Winforms User Kontrol Ekleme Ve Çıkarma

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Arkadaşlar daha önceden oluşturulmuş bir user control sınıfını forms içerisine runtime sırasında ekleyip çıkarmak için izlediğim şu yöntem doğru mudur diye sormak istedim.
Çünkü kendi kendime deneyerek öğrendiğim yöntemler bazen uygunsuz, verimsiz vb olabiliyor ancak elim o şekilde alıştığı için vazgeçmesi de zor oluyor. :D

Daha önceden oluşturulmuş bir user control sınıfını eklemek için örnek(yani UserControl1 sınıfı önceden oluşturulmuş)

UserControl1 usercontrol1_türev = new UserControl1();
Controls.Add(usercontrol1_türev);

Yok ederken de

usercontrol1_türev.Dispose();

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Konuya baktım sorun beni aştı :D

Bilen gelsin lütfen. :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
usercontrol1_türev.Location = new Point(usercontrol1_türev.Location.X, usercontrol1_türev.Location.Y);

bu satıra gerek yokmuş bu arada.
kendi location bilgilerini kendisine eşitlemişiz :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
üstad bir de açılan yeni pencereleri this.Close() ile kapatıyordum. this.Dispose() desem daha iyi olur mu

yunasyus

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Aslında Control leri runtime da eklemek dinamik olmasını ve elle kontrol edilmesini dahada kolaylaştırır veritabanından gelecek verilere göre formda değişiklikler olması gerekiyorsa bunu sürükle bırakla yapmak nerdeyse imkansızdır.

Hep hazırcı olmuşuz hep hazır şeyler kullanıyoruz ama işler büyüyünce çok farklı düşünmek gerekiyor.

Yani sana tavsiyem kodlarla daha fazla oyna :)

dispose ve close arasındaki farklar => http://blogs.msdn.com/b/kimhamil/ar...non-difference-between-close-and-dispose.aspx

ve http://dotnetguts.blogspot.com/2007/06/difference-between-close-and-dispose.html