Xubuntu Varsayılan Değiştirme

Bu konuyu okuyanlar

Silindi58

Doçent
Reaksiyon puanı
235
babam dvd'den film izlicekti kendi oynatıcısı desteklemedi bende başka uygulama indirdim başka uygulama ile aç deyip öntanımlı olarak kullan diyorum fakat her seferinde tekrar seçmek gerekiyor. nasıl varsayılanı değiştirebilirim

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Dosyanın üstüne sağ tıklayıp Özellikleri aç. Buradaki Birlikte Aç seçeneğini kullanarak, dosya türü için öntanımlı uygulamayı değiştirebilirsin. Bir de Öntanımlı Uygulamalar aracıyla değiştirebilirsin, aşağıdaki komutla ya da menüden aratarak ulaşılabilir. Aracın diğer kısmından tüm mime tipleri için varsayılan uygulama değiştirilebiliyor, süzgece video yazarak mime türlerini süzebilirsin.

Kod:
xfce4-mime-settings

Silindi58

Doçent
Reaksiyon puanı
235
Dosyanın üstüne sağ tıklayıp Özellikleri aç. Buradaki Birlikte Aç seçeneğini kullanarak, dosya türü için öntanımlı uygulamayı değiştirebilirsin. Bir de Öntanımlı Uygulamalar aracıyla değiştirebilirsin, aşağıdaki komutla ya da menüden aratarak ulaşılabilir. Aracın diğer kısmından tüm mime tipleri için varsayılan uygulama değiştirilebiliyor, süzgece video yazarak mime türlerini süzebilirsin.

Kod:
xfce4-mime-settings
öntanımla deyince açmıyor. komut satırından mime'ye girip yaptım hepsini.hala dvd'yi takınca parole ile açıyor oda hata veriyor

Ekli dosyalar

• 1620369553971.png
    1620369553971.png
    356.6 KB · Görüntüleme: 29

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Takılan harici ortamın neyle açılacağını thunar-volman ile ayarlayabilirsin, aşağıdaki komutla bunun arayüzünü aç. Dosya yöneticisi tercihlerinden de açılabilir.

Kod:
thunar-volman --configure

Çoklu Ortam kısmına gel, Video CD/DVD ile ilgili kısmı etkinleştir ve komut kısmına vlcdvd yazmayı dene. Bu kısımda sanırım Parole ile ilgili bir girdi olacak, bunu değiştireceksin. Böylece video içeren DVD takıldığında VLC ile açılması gerekir.

Silindi58

Doçent
Reaksiyon puanı
235
Takılan harici ortamın neyle açılacağını thunar-volman ile ayarlayabilirsin, aşağıdaki komutla bunun arayüzünü aç. Dosya yöneticisi tercihlerinden de açılabilir.

Kod:
thunar-volman --configure

Çoklu Ortam kısmına gel, Video CD/DVD ile ilgili kısmı etkinleştir ve komut kısmına vlcdvd yazmayı dene. Bu kısımda sanırım Parole ile ilgili bir girdi olacak, bunu değiştireceksin. Böylece video içeren DVD takıldığında VLC ile açılması gerekir.
DVD'yi takıyorum hiçbirşey olmuyor

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
vlcdvd yerine vlc dvd:// yazmayı dene bakalım.