Wordpress : Servisimizi kullanan Türk Bloggerların Özgürlüğünü Kısıtlamayacağı

tugbagaleri

Profesör
Geçen haftanın önemli olaylarından birisi, “kişisel haklar” başvurusu nedeniyle, Dünya’nın ilk blog sunucusu wordpress.com’un Türkiye’den erişime tamamen kapatılmasıydı.

İnternette pek çok forum ve blogda “Türkiye’de Sansür” başlığı tartışılan bu işlem, Fatih Mahkemesi tarafından verilmiş ve internet camiasında şaşkınlık yaratmıştı. Çünkü bu tür olaylarda kapatma kararının (eğer ilgili içerik kaldırılmamışsa) ilgili site ya da sayfanın kapatılması şeklinde olması gerekirken, 1,5 milyon blog’un yer aldığı sitenin tamamı kapatılmıştı. Türkiye’den 12 milyon sayfa impression aldığı bildirilen sitenin kapatılması, bu site üzerinde blog açan ya da bu bloglara ulaşmak isteyen Türk kullanıcıların özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak yorumlanmıştı.

Konu yurtdışında da epeyce tartışıldı. Şaşkınlık yaşayan kişilerden birisi de wordpress kurucusu Matther Mullenweg idi. Kendisiyle konu hakkında röportaj yaptık.

turk.internet.com : Bize kısaca wordpress hakkında bilgi verir misiniz?

Matthew Mullenweg : Wordpress.com son dönemde büyük bir ilgi çekmeye başladı. Bloglarına aylık 72 milyon ziyaretçi çekiyor. Gösterdiği sayfa sayısı ayda 300 milyon. İçeriği, CNN’nin Amerikan başkanlık seçimi bloglarından, kediler hakkındaki komik site www.icanhascheezburger.com’a kadar değişiyor.

turk.internet.com : Biliyoruz ki Türkiye’den de sizde blog açanlar var. Bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Matthew Mullenweg : Türkiye’den yirmi-otuz bin blogger’ımız var. Bloklama öncesinde Türkçe bloglar için ayda 12 milyon sayfa gösterimi yapıyorduk. Blok devam ederse bu sayı 250.000 /a y olarak gerçekleşiyor.

turk.internet.com : Bu bloklama olayı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Matthew Mullenweg : Çok üzücü bir olay diye düşünüyorum. Belki Amerikan kanunları, Türk kanunlarınan farklıdır ama Wordpress.com bloglarının her biri kendi domainlerini kullanıyor. Bu nedenle tüm wordpress yerine sadece ilgili blog bloklanabilirdi. Böyle yapınca binlerce suçsuz sesi de sessizliğe mahkum etmiş oldular.

turk.internet.com : Bu toptan bloklamaya karşı yapmayı düşündüğünüz bir işlem var mı?

Matthew Mullenweg : Ne yapacağımızı değil, ne yapmayacağımızı söyleyebilirim. Bizim servisimizi kullanan Türk bloggerların konuşma özgürlüğünü hiçbir zaman sınırlamayacağız.

turk.internet.com : Bir de blogların ve Web 2.0’ın geleceği konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Matthew Mullenweg : Bloglar henüz popüler olmaya başladılar. Özellikle Avrupa’lı ve Asya’lı ülkelerde, her ay bir önceki ayın 2 katına katlandığını görüyoruz. Hiçbir özgür insanın reddedemeyeceği kadar önemli bir ortam olduğunu düşünüyorum.

turk.internet.com Notu : wordpress.com halen kapalı. Çünkü şirketin Türkiye'de avukatları ya da temsilcileri bulunmuyor. Bu nedenle de itiraz başvusu yapılmadığı için açılmıyor.


[sub]http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=18996[/sub]
 

RuNaL

Dekan
Emektar
biraz sacma bi blok oldu u iş adamın dediği gibi her blıgun kendi dımaini var onu engelleyebilirlerdiii
 
Bazı Linux İşletim Kurulu Bilgisayarlarda Wordpress.com A Engel Olmadan Girebiliyosunuz. En Bilinen Örneği "PARDUS" Nedeni İse Kullandığı DNS Lerden Kaynaklanıyo Sanırım Sloganıda Bunu Destekliyor Zaten Özgürlük =)
 

truva

Öğrenci

Türkiye her geçen gün Adalet anlayışının olmadığı bir ülke haline geliyor. Her haltı yediği bilinen Adnan Oktar dışarda serbest gezerken onunla ilgili haber yapanlar önce avukatları aracılığıyla tehdit ediliyor daha sonrasında mahkeme kararıyla kapatılıyor. Wordpresten sonra Wpmu desteği veren doctus bloglarında adnan oktar denen şahsa ait bazı yazılar yazıldığı için avukatları tarafından doctus uyarılmış ve bugün gelinen aşamada mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir. Tüm İnternet kullanıcılarının bu konuda hassasiyet göstermesi ve tepkisini ortaya koymasını temenni ederim.
Saygılarımla,

Konuyla ilgili yazılar.
http://tunacan.beyn.org/2007/09/04/doctus-a-erisim-problemi/
http://canelcin.net/blog/2007/09/05/doctusa-da-erisim-yasagi/
 

elektr10

Profesör
Wordpress ve doctus'un engellenme sebebi, dahiyane(!) engelleme yöntemi(tüm alan adı) ve ışık hızıyla icraate geçen kişiler aynı.
Rezil oluyoruz dünyaya.
 
Üst