Windows'ta CMD ile kullanıcı hesabı yönetimi

Bu konuyu okuyanlar

farukdogan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Windows’ta Komut İstemi yardımıyla bilgisayara yeni bir kullanıcı ekleyebilir veya var olan bir kullanıcıyı silebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın.

İlk olarak oluşturmak istediğiniz kullanıcı adını ve şifrenizi belirleyin, burada örnek olarak test isimli bir kullanıcı oluşturacağım ve şifresini 1234 yapacağım.

- net user "test" "1234" /add (test isimli kullanıcı hesabımı oluşturdum)

- net localgroup users "test" /delete (hesabımı Users grubundan sildim)

- net localgroup administrators "test" /add (ve yönetici yaptım)

Evet, şifresi 1234 olan test isimli kullanıcı hesabımı başarıyla oluşturdum ve yönetici yaptım. Siz tırnak içindeki bilgileri kendinize göre düzenleyin, mesela "test" yerine "ayse" yazabilirsiniz. Yahut "1234" yerine "4321" yazabilirsiniz. (Komutu yazarken tırnak işareti mutlaka olmalı)

Son olarak, oluşturduğunuz kullanıcı hesabını silmek için ise şu komutu girip Enter tuşuna basmanız yeteri: net user "test" /delete

NOT:
Bu komutlar Gelişmiş Başlangıç Ayarları'ndan Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler buradaki Komut İstemi ile (yani DOS ortamında) çalışıyor mu bilmiyorum, denemedim deneyen varsa yazabilir. Ama Windows açıkken Komut İstemi ile yapılıyor. Bu arada bu komutların aynısı PowerShell içinde geçerlidir.