Yanlışlıkla Sildiğim Fotoğrafı Geri Getirebilirmiyim ?

Bu konuyu okuyanlar

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Telefondan bilgisayara fotoğraf attım. Fotoğraflar masaüstündeydi. D ye attım sandım ve sildim. Geri dönüşüm kutusunuda alışkanlığım var anında temizlerim. Sonra D de olmadığını farkettim.Recuvayı denedim. 3 saat taradı ve sonuç vermedi. Telefonumda fotoğrafı aldığım noktayı arattım oda sonuçsuz çıktı. Başka bildiğiniz yöntem varmı ? Bu arada fotoğraflara isim vermediğim için ne diye aratabilirim bilmiyorum.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
R-Studio ile geniş tarama yaptırabilirsiniz.
Geniş tarama saatler sürer ve dosya ismini veya tarihi gibi meta verileri kurtaramaz, o yüzden çıkacak yüzbinlerce resim içerisinden incelenemeniz gerekir.
Ayrıca diskin yakın sektörü üzerine kaydedilmişse, üzerine veri yazılmış olma ihtimali yüksektir ve kurtaramazsınız. Eğer C yerine D sürücüsünde olsaydı ve oradan silmiş olsaydınız kesin kurtarılırdı ama Windows çalıştıkça, programlar açılıp kapandıkça disk üzerine veri yazılır.

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
@Ben Kenobi Yahu çok saçma değilmi ? Recuvadan fotoğrafları tarattığımda youtubeda tıkladığım, steam atölyesinde indirdiğim öğelerin fotoğrafı çıkıyor ama aradığım fotoğrafı bulamadım.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Büyük ihtimalle onlar diskin uzak bölgesine yazıldığı için silindikten sonra henüz el değmemiştir ama resminiz yakın sektörde olunca misal Firefox'u açar açmaz bilgiler o sektöre yazılmış olabilir.
Bunun dışında profesyonel veri kurtarım şirketleri diskteki manyetik alandaki aşınmaları analiz ederek üzerine veri yazılmış olsa dahi kurtarabiliyor ama bunları genelde iş adamları, devlet adamları falan kullanıyor çünkü maliyeti yüksek.

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
:D O kadar ciddi, önemli bir fotoğraf değildi de neyse artık sağlık olsun. Bundan sonra hemen silmem herhalde :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
:D O kadar ciddi, önemli bir fotoğraf değildi de neyse artık sağlık olsun. Bundan sonra hemen silmem herhalde :)
Yine de R-Studio programını bilgisayarınızda bulundurun, benim gördüğüm en profesyonel veri kurtarma yazılımı.
Recuva gibi programlar D, E gibi sisteme ait olmayan disklerde başarılı olsalar da C diski gibi en ufak veri hareketinin kritik önemde olduğu disklerde başarılı olduklarını görmedim, R-Studio özel bir teknikle veri kurtarma sırasında diskteki IO akışını mümkün mertebe pageFile/swapFile alanında yönlendirmeye çalıştığı için daha başarılı.