Wordpress Google Analytics Eklentisi Kurulum Ayarları

Bu konuyu okuyanlar

webmasteryolcu

Öğrenci
Katılım
22 Nisan 2011
Mesajlar
81
Reaksiyon puanı
2
Puanları
8
Selamun aleyküm değerli arkadaşlar
Bu yazımda sizlere yaptığımız sitenin gelişim durumunu nasıl takip edeceğimizi birlikte yapacağımız detaylı uygulama ve kurulumla göreceğiz. Google analytics servisi kullanacağımız özellikle sitemizin ziyaretçi sayısı ve detayları görme imkanımız olacak bakalımmı bize sağladığı faydaları.


  • Sitenizin Saatlik Günlük Haftalık Aylık Detaylı Ziyaretçi Sayısını Görebilirsiniz.
  • Ziyaretçilerinizin arama motoru arama kelimelerini görebilirsiniz.
  • Ziyaretçilerinizin sitenizdeki gezdiği sayfalar ve sitede kalış süreleri
  • Farklı sitelerden sitenize verilen bağlantılar ile gelen ziyaretçiler görün


Başarılı br site isteyenler için mutlaka kullanılması gereken bu servis bir anlamda sitenizin check up sayılır sizin başarınızı ve dikkat etmenizi ön plana çıkaran sistem gerekli önlem almanız konusunda çok önemlidir. Peki önce google analytics eklentisini sitemize kuralım ve sonrasında analytics kayıt ve ayarlarla devam edelim.

Google Analyticator


Evet arkadaşlar başlıkta belirttiğim wordpress için analytics eklentisini kullanacağız hoş eklenti olmadan yapılmazmı yapılır fakat daha kolay ve düzenli olması için diğer türlü tema değiştirdiğinizde mutlaka tekrar kod eklemeniz gerekir. Yukarda belirttiğim eklenti için wordpress yönetimde eklentiler yeni ekle tıklayın ve açılan sayfada arama bloguna analytics yazın ilk çıkan eklenti ayrıca aşağıda eklentinin wordpress resmi site linki ve indirme linkini ekleyeceğim. Eklentiyi kurup etkinleştiriyoruz değerli arkadaşlar.

Google Analyticator Ayarları

İsteyen wordpress yçnetim panelinde arama yaparak eklentiyi kurabili isteyen bilgisayarına indirerek yükle komutu ile eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra wordpress ayarlar bölümünde bulunan Google Analytics linkine tıklayara açılan sayfada gerekli ayarları yapacağız fakat onun öncesinde şimdi geçiyoruz analytics kayıt ve site ekleme kısmına analyticator ayarlarına tekrar dönüş yapacağız.

Google Anatics Kayıt

Analytics hesabı olmayanlar için kyıt olacağız bir adet kayıt yeterli olup istediğiniz kadar site ekleyebilisiniz fakat tavsiyem her site için farklı hesap kullanın bir sorun olursa tüm siteleriniz ilişkilendirilip zarar görebilir. Kayıtta bir gmail hesabı kullanmanız daha kolay bir kayıt imkanı sağlayacaktır.


http://www.google.com/analytics/


Yukardaki linke tıklıyoruz arkadaşlar açılan sayfada Analytics Erişimi butonu altında bulunan Şimdi Kaydolun tıklıyoruz unutmayın sayfa üst kısmında dil seçeekleri var ordan türkçe seçili değilse seçin yoksa ingilizce dil olarak kayıt sayfası açılacaktır. Gmail hesabınız olduğunu düşünerek devam ediyorum giriş yapmadıysanız giriş yapmanızı isteyen bir ekran gelecek ve gmail kullanıcı adınız şifrenizle giriş yapınız.


Açılan sayfada Sign Up butonuna tıklıyoruz. Son güncellemelerde site kayıt esnasında ana dil ingilizce olmuş sorun değil adımlar oldukça basittir. Sign Up butonuna tıkladığımızda bizi site bilgileri isteyen bir ekran karşılayacak arkadaşlar aşağıda açıklayacağım.


Account Name: hesap için bir isim verin
Website’s URL: Örnek: www.webmasteryolcu.com
Time zone: ülkemizi seçiyoruz

User Agreement kısmında bulunan açılır menüden yine ülkemizi seçerek sözleşmeyi türkçeye çevirip sıkılmazsanız okuyabilirsiniz. En altta bulunan sözleşme metnini onaylayan kutucuğu işaretleyin ve Create Account butonuna tıklayınız.
Analytics Site Kodu

Evet arkadaşlar yukardaki işlemi yaptığımızda karşımıza çıkan sayfada site bilgileri ve bir kod kümesi göreceksiniz Kod kümesi normal siteler için eklenti kullanmak ismeyen arkadaşlar içindir biz ise az yukarısında bulunan ve UA ile başlayan numaraları kopyalayarak sitemizin yönetim bölümüne önelim ve ayarlar kısmından yeni kurduğumuz eklenti olan Google Analytics linkine tıklıyoruz.
Örnek Kod: UA-27971903-1

Google Analyticator Ayarları

Eklentimizin ayar sayfasına girdiğimizde kırmızı bant şekinde bir uyarı göreceksiniz. Aktif etmemizi belirten hemen altında yer alan Disabled seçeneğini Enabled olarak değiştirip az altında bulunan kısıma ise google analytics sayfasından aldığımız UA ile başlayan numaraları yapıştırıp en alt kısımda bulunan Save Change butonuna tıklayarak eklenti ayarları ve wordpress ile ilgili kısmı tamamlamış oluruz butona tıkladığınızda kırmızı uyarıda kalkması gerekir.
Google Analytics Ayarları


Kayıt esnasında ingilizce açılan sayfa ingilizce devam edebilir bunun önüne geçmek için sayfanın sağ üst kısmında bulunan Settings butonuna tıklayarak açılan sayfada Language kısmından Türkçe seçerek Save User Settings tıklayarak türkçeleştirmiş olursunuz.


Analytics Eski Sürüm
Google analytics 2-3 ay önce güncellendi yeni ve karışık özellikler eklendi arkadaşlar biz ilk etapta eski sürümü kullanalaım kafanız karışmaması için sayfamız türkçeleştirkten sonra sayfanın sağ üst kısmında bulunan seçeneklerden Eski sürümü varsayılan yap diyoruz ve eski sürümde rapor kısmı karşımıza çıkacak ve durum kısmında ünlem işareti ile uyarı olacak çünkü tam hazır olmadığı için çalışmıyor son adımlar olarak ise açılan sayfada site adresimizn olduğu satırın en sağında düzenle – sil linkleri var düzenle linkine tıklayarak açılan sayfada İzleme Yüklenmedi hatası alacaksınız aşağıda resimde gördüğünüz gibi
Sponsorumuz: Avon - Avon Catalog
Yukardaki resimdede gördüğünüz gibi Durumu kontrol Etme linkine tıklıyoruz. Açılan sayfada başarılı olması durumunda Veri Bekleniyor Analytics, başarılı bir şekilde yüklendi ve şu anda veriler toplanıyor. şeklinde yazı çıkar ve 1 saat içinde verileri raporları yayınlamaya başlar fakat olmazsa aynı işlemi tekrar deneyin düzenle, Durumu kontrol etme şeklinde defalarca yapıtığınız halde olmuyorsa eklentinizi ve UA kodunuzu kontol etmelisiniz.
Bir dersin daha sonuna geldik değerli arkadaşlar bana katlandığınız için saygılar sunuyorum evet biraz uzun oldu ama bende bu şekilde içim rahat ediyor detaylıca anlatarak Allaha emanet olun.
Bu yazıyı istediğiniz yerde alıntı göstererek yada göstermeyerek paylaşabilirsiniz.

Wordpress Google Analytics Eklentisi
 
Üst