Windows XP İnternet Tarayıcısında Videoların Kasma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

BuzzyGamer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Merhabalar.

Şu an kullandığım bilgisayarda 1,93 GB ram ile Intel Pentium 4 CPU 3.00GHz işlemci bulunmakta. Sistemde ekran kartı yok. Onboard çalışıyor. DirectX tanı aracından baktığımda ekran kısmında toplam 64 mb bellek diyor. Sisteme daha yeni Windows XP Pro SP3 formatı attım. Formatı attıktan sonra sistem güncellemelerini yaptım. Eskimiş sürücüleride güncelleyip eksik sürücüleri de kurdum. Yandex tarayıcısınını kurdum. Sistem yavaş çalışıyor diye turbo modunuda etkinleştirdim ( her ne kadar pek bir faydası dokunacağını düşünmesemde ). Yinede video izlerken kasma yapıyor. 720p, 480p kalitede video izleyemiyorum. 360p de bile kasma var. Fakat aynı videoyu 720p olarak indirip Windows Media Player Classic ile açtığımda hiç kasma olmadan izleyebiliyorum ama benim istediğim indirerek değil tarayıcı üzerinden kasmadan video izleyebilmek. 720p olmasınada gerek yok 480p de yeter benim için. Tarayıcıda kasmadan video izleyebilmek için ne yapmam gerek? veya alternatif çözümleriniz var mı?

Bu arada unutmadan sistemde tüm Microsoft .NET Framework sürümleri mevcut. Belki az çok hızlandırır diyede Adobe Flash Player da yükledim ama bir etkisi olmadı.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bilgisayarınız maalesef çok eski, harici ekran kartınız yok.
Media Player Classic'te videonun kasılmamasının nedeni tüm gücünü sadece video için harcaması ve özel bazı hızlandırıcı kodekler kullanması.
Tarayıcılar ise hem tüm gücü video için harcayamaz, bir yandan farklı sekmeler, bir yandan önerilen videolar, bir yandan yorumlar vs gücünü farklı threadlara böler, media player core işlemlere daha çok zaman ayırır, tarayıcılar ise input-output işlemlere öncelik verir, ayrıca hız konusunda bazı kodekleri lisans problemlerinden ötürü kullanamaz, media player gibi doğrudan sürücü low level komutlarına da erişemez, herşeye rağmen yine de arada çok fark olmaması lazım ama sizin bilgisayarınız çok eski olunca bu fark belirginleşmiş.

BuzzyGamer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Bilgisayarınız maalesef çok eski, harici ekran kartınız yok.
Media Player Classic'te videonun kasılmamasının nedeni tüm gücünü sadece video için harcaması ve özel bazı hızlandırıcı kodekler kullanması.
Tarayıcılar ise hem tüm gücü video için harcayamaz, bir yandan farklı sekmeler, bir yandan önerilen videolar, bir yandan yorumlar vs gücünü farklı threadlara böler, media player core işlemlere daha çok zaman ayırır, tarayıcılar ise input-output işlemlere öncelik verir, ayrıca hız konusunda bazı kodekleri lisans problemlerinden ötürü kullanamaz, media player gibi doğrudan sürücü low level komutlarına da erişemez, herşeye rağmen yine de arada çok fark olmaması lazım ama sizin bilgisayarınız çok eski olunca bu fark belirginleşmiş.
O zaman tek çare ya indirerek izlemek yada telefona dönmek. AKN dolmasaydı indirmeyi sorun etmezdim ama oda dolunca :(.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
AKN ile bir ilgisi yok durumun. İzlesen de indirsen de aynı kota gidiyor.