amaçladığını söylüyor. Weiss, Eigen’in kullanımı kolay teknolojisinin teknisyenlere potansiyel sorunları hızlı bir şekilde çözme ve yapay zekâ modellerini tek bir parmak dokunuşuyla eğitme gücü verdiğini belirtiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!