(Xorg X-Server) Ayarlarını Yapılandırmak

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Profesör
Emektar
Katılım
9 Mart 2016
Mesajlar
2,041
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,966
Puanları
113
Yaş
25
Merhabalar Linux kullanan arkadaşlarım, bu konuda Xorg görüntü sunucusunu ve bu sunucuyu tekrar nasıl yapılandırabiliriz? yapılandırmak ve tekrar işler hale getirmek için hangi aşamaları izlemeliyiz? onlardan bahsedeceğiz. Adı kendinden belli Xorg bahsettiğim gibi sistemdeki ekran ve görüntü ile alakalı bileşenlerden sorumlu sunucumuzdur, ayrıca X11 diye de bilinir. Bu konuyu açmaya özellikle neden niyet ettiğimi ise şöyle açıklayabiliriz; bazen bir şekilde xorg.conf ayar dosyasıyla işimiz oluyor ve bir şekilde yine düzenlemek zorunda kalıyoruz... her zaman işler yolunda gitmiyor xorg.conf dosyası karışabiliyor ya da gerçekleştirdiğimiz işlemi yaparken backup (yedek) dosya oluşturmayı unutuyoruz. Bu problemin en çok yaşandığı ana hat olarak ekran kartı sürücüsü yüklemelerinin olduğunu söyleyebiliriz. Bunların akabinde tty1 siyah konsol ekranına merhaba diyoruz... Tam bu esnada devreye Xorg için işimize yarayabilecek bazı parametreler komut dizisi giriyor neredeyse hayatımızı kurtarıyorlar. Şimdi onlardan bahsedelim; Kullanıcı Tty1 konsol ekranındaysa kullanıcı adı ve şifresini girerek sisteme login olur... Sistem başlangıçta konsol ekranına düşmediyse terminale girilip şu komutlar yürütülür.

sudo dpkg --configure -a Packageler yapılandırılır.

sudo apt-get remove xserver-xorg Ek olarak, sudo apt-get remove --purge xserver-xorg ile tüm config ayar dosyaları ile kaldırma işlemi gerçekleştirilir ki tavsiye edilen budur.

sudo apt-get install xserver-xorg Xorg görüntü sunucusunun tekrar sisteme dahil olması ve kurulumu için gereken adımdır.

sudo nvidia-xconfig Nvidia karta sahipseniz bu işlemi yapın.

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg Xorg xserver yapılandırılır.

startx Görüntü sunucusu tekrar başlatılır.

İşlemler tamamsa sorununuz muhtemelen çözülecek, bundan sonra ise yapmanız gereken tek şey; Ekran kartınızın sürücü kurulumunda ayrıca xorg.conf dosyalarına yaptığınız ayarlarda eklemelerde daha dikkatli olmanızdır. Kolay gelsin.
 
Üst