Yardım yanlış bios yüklemesi sonucu görüntü gelmiyor

Bu konuyu okuyanlar

yigituzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
bilgisayarımda bi mavi ekran sorunum kardı hata koduyla arattığımda çoğu kişi bios güncellemesinin işe yaracağını söylemiş bende işlemcimin sitesinden bios dosyasını indirip güncelledim lakin güncelledikten sonra gördüğüm not işlemcimin bios sürümünü desteklemediğiydi şu an ekran gelmiyor hiçbir şekilde r3 3100 takıp denedim yine kurtarmadı bios pili çıkardım yine olmadı garantisi yok ne yapabilirim ?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Bazı anakartlarda v.0 gibi uzantıları oluyor siz yanlış bios kurmuşsunuz sanırım. Bazı anakartlarda dual bios oluyor bir şekilde kurtarılıyor. Veya ileri düzey tekniklerle yapılabiliyor. Bazılarında işlemci takmadan kurma yapılıyordu. Farklı metodları deneyin olmaz ise bilgisayarcıya gösterin.

yigituzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
yok doğru versiyonu kurdum fakat işlemcim eski olduğundan o sürümü desteklemiyormuş çok sonradan farkettim @Utku92
Mesaj otomatik birleştirildi:

dual bios özelliği bulunmuyor

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
yok doğru versiyonu kurdum fakat işlemcim eski olduğundan o sürümü desteklemiyormuş çok sonradan farkettim @Utku92

dual bios özelliği bulunmuyor
Çok ilginç anormal bir durum. Bütün bios sürümleri güncellemesi bütün donanımlar için desteklidir. Hatta ek destekler getirilir. Yanlışınız olmasın ? Diğer türlü kurtarmak zor işi iyi bilen birisi ancak kurtarma yapabilir.

yigituzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Çok ilginç anormal bir durum. Bütün bios sürümleri güncellemesi bütün donanımlar için desteklidir. Hatta ek destekler getirilir. Yanlışınız olmasın ? Diğer türlü kurtarmak zor işi iyi bilen birisi ancak kurtarma yapabilir.
maalesef

F53 sürümünden sonra x4 950 işlemci desteklenmiyor maalesef. Sebebi BIOS imajlarının artık eeprom boyutunu aşması ve eski işlemcilerin mikrokodlarının yeni işlemcilere destek amacıyla silinmesi.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O zaman son kurduğunuz biosu destekliyen herhangi bi işlemci bulmanız ve onunla eski biosa dönmenizden başka seçenek yok.

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Bios pilinizi söktüğünüzde güncellemeyi hafızada tutamaması lazım. Cihazı tamamen prizden ayırıın bios pilinizi çıkarın ve 20 saniye kadar açma tuşuna basılı tutunki içinde ki elektrik tamamen boşalsın. Tekrar bios pilinizi takın
CMOS jumperın yerini bulun jumperin sökün. Jumperin 3 girişi var diğer giriş kullanılacak şekilde sağa yada sola takın. Tekrar bios pilinizi takın ve elektriğe bağlayın. Bu anlattıklarımı dener misiniz ?
Eğer bir laptop kullanıcıysanız bataryayı da sökmeniz gerekiyor asıl amaç anakartı elektriksiz bırakmak.
Sonucunuzu veya başka bir yolla çözümünüzü de ekleyebilirseniz çok iyi olur ilk kez böyle bir şey duyuyorum.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Bios pilinizi söktüğünüzde güncellemeyi hafızada tutamaması lazım. Cihazı tamamen prizden ayırıın bios pilinizi çıkarın ve 20 saniye kadar açma tuşuna basılı tutunki içinde ki elektrik tamamen boşalsın.
CMOS jumperın yerini bulun jumperin sökün. Jumperin 3 girişi var diğer giriş kullanılacak şekilde sağa yada sola takın. Tekrar bios pilinizi takın ve elektriğe bağlayın. Bu anlattıklarımı dener misiniz ?
Eğer bir laptop kullanıcıysanız bataryayı da sökmeniz gerekiyor asıl amaç anakartı elektriksiz bırakmak
Bios pilini sökmek veya CLRCMOS ile biosu sıfırlamak,eski biosa geri döndürmüyor. Sadece biosdaki elle yapılan değişiklikleri eski haline alıyor.
Yani bu duruma,çözüm değil.

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Bios pilini sökmek veya CLRCMOS ile biosu sıfırlamak,eski biosa geri döndürmüyor. Sadece biosdaki elle yapılan değişiklikleri eski haline alıyor.
Yani bu duruma,çözüm değil.
Daha önce bu yolla çok kez biosu eski haline getirdim

yigituzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Bios pilinizi söktüğünüzde güncellemeyi hafızada tutamaması lazım. Cihazı tamamen prizden ayırıın bios pilinizi çıkarın ve 20 saniye kadar açma tuşuna basılı tutunki içinde ki elektrik tamamen boşalsın. Tekrar bios pilinizi takın
Eğer bir laptop kullanıcıysanız bataryayı da sökmeniz gerekiyor asıl amaç anakartı elektriksiz bırakmak.
Sonucunuzu veya başka bir yolla çözümünüzü de ekleyebilirseniz çok iyi olur ilk kez böyle bir şey duyuyorum.
anakartımda clr_cmos diye bir bölüm var orada 4 pinli 2 alt 2 üst olmak üzere kare biçiminde ve jumper yok çıldırmak üzereyim cidden

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
anakartımda clr_cmos diye bir bölüm var orada 4 pinli 2 alt 2 üst olmak üzere kare biçiminde ve jumper yok çıldırmak üzereyim cidden
Hocam oradan aynı işlemi yüretebilirsin ama o iş biraz farklı oluyor. Anakartın modeli neydi acaba

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Hocam anakartınızın haritasında CLR_CMOS bölümüne iletken bir şey ile dokunup reset atabilirsiniz ama bunun normalde jumper ile yapılması lazım. Evde jumper yoktur tabi. Yani bu iki parça bir birbirne elektrik verdiği zaman clear olması lazım biosun. Şimdi ben size buraya tornivida ucuyla dokunun diyemem ama pil takılı iken yaparsanız olması lazım.
Edit : Attığım videonun en son partında yapıldığı gibi

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220622_114749.png
    Screenshot_20220622_114749.png
    153 KB · Görüntüleme: 88
  • Screenshot_20220622_115105.png
    Screenshot_20220622_115105.png
    172.1 KB · Görüntüleme: 91

yigituzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Hocam anakartınızın haritasında CLR_CMOS bölümüne iletken bir şey ile dokunup reset atabilirsiniz ama bunun normalde jumper ile yapılması lazım. Evde jumper yoktur tabi. Yani bu iki parça bir birbirne elektrik verdiği zaman clear olması lazım biosun. Şimdi ben size buraya tornivida ucuyla dokunun diyemem ama pil takılı iken yaparsanız olması lazım.
Edit : Attığım videonun en son partında yapıldığı gibi
bios pili takılı iken tornavida ile aşağı iki tanesine mi yoksa yukarı mı

ve bir şeyde geldi aklıma kasanın üstündeki diğer usb power pinleri varya onları kullansam yine elektriği iletme de yardımcı olmaz mı garanti olur hem

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
bios pili takılı iken tornavida ile aşağı iki tanesine mi yoksa yukarı mı

ve bir şeyde geldi aklıma kasanın üstündeki diğer usb power pinleri varya onları kullansam yine elektriği iletme de yardımcı olmaz mı garanti olur hem
Attığım görselde ok ile gösterilen. Pile uzak olan yani görsele göre altta kalan kısma. Tamirciye götürmeniz daha güvenli olur

yigituzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
şu sağı ve solundakilerden bahsediyorum

Ekli dosyalar

• FC408454-2D92-4401-A38A-7829E3C81580.jpeg
    FC408454-2D92-4401-A38A-7829E3C81580.jpeg
    82.3 KB · Görüntüleme: 86

yigituzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
maalesef hiçbir işe yaramıyor denedim.

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
maalesef hiçbir işe yaramıyor denedim.
Hocam başka bir şey bilmiyorum maalesef. Yirmi saniye kadar iletim sağlamak normalde CMOS diskini fabrika ayarlarına döndürür. Belki farklı şekilde yardımcı olacak birisi çıkar.

yigituzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Hocam başka bir şey bilmiyorum maalesef. Yirmi saniye kadar iletim sağlamak normalde CMOS diskini fabrika ayarlarına döndürür. Belki farklı şekilde yardımcı olacak birisi çıkar.
dediğiniz doğru ama şu an üstündeki güncel bios sürümünü siliyor mu ilk fabrikada yüklenen bios sürümüne mi dönüyor bizim sorunumuz biosun içindeki ayarlar değil işlemcimin bu bios sürümünü desteklememesi

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
dediğiniz doğru ama şu an üstündeki güncel bios sürümünü siliyor mu ilk fabrikada yüklenen bios sürümüne mi dönüyor bizim sorunumuz biosun içindeki ayarlar değil işlemcimin bu bios sürümünü desteklememesi
Hocam kendi kullanım kılavuzunda CMOS values to factory defaults yazıyor

yigituzun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
şu an ryzen 3 3100 takarak biosu açmayı başardım f53 ü yüklüyorum sonucu yazıcam

sonuç başarılı aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlar için anlatıyorum bu durumda yapabileceğiniz iki şey var ya servise göndereceksiniz eski biosu flashlayacaklar ya da benim yaptığım gibi destekleyen bi işlemci bulup takacaksınız benim şansıma evde r3 3100 vardı onu taktım başka pc den alıp eski biosu kurdum ve açtım iyi forumlar

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Boşuna uğraşıp durma clearcmos ile. Yukarda yazdım .Eski biosunu geri getirmez.Alakasız bi şey bu, senin yaptığın. Çözüm falanda değil.
Destekliyen bi işlemci bul, demiştim Zaten onu yapmışsın.