Windows Xp Şifresini Hatırlamayanlara Çözüm Yolları

Bu konuyu okuyanlar

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Windows Xp Şifresini Hatırlamayanlara Çözüm Yolları

Bir çok xp kullanıcısının başına gelebilecek bir olay arkadaşımın başına geldikten sonra bu konu hakkında topladığım bilgileri bir araya toplayarak bir makale hazırladım. Umarım işinize yarar.

1. Yöntem
Administrator Hesabı

Yapacağımız ilk işlem bilgisayarı yeniden başlatarak bilgisayarımızı güvenli kipte çalıştırmak. Bunun için bilgisayar açılırken F8 tuşuna 4-5 defa basmanız. Bu bazı bilgisayarlarda F4, F10 F12, tuşları ile sağlayabilirsiniz. Yine yapamadıysanız. Pc açılırken (siyah ekranda iken) pc resetleyin bu sefer kesin olacaktır.

Bilgisayarımızı güvenli mod ile başlat karşımıza çıkacaktır. Başlattığımızda Administrator kullanıcımız mevcut ise ve şifresi yoksa bu kullanıcıyı seçelim. Oturum açıldığında denetim masasından kullanıcı hesaplarına girip Şifresini unuttuğumuz Kullanıcı adını bulup Parolayı kaldır dediğimizde sorunumuz ortadan kalkacaktır. Yeni oturumda açabiliriz. Eğer Administrator hesabınız şifre istiyor ya da yoksa diğer yöntemleri denemenizi tavsiye ederim.

2. Yöntem
Hardiski Başka bir Pc ye takmak

Aklınızda zaten pc ye format atmak istiyordum diyorsanız ancak içindeki bilgileri almak istiyorsanız HDD yi başka bir bilgisayara takarak verileri alabilir. Formatınızı atabilirsiniz. Başka bir pc ye takacak imkanım yok diyorsanız diğer yöntemleri inceleyiniz.

3. Yöntem
Hiren's BootCD Kullanarak
Hirens bootcd diye bir boottable programı var bunu Buradan indirebilirsiniz. Önemli bir nokta cd ye imaj olarak iso dosyasını yazdırın ve cd yi boot ederek açın bu boot cd sinin içinde active password changer programı mevcut bu programı kullanarak şifreyi şifreyi sıfırlayabiliriz.
4. Yöntem
Peter Nordahl tarafından geliştirilen Ofline NT Password & Regitry Editor adındaki akıllı araç işimizi görecektir. İndirmek için Burayı tıklayın
Offline NT Password & Registry Editor programının yaptığı iş hiren boot ile aynı bilgisayar başlangıcında bir disket ile yahut bi CD ile makineyi boot edip Windows giriş şifrenizi kaldırması. Programın diğer bir özelliği registry ayarlarınızda yapabiliriniz. Buradan size uygun programı indirebilirsiniz. (disket sürcünüz var ise ya da diğer CD seçeneğini seçebilirsiniz. cd080802.zip 3mb dosya için koskoca bir cd yi harcayacak mıyız? Derseniz evet harcayacağız J
SATA diskiniz var ise drivers1-080526.zip Eğer SCSI drivers2-080526.zip indirip başka cd yapmamız şart.
İmajlarımız CD ye yazdırdıktan sonra Pc yi yeniden başlatalım. Burada dikkat Bios dan başlatma seçeneğiniz CD-Room olmalı ki açılışta CD den başlasın. Sata yada Scsi kullanıyorsunuz. Gerekli driverlarınızı yüklemenizi isteyecektir. İngilizce olan bu açıklamaları dikkatli okumalıyız. Okudukdan sonra diğer cd yi takarak gerekli driverları yüklemeliyiz. Windowsun hangi partitiona kurulu olduğunu soran soruya doğru cevap vermelisiniz. Sürücüleri ve doğru partitionu seçtikten sonraki adımda size registry yolunu soracaktır. Genelde program doğru yolu sizin için bulacaktır enter ile devam edin. Ardından gelen ekranda ;
Select which part of registry to load, use predefined choices or list the files with space as delimiter
1 - Password reset [sam system security]
2 - RecoveryConsole parameters [software]
q - quit - return to previous
[1] :
1 seçip devam ediyoruz. Sonraki ekranda;
Loaded hives:
1 -Edit user data and passwords
2 -Syskey status & change
3 -RecoveryConsole settings - - -
9 - Registry editor, now with full write support!
q - Quit (you will be asked if there is something to save)
What to do? [1] ->
1 seçip devam ediyoruz.
Sonraki ekran kullanıcı listesi karşınızda olacak. Bu listede Sağdaki kolonda admin yazanlar admin haklarına sahip kullanıcılardır.
En sağ kolonda ise şifresini kaldırmak istediğimiz kullanıcıyı seçiyoruz. Ardından bize o kullanıcı ile ilgili bir ekran gelecektir. Bu ekranda bütün şifre işlemlerini yapabiliriz. Fakat programın yapımcısının önerdiği yöntem passwordu resetlemek kaldırmak aksi takdirde kötü sonuçlar ile karşılaşmamız mümkün. Şifreyi kaldırdıktan sonra q tuşuna basıp çıkış yapmalı ardından gelen ekranda Y tuşuna basıp yaptığımız işlemleri kaydetmeliyiz. Sonra gelen ekranda ise n tuşuna basmalıyız. Tüm işlemler bittikten sonra CTRL+ALT+DEL tuş kombinasyonuyla bilgisayarı yeniden başlatın . Daha ayrıntılı bilgi için. http://home.eunet.no/~pnordahl/ntpasswd/ bakabilirsiniz.
Ayrıca bu ve bu tarz bir çok program vardır. ERD Commander, Winkeyd , Active Passwort Changer bu traz programları kullanırken dikkatli olmayı unutmayın.

Yazar : Myefsane
Kaynaklar : Google
SDN : ShiftDelete.Net

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Waaaw böyle şeyler de var demek. Ama çok yakında xp tarih olacak.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Live CD ler ile şifre işlerine girmeden hallediyorum
Yazı için teşekkürler.

TerTip89

Asistan
Reaksiyon puanı
1
güzel döküman olmuş hocam teşekkürler ben ya admin hesabını kullanırım yada hirensboot cd si kullanırım...

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
hirensboot ben 3-4 sene önce keşfettim antivürüs taraması bile yapıyor. elimin altında her zaman bulundururum :)

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
ERD COMMANDER Programı da Hirensboot'un yaptığı işi yapıyor sanırım...

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
teşekkürler bu güzel bilgiler için aslında bi yol daha var teknik servisçilere kalsın ;)

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Tabiki bir çok yolu daha vardır. şifreyi 12345 yapan program Bir çok alternatifler var. Sonuçta yazılım bunlar tabiki herşey kırılabilir. Son olarak Bilgi Paylaştıkça Artar

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bundan 3 sene öncesinde başıma gelmişti. admin şifresini kırmak baya zamanımı almıştı. kesinlikle birilerine yardımı dokunur myefsane teşekkürler

ForumNT

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu sitede verilmişti sanırım SLAX adlı bir Linux sürümünü USB diskinden çalıştırıp her türlü dosyanı vb... taşıma imkanı bulabilirsin.Ben geçmişte Hiren Boot CD kullanıyordum o da işe yarıyor...

yetkilibiri

Profesör
Reaksiyon puanı
7
güzel anlatım olmuş. Piyasada bir çok boot programı mevcut...

Son mesajlar