Xbox 360 mı Oyun bilgisayarı mı?

aderanc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar şimdi şöyle bir sorum olacak. Acaba i7'li sağlam bir oyun bilgisayarı mı dizsem yoksa Xbox 360 mı alsam? FPS oynuyorum sadece. Hani i7'li bilgisayar alırsam sadece COD,MOH ve BF oynayacağım onun haricinde yatacak. Çünkü artık sabit bir yere çakılı kalmak istemiyorum. Bunun için de Xbox 360'a aparat alıp klavye ve fare takma düşüncesindeyim. Yine de fikirlerinizi almak istedim.

Ayrıca bugün bir arkadaşa bahsettim sahibinden.com sitesinden 300TL'ye alacam dedim, o da dikkat et xbox360'ların da sistemi var o düşük sistemlidir Assassin's Creed 3 oynicam demiştim ona belki oynayamazsın bile o alacağınla dedi. Var mı böyle birşey xbox360'larda? Yani bilgisayar gibi sistem kaldırır kaldırmaz mevzusu?

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Arkadaşlar şimdi şöyle bir sorum olacak. Acaba i7'li sağlam bir oyun bilgisayarı mı dizsem yoksa Xbox 360 mı alsam? FPS oynuyorum sadece. Hani i7'li bilgisayar alırsam sadece COD,MOH ve BF oynayacağım onun haricinde yatacak. Çünkü artık sabit bir yere çakılı kalmak istemiyorum. Bunun için de Xbox 360'a aparat alıp klavye ve fare takma düşüncesindeyim. Yine de fikirlerinizi almak istedim.

Ayrıca bugün bir arkadaşa bahsettim sahibinden.com sitesinden 300TL'ye alacam dedim, o da dikkat et xbox360'ların da sistemi var o düşük sistemlidir Assassin's Creed 3 oynicam demiştim ona belki oynayamazsın bile o alacağınla dedi. Var mı böyle birşey xbox360'larda? Yani bilgisayar gibi sistem kaldırır kaldırmaz mevzusu?

300'e alacağın cihaz 0 cihazmı önemli olan bu. 300'e 0 cihaz vermezler. Ayrıca Xboxlarda sistem zımbırtısı yok diye biliyorum. Şöyle birşey var biliyorsun seri seri eski serilerde ısınma sorunu olabilir buda 3k görmesine sebeb olabilir. İ7 li sisteme 2000 lira vereceğine 700 liraya xbox 360 slim alırsın.

aderanc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
300'e alacağın cihaz 0 cihazmı önemli olan bu. 300'e 0 cihaz vermezler. Ayrıca Xboxlarda sistem zımbırtısı yok diye biliyorum. Şöyle birşey var biliyorsun seri seri eski serilerde ısınma sorunu olabilir buda 3k görmesine sebeb olabilir. İ7 li sisteme 2000 lira vereceğine 700 liraya xbox 360 slim alırsın.

Yok hocam sıfır değil. Zaten sıfır almak gibi bir niyetim yok. Jasper board, Arcade fat versiyon. Bunlarda 3K yokmuş. Ben aslında tam bir bilgisayar daha doğrusu teknoloji hastasıyım. Mesela dün media markt'ta Dell Alienware Aero gördüm teşhir ürünü olduğu için 5000TL'ye satıyorlar. Böyle büyük takıntım var benim :D napacaz bilmiyorum. O paraya o bilgisayarın kat kat üstünü dizerim ama işte o kasanın otomatikliği, üstünün ısınınca otomatik açılması falan çok çekiyor beni. Sonra düşünüyorum lan oğlum oyun oynamicaksın etmiceksin sırf yatması için mi vereceksin o parayı diyorum kendi kendime sonra. Düşünüyorum arada sırada oyun için Xbox 360 çok daha mantıklı. Benim bildiğim de yok sistem zımbırtısı ama bir sorayım dedim işte.

Mesela bu linkteki iki XBOX arasında ne fark var? Yani o memory dediği ram mi acaba yoksa dahili HDD mi?

http://www.microsoftstore.com/store...onsoleSubCat_1up_FreeGame_Consoles_SubCatList

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Sen aleti yatırcaksan xbox fazlası ile görür işini. Bence almışken xbox slim al :)

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
bu daha çok oyunlardan ne beklediğine bağlı. grafik kalitesine çok önem veren biriysen, BF3 MW3 gibi oyunları 1920x1080 ultra detayda oynama zevkini yaşamak istiyorsan pc en makul seçenek. konsolların görüntü kalitesi pc ile kıyaslanamaz.

eğer "ben oynayayım, yeter" diyorsan konsol almak daha makul.

aderanc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu daha çok oyunlardan ne beklediğine bağlı. grafik kalitesine çok önem veren biriysen, BF3 MW3 gibi oyunları 1920x1080 ultra detayda oynama zevkini yaşamak istiyorsan pc en makul seçenek. konsolların görüntü kalitesi pc ile kıyaslanamaz.

eğer "ben oynayayım, yeter" diyorsan konsol almak daha makul.

Kesinlikle görüntü kalitesine önem veren biriyim. Sırf bu yüzden ben Assassin's Creed gibi bir çok oyunu nice sonra oynayıp bitirdim sırf full ayarda oynayamadığım için. Ayrıca bahsettiğin gibi bir yanlış algı var insanlarda. Aslında konsollarda görüntü kalitesi daha iyidir. Sen gidip te tüplü tv'de oynarsan tabi bilgisayar daha iyi olur :) Yanlış biliyorsam düzeltin. Hani hem denememe hem piyasadaki testlere bakarak konuşuyorum. Benim gibi 3.000.000:1 DC'a sahip bir TV'de oynamaya niyetlenip oynarsan görüntün çok daha iyi olduğunu görürsün. Ben biraz da oyun için sistem yükseltme mevzusundan kurtulmak istiyorum. Evet makine yatacak. İnşaat mühendisliği son sınıfım. Piyasada kullanacağım program Sta4CAD olacak. Ki bu programı eski xp yüklü makineler dahi çalıştırabiliyor. Ekstrem bir makineye ihtiyacım yok. Ah gönül ister ki büyük projelerde yer alayım SAP2000, Ansys gibi güçlü sistem gerektiren programlar kullanayım ama yok :) Fantezi için de o kadar parayı yatırmak istemiyorum. Mesela MW2 ve MW3 üstüne BF3 için sistem yükseltmeye gerek yok eğer XBOX olsaydı. Bu bir gerçek. Çoğu zaman bu ihtiyaç oluyor. Daha geçtiğimiz temmuz 300TL verip ekran kartı aldım. 120TL'ye ram aldım. Aha xbox parası :D

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Konsol daha mantıklı. Ek aparat almana gerek yok. Kola alışırsın.
Avantajları : Her oyunu kasmadan rahatça net bir şekilde oynarsın. Zevklidir. Kablosuz bol titreşimli kolu sayesinde tadından yenmez. Kinect aparatı sayesinde oyun kolu senin vücudun olur.Vs liste uzar
Dezavantajları : Bilgisayar gibi aşırı detaylı bir çözünürlük sunmaz. Bir oyuncu için gayet güzeldir. Orjinal oyun bulmada sorun çıkabilir. Önceden shopto dan getiriyordum. Şuan forumlarda 2. el orjinal alıyorum daha ucuz. Isınma sorunu falan hikaye "Jasper" olanlarda. Gece gündüz oynarım.Bir sorun çıkmadı. Oyunları ben yazdıracam dersen fw attırman gerek bazı yerler yapıyor 20*30 tl. Bu sayede istediğin oyunu zamunda dan indirip gerekli işlemlerle beraber çift katmanlı dvd ye yazıyorsun ve oynuyorsun.Fw attırmak online oynarken sorunlar yaşatabilir.Mesela banlanabilirsin. Sadece Online oynayamazsın. Normal oyun devam eder.

Not : Bilgisayarı at çöpe gitsin. Xbox al hayatını yaşa. Extra olarak Bluray film izlemekte isterim dersen ps3 almanı önerebilirim. Xbox da bluray oynatamazsın.
Not 2 : Aldığın bir bilgisayarı satmak gerçekten çok zordur. Ama bir Xbox her zaman para eder. İsterse 3k yapsın. Her halükarda bir alıcısı vardır...
Vesselam :)

--- Mesaj Güncellendi ---

Aslında konsollarda görüntü kalitesi daha iyidir. Sen gidip te tüplü tv'de oynarsan tabi bilgisayar daha iyi olur :) Yanlış biliyorsam düzeltin.
Evet çok yanlış biliyorsun. Kendim denedim. 40" 100 hz lcd de oynuyorum her zaman. Ama geçen tüplü tv ye taktım görüntü gerçekten çok ama çok daha içten sıcak samimi. Aslında lcd ler tüplü tv ler gibi bir görüntüyü hâla yakalayamadı. Xbox alırsan ille lcd de oynarım dersen tavsiyem :::: 32" 200 hz tepkime süresi max : 2 ms olan bir lcd seçmendir..Saygılarımla..

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105

Aslında lcd ler tüplü tv ler gibi bir görüntüyü hâla yakalayamadı.

Hocam şu cümle ile gelmiş geçmiş bütün dev firmaların sunduğu Led,3D vs teknolojileri bir anda sildiğinin farkındamısın :) Ben katılmıyorum bu görüşe. En kral tüplü tvyi getir. Bir Sony LED tvde izlediğin 1080p filmin yerini tutmaz.

aderanc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Konsol daha mantıklı. Ek aparat almana gerek yok. Kola alışırsın.
Avantajları : Her oyunu kasmadan rahatça net bir şekilde oynarsın. Zevklidir. Kablosuz bol titreşimli kolu sayesinde tadından yenmez. Kinect aparatı sayesinde oyun kolu senin vücudun olur.Vs liste uzar
Dezavantajları : Bilgisayar gibi aşırı detaylı bir çözünürlük sunmaz. Bir oyuncu için gayet güzeldir. Orjinal oyun bulmada sorun çıkabilir. Önceden shopto dan getiriyordum. Şuan forumlarda 2. el orjinal alıyorum daha ucuz. Isınma sorunu falan hikaye "Jasper" olanlarda. Gece gündüz oynarım.Bir sorun çıkmadı. Oyunları ben yazdıracam dersen fw attırman gerek bazı yerler yapıyor 20*30 tl. Bu sayede istediğin oyunu zamunda dan indirip gerekli işlemlerle beraber çift katmanlı dvd ye yazıyorsun ve oynuyorsun.Fw attırmak online oynarken sorunlar yaşatabilir.Mesela banlanabilirsin. Sadece Online oynayamazsın. Normal oyun devam eder.

Not : Bilgisayarı at çöpe gitsin. Xbox al hayatını yaşa. Extra olarak Bluray film izlemekte isterim dersen ps3 almanı önerebilirim. Xbox da bluray oynatamazsın.
Not 2 : Aldığın bir bilgisayarı satmak gerçekten çok zordur. Ama bir Xbox her zaman para eder. İsterse 3k yapsın. Her halükarda bir alıcısı vardır...
Vesselam :)

Evet çok yanlış biliyorsun. Kendim denedim. 40" 100 hz lcd de oynuyorum her zaman. Ama geçen tüplü tv ye taktım görüntü gerçekten çok ama çok daha içten sıcak samimi. Aslında lcd ler tüplü tv ler gibi bir görüntüyü hâla yakalayamadı. Xbox alırsan ille lcd de oynarım dersen tavsiyem :::: 32" 200 hz tepkime süresi max : 2 ms olan bir lcd seçmendir..Saygılarımla..

Online oynamam zaten. O sorun teşkil etmez. Sürekli başında olmayacağım çünkü. Ayrıca 600Hz'lik 42" 3milyon:1 DC plazmada oynayacağım. Sence bilgisayardan daha iyi görüntü alamaz mıyım :)

Hocam şu cümle ile gelmiş geçmiş bütün dev firmaların sunduğu Led,3D vs teknolojileri bir anda sildiğinin farkındamısın :) Ben katılmıyorum bu görüşe. En kral tüplü tvyi getir. Bir Sony LED tvde izlediğin 1080p filmin yerini tutmaz.

Bence de yani :D

berinark

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben hep konsolların görüntü bagdaştırıcısının(adı tam olarak herneyse :D) iyi bir masaüstü bilgisayarınkine göre daha kötü olduğunu ancak ekran kalitesinden dolayı daha iyi sanıldığını biliyordum. Bakalım tam olarak doğru ne takip edeceğim :)

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Online oynamam zaten. O sorun teşkil etmez. Sürekli başında olmayacağım çünkü. Ayrıca 600Hz'lik 42" 3milyon:1 DC plazmada oynayacağım. Sence bilgisayardan daha iyi görüntü alamaz mıyım :)

Bence de yani :D

Yalnız şöyle bir durum var. Görüntü olarak daha canlı daha parlak renkler alabilirsin ama bahsetmek istediğimiz grafik kalitesi. Örnek veriyorum bilgisayarda Battlefield 3 ultra grafiklerle harika iken konsolda kaplama detaylarından tutta patlama efektlerine kadar kısılmalar oluyor ki bu demek değildirki konsolda çok kötü. İkisini karşılaştır konsol çok güzel görünüyorsa bilgisayar mükemmeldir :)

Şu resim demek istediğimi daha iyi anlatır herhalde :)
2.jpg.jpg

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Kesinlikle görüntü kalitesine önem veren biriyim. Sırf bu yüzden ben Assassin's Creed gibi bir çok oyunu nice sonra oynayıp bitirdim sırf full ayarda oynayamadığım için. Ayrıca bahsettiğin gibi bir yanlış algı var insanlarda. Aslında konsollarda görüntü kalitesi daha iyidir. Sen gidip te tüplü tv'de oynarsan tabi bilgisayar daha iyi olur :) Yanlış biliyorsam düzeltin. Hani hem denememe hem piyasadaki testlere bakarak konuşuyorum. Benim gibi 3.000.000:1 DC'a sahip bir TV'de oynamaya niyetlenip oynarsan görüntün çok daha iyi olduğunu görürsün. Ben biraz da oyun için sistem yükseltme mevzusundan kurtulmak istiyorum. Evet makine yatacak. İnşaat mühendisliği son sınıfım. Piyasada kullanacağım program Sta4CAD olacak. Ki bu programı eski xp yüklü makineler dahi çalıştırabiliyor. Ekstrem bir makineye ihtiyacım yok. Ah gönül ister ki büyük projelerde yer alayım SAP2000, Ansys gibi güçlü sistem gerektiren programlar kullanayım ama yok :) Fantezi için de o kadar parayı yatırmak istemiyorum. Mesela MW2 ve MW3 üstüne BF3 için sistem yükseltmeye gerek yok eğer XBOX olsaydı. Bu bir gerçek. Çoğu zaman bu ihtiyaç oluyor. Daha geçtiğimiz temmuz 300TL verip ekran kartı aldım. 120TL'ye ram aldım. Aha xbox parası :D
yanlış biliyorsun. ben görüntü kalitesi derken oyunun grafik ayarlarını kastettim. :)

mesela BF3 oyununun konsol ayarı 1280x720 Low detay. sen bu oyunu bir pcde 1920x1080 Ultra detayda oynarsan aradaki grafik farkını görürsün. :)

http://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Battlefield_3deki_Grafik_Farki_Ne_Derece-20847.htm

Andersson oyunun PC'deki grafik derecelendirmesini tanıtırken, Battlefield 3'ün PC'deki "Low" yani en düşük grafik ayarlarının konsol grafikleriyle eşdeğer olduğunu söyledi.

yoksa dilersen pcyi de hdtv ye bağlayıp oynarsın. monitör şart değil. :)

aderanc

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şu vidyoyu buldum: http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...oL2cDw&usg=AFQjCNEozkYbBOuGyvViox6IGsImDA2s3A

Yalnız şöyle bir şey var. Ben BF3'ü kendi bilgisayarım ( AMD Phenom II X4 3.00Ghz, 4GB DDR2 1066Mhz Ram, AMD Radeon HD5830 256Bit ekran kartı) olan bu sistemde oynadım ve arkadaşım da Xbox360'ta oynadı şahsen ordaki görüntü çok daha güzeldi. Benim çok daha hoşuma gitmişti. Vidyoda da görüldüğü gibi uçuk bir fark yok. Tek iyi fark duvardaki ayrıntılardı. (Sadece bir bölümden bahsediyorum). Ha önemli tabi o da ama abartılacak kadar uçuk değil geneldeki fark. Yani 4500 TL fark vermeye değer görmüyorum :D

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
evet 4500 liralık fark değil. o zaman konsol al gitsin. :)

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Benim dediğim teknoloji farkı değil. Birim alandaki renk kalitesi. Tüpl, tvlerde bu çok daha güzel ve hoş. 3d , 1080 p film vs. tüplü tv ile kıyaslanamaz. Çünkü aynı sistemi içermiyorlar. Dediğim gibi birim alandaki renk kalitesi

::::Tüplüde : Oyun oynarken yazılar zor okunur.Bu dezavantaj o yüzden tercih etmem. Ama renk kalitesi ve oynanabilirlik gerçekten lcd e göre değişiyor.
::::Lcd de : Yazılar daha iyi ve net (çünkü çözünürlük yüksek) Ama oyun renkleri hafif soluyor sanki :)
Not : Denemek isteyen GTA 4 ü 40" Lcd -- Normal Tüplü tv de ayrı ayrı takıp oynasın.Farkı Görün....

Ayrıca 40" ve üstü lcd lerde xbox da hareketli sahnelerde görüntüde kırılmalar oluyor

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
hocam eger fps oynuyosan tabiki pc al ayrıca 2000 lira falan vermenede gerek falan yok. birde bana göre pc görüntü kalitesi konsollardan her türlü daha iyi ....

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bende arkadaşın dediği gibi bir oyun bilgisayarı alacağım i7 8 gb ram nvidia gt 620 felan ama işletim sistemi windows 8 olucak yani şimdiki oyunları desteklermi bide xbox 360ı yazdığım pc sistemleriyle karşılaştırırsak hangisi daha iyidir?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Pc alirsan mukemmel olur cunku hem goruntu daha iyi hem oyun belese indirebiliyon.Dersen ben tv de oyunu oynamayi cok seviyorum pc ye indir gta yi tv ye bala bide kol al alsana hem pc hem konsol