WordPress İçin Cloudflare Kurulumu ve CDN Ayarları

Bu konuyu okuyanlar

wpneva

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ücretsiz Cloudflare CDN hizmetini WordPress sitenizde kullanmak istiyorsanız, sizlere hazırladığım bu rehberde Cloudflare kurulumunu en detaylı bir şekilde anlatacağım.
Cloudflare, piyasadaki en iyi WordPress CDN ve güvenlik koruması sağlayan servislerden bir tanesidir. Bizim için en yararlı hizmeti ise ücretsiz CDN ve DDoS güvenlik koruması sağlamasıdır.

Bir önceki makalemizde Cloudflare Nedir? Ne işe Yarar ve Özellikleri Nelerdir? konusuna değinmiştik ve web siteleri için ne gibi yararları olduğunu anlatmıştım. Daha fazla bilgi sahibi olmak için makaleyi inceleyebilirsiniz.

Cloudflare WordPress Sitenize Nasıl Katkıda Bulunur?

WordPress sitenize Cloudflare kurulumu yaptıktan sonra sitenize gelen tüm trafiği Cloudflare’nin global ağı üzerinden yönlendirmiş olacaksınız. Bu işlem size aşağıdaki gibi avantajlar sağlayacaktır. Daha hızlı sayfa yükleme süresi: Cloudflare içeriğinizi kendi sunucularında önbelleğe aldığı için. içerik dağıtım ağının tüm hız avantajlarından yararlanırsınız.

Azalan bant genişliği kullanımı: Yine Cloudflare içeriğinizi kendi ağında önbelleğe aldığından, web sitenizi sunmak için daha az bant genişliği kullanırsınız ve sunucunuzu yormamış olursunuz.

Trafik temizliği: Cloudflare sitenizi kötü bot trafiğine karşı korur ve olumsuz trafik kaynaklarını filtreler.

Gelişmiş güvenlik: Cloudflare sitenize yapılacak olan DDoS saldırılarına karşı bir güvenlik duvarı oluşturur. Ayrıca sitenize ücretsiz SSL sertifikası sağlar.

Cloudflare Kurulumu

Adım 1: İlk olarak CloudFlare web sitesine giderek Sing UP’a tıklayıp kaydolmanız gerekir.

cloudflare kayıt

Adım 2: Bir sonraki sayfada bir Cloudflare hesabı oluşturmak için e-posta adresinizi girmeniz ve bir parola belirledikten sonra ”Create Account” düğmesine tıklayın.

cloudflare üyelik

Adım 3: Üyelik işlemini tamamladıktan sonra web sitenizin URL adresini girmelisiniz. Site adresinizin başında http:// veya https:// olmadan girin ve ”Add site” düğmesine tıklayın.

cloudflare site ekleme

Adım 4: Bir sonraki ekranda plan seçmeniz istenecek, ücretsiz planı seçip ”Confirm Plan” düğmesine tıklayın. Ücretsiz Plan’da bu konuda anlatılan özellikler vardır.

cloudflare plan seçimi

Adım 5: Sonraki ekranda Cloudflare size sitenizin DNS kayıtlarını gösterecektir. Cloudflare üzerinden sunulacak olan DNS’lerde turuncu bulut simgesi bulunur. Bu sayfada hiç bir değişiklik yapmadan ”Continue” düğmesine tıklayarak devam edin.

cloudflare dns

Adım 6: Karşınıza gelen DNS kayıtlarında sizin kullandığınız DNS kayıtlarınızı aşağıda olan yeni DNS kayıtları ile değiştirmeniz istenecektir. Hosting firmanızın sitesine gidip giriş yapın ve DNS adreslerinizi yeni DNS kayıtları ile güncelleyip değiştirmelisiniz.

cloudflare dns değiştirme

DNS yönlendirmenizi tamamladıktan 24 saat veya daha kısa bir süre sonunda Cloudflare’ye geçiş işleminiz tamamlanacaktır. Genellikle 10 dk içerisinde geçiş tamamlanır.

Cloudflare Sayfa Kuralları Oluşturma

Şimdi DNS kayıtları oturma sürecinde biz bazı ayarlamalar yapalım. Cloudflare’de üzerinde ilk olarak sayfa kuralları oluşturmalıyız ve CDN, SSL için bazı ayarlamalar yapmalıyız. İlk olarak bazı sayfa kuralları eklememiz gerekli bu işlem olası sorunları ortadan kaldırarak sizi hiç bir sorunla karşı karşıya getirmez. Bu ayarı sakın atlamayın yapılması gereklidir.

Adım 1: Cloudflare yönetim paneli üzerinden Page Rules sekmesine ve ardından ”Create Page Rule”ye tıklayın.

cloudflare-page-rules.png

Adım 2: Aşağıda resimde görünen ayarları aynen uygulayıp ”Save and Deploy”’a tıklayın. wpneva.com yerine kendi sitenizin adresi ile değiştirmeyi unutmayın.

cloudflare page rules wp admin

cloudflare page rule ssl ayarı

Cloudflare SSL/TLS Ayarları

SSL/TLS sekmesi altında yapacağımız ayarlar sitenizdeki SSL sertifikasını Cloudflare üzerinde aktif etmeye yarayacaktır. Ayarları aşağıdaki verdiğim resimlere bakarak aynen uygulayın.

Overview Sekmesi

cloudflare ssl tls

Edge Certificates Sekmesi
Resim çok büyük olduğu için buraya tıklayarak ayarları görebilirsiniz

Origin Server Sekmesi

cloudflare ssl origin server

Cloudflare Speed Ayarları

Bu ayar altında sitenizin önbelleğe alınacak sayfalarını ve sıkıştırma optimizasyonu uygulayacağız. Sadece Optimization sekmesi altındaki ayarları yapmanız yeterli olacaktır. Bu yaptığımız ayarlar sayesinde siteniz daha hızlı yüklenecek.

Optimization Sekmesi

cloudflare speed ayarları

Cloudflare Caching Ayarları

Bu ayar altında yapacağımız işlemler sitenizin önbelleğe alınma süresini belirleyeceğiz. Ayarları resimde görüldüğü gibi aynen uygulayın.

cloudflare caching

Ayarlamaları yaptıktan sonra ”Purge Everything”e tıklayın. Tüm önbelleği temizleyip cloudflare CDN hizmetini kullanmaya başlayabilirsiniz. Tüm yapılacaklar bu kadardır.
Ayrıca Okuyabilirsiniz: WP Fastest Premium Ayarları + Cloudflare Entegrasyonu

Cloudflare Kurulumu Nasıl Kaldırılır?

Cloudflare hizmetini beğenmediyseniz veya herhangi bir sorundan dolayı kaldırmanız gerekiyorsa, Cloudflare Panelinden ”Overview” sekmesine tıklayın. Ardından sayfayı aşağıya doğru kaydırıp en altta bulunan ”Remove site from Cloudflare” seçeneğine tıklayın.

Sonra Hosting firmanızın sitesine giderek giriş yapın ve değiştirdiğiniz NS’leri (DNS)’leri eski kendi sunucunuzun DNS’leri ile değiştirip güncelleyin.