Windows Vistayi Taniyalim...

Bu konuyu okuyanlar

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sorularla Windows Vistayi aciklayarak akliniza takilan soru isaretlerinizi kaldirabilirsiniz....

Windows Vista çıkalı artık epey bir süre oldu ama daha tartışmalar hala dinmedi. Peki nedir bu işletim sistemi? Diğerlerinden ayıran özellikleri nelerdir. Burada bunları soru-cevap olarak anlatmaya calışacağım sizlere.

Yeni işletim sistemini çıkması belki de en çok XP kullanıcılarının merakını çekti.Yaklaşık beş senelik bir çalışmanın eseri olan Vista artık pazarda ve kullanıma geçti. Daha işletim sistemi çıkmadan önce hakkında değişik sayfalarda yazıldı çizildi. Belki de doğru yanlış haberler çıktı. Bukadar çok bilginin içinde neyin ne olduğunu, nasıl olduğunu bu yazımda sizlere soru-cevap yoluyla derli toplu anlatmaya çalışcam.

Şimdi isterseniz Vista ile ilgili merak edilen soruların ve onların cevaplarına geçelim.

Windows Vista ne zaman çıkması gerekiyordu?

İlk duyumlar vistanın 2003 yılında çıkacağını söylüyordu ve bu “Blackcomb” adında ufak bir paket olacaktı. Bu paket XP işletim sistemindeki bazı hataları kapatacaktı. Bu zaman da Microsoft Longhorn adındaki bu geliştirme paketini 2004 yılında çıkacağını duyurmuştu. Aradan süre geçti ve bu süre içerisinde daha birkaç erteleme yasandı. Yıl 2006yı gösterdi ve Microsoft tekrar bir açıklama yaparak Windows Vistanın ancak 2007 yılının başında çıkabileceğini duyurdu.

Resmi olarak Vista işletim sistemi 30 ocakta raflarda yerini aldı ve satışa sunuldu.

Windows işletim sistemlerini takip edersek, Windows Vista bunun neresindedir?

Buna cevap olarak ortalarda biyerlerde diyebiliriz. Vista doğru yolda atılmış büyük bir adım olarak sayılabilir. Daha birçok yeni özellik eklenebilirdi ama bunun yanında getirdiklerine bakarsan iyi yönde atılmış bir adım olarak sayabiliriz. Gereksiz hiçbirşey yok.

Yeni getirileri virüsler, Truva atları, spamlar şeklinde kötü amaçlı yazılımları alırsak Vista bu konuda çok ciddi adımlar atmış diyebiliriz.

Applenin yeni işletim sistemi Apple OS Vista ne durumda?

Bazı sınıflandırmalarda Apple OS X 10.4 ("Tiger") büyük ilgi görürken Windows Xpnın adı bile geçmedi. Fakat CES 2006'da Windows Vista bütün organizatörler tarafından en büyük ilgiyi aldı ve kendini kanıtladı.

Windows Vista ile Microsoft OS X ile aynı kulvarda yarışabilecek duruma geldi yeni getirmiş olduğu arama motorları ve 3 boyutlu menüler ve daha birçok özelliklerle.

Applenin yeni işletim sistemi olan Leopardla tekrar Vistayla aralar kızışacak gibi çünkü Apple burada yeni birçok özellikle karşımıza çıkacak. Bunlardan birtanesi Vistada olmayan arşivleme sistemi.

Windows Vista'nın sistem gereksinimlerinedir?

Home Basic versiyonu için en az 500MHz işlemci, 512Mb RAM, SVGA çözünürlüklü ekran kartı,20Gb sabit sürücü. Sistemi kurabilmeniz en az 15GB boş alanınız olması gerektiğini de unutmayın sakın.

Eğer VistanınAero özelliğini kullanmak istiyorsanız yukarda saydığım sistem gereksinimleriyle kurtulamazsınız. Bu yeni özelliği kullanabilmeniz için Direct X 9 (Pixel Shader 2.0) destekleyen bir video karta, bunun da en az 128Mb hafızası ve Windows Vista Display Driver Model (WDDM) barındırması gerekmektedir.

Şuandaki bilgisayarım Vistayı kaldırır mı? Bunu anlamanın bir yolu var mı?

Öncelikle PC Pitstop Vista Readiness Test (http://www.pcpitstop.com/vistaready) bu adrese gitmenizi tavsiye ederim. Site sizin bilgisayar donanımınızla en az gereken bilgisayar konfigürasyonunu karşılaştırır ve size sunar. Tarayıcı olarak Windows İnternet Explorer gerekmektedir.

Yada Windows Vista Upgrade Advisor на Microsoft (http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/buyorupgrade/upgradeadvisor.mspx) daha derinlemesine bir tarama yaparak kurulu olan programların hangisi Vistada çalışır yada çalışmaz, bunları size döküm halinde vermektedir.

Daha henüz çok bilgi olmamakla birlikte kod adı Vienna olan yeni işletim distemi için söylentiler başladı bile. Bu işletim sisteminin adı değildir. Microsoft bu yeni kod isimleriyle yeni işletim sistemlerine start vermektedir.

Wikipedia çıkan söylentilere göre yeni Vienna kod adlı işletim sistemi yeni bir kullanıcı arayüzü ve daha güzlü birçok özellik ile karşımıza çıkacak. Sandbox teknolojisi gibi diyebiliriz.

Bu yeni işletim sisteminin ne zaman çıkacağını daha kimse bilmiyor ama Microsoft başkanının sözlerine bakarsak iki işletim sisteminin çıkış tarihleri arasında 5 sene gibi bir süre olmaması gerekmektedir. Bunu baz alırsak 2012 yılında yeni işletim sistemini bekleyebiliriz.

Vista için servis paketi çıktı mı? Nereden indirebilirim?
Şuana kadar hiçbir işletim sisteminde bir yıldan önce bir servis paketi çıkmadı. Bunun çıkması da biraz zaman aldı. Artık vista için değişik dillerde yayınlanan servis paketinin Türkçe vistalar için aşağıdaki verdiğim linklerden indirebilirsiniz.

Windows Vista Service Pack 1 (32 bit)

Windows Vista Service Pack 1 (64 bit)

Windows Vista Service Pack 1 DVD ISO (32 ve 64 bit)

WinFS ile ne oldu?
WinFS windowsun şuanki dosya sisteminin yerine geçmesi gerekiyordu. Bu bir veri bankası olup dosyaların aranması ve çalıştırılmasını daha hızlı bir şekilde yapmamızı sağlayacaktı. Microsoft bu projeyi şimdilik askıya aldı, çünkü bunun gerçekleştirilmesi şuan için mümkün olmadığını anladı.

Windows Vista versiyonları
Vistanın kaç versiyonu vardır?

Windows Xp başlangıçta iki versiyon ile çıkmıştı karşımıza. Bunlar Profesional ve Home versiyonları. Daha sonra OEM versiyonlarını yayınladı. Media Center Edition ve Tablet PC Edition.

Peki ben bilgisayarım için hangi versiyonu seçmem lazım? Bunu anlamak okadar da zor değil. Bilgisayarınız Vistanın Minimum gereksinimlerini kaldırıyorsa, Aero özelliğini kullanmak istemiyorsanız, Eğer microsoftun serverina ihtiyacınız yoksa ve Media Center ve Tablet özellikleri kullanmıcaksanız çok rahat bşr şekilde Vista Home Basic kullanabilirsiniz demektir.

Yok bana bukadarı yetmez diyorsanız az daha ödeme yaparak Vista Home Premium seçebilirsiniz. Bu versiyonla sadece 3D degil, Aero ve Media Center özelliklerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca bu versiyonla birlikte 64bitlik versiyonları da başlamaktadır.

Eğer vista ile birlikte Domain Server de olmasını istiyorsanız Business Edition versiyonunu seçmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte Media Center da olsun diyorsanız Ultimate versiyonunu seçmelisiniz.

Dizüstü bilgisayarım var, Vista kurabilirmiyim?
Kurabilirsiniz yeter ki dizüstü bilgisayarınızın özellikleri vistanın gereksinimlerini destekleyebilsin. Sadece dizüstü bilgisayarlar için ayrıca Vista daha artı olarak birkaç özellikle geliyor.

Vista Business ile neler geliyor?

Business versiyonun belkide en önemli özelliği Microsoftun domaina erişim sağlaması ve dosya sisteminden dosya indirmemize imkan vermesi. Bu Windows XP Pro. versiyonunda da görülüyordu. Ayrıca uzaktan masa üstü erişimine de bu versiyon ile kullanabilirsiniz.

Vista Ultimate ile neler geliyor?
Windows Vistanın Ultimate versiyonu Windows fenleri, donanın endüstrisi ve vistanın bütün özelliklerini kullanmak isteyen kullanıcılar için öngörülmüştür. Bu versiyonda Complete PCBackup ve Sabit sürücüyü kilitleme özelliği olan Bitlocker bulunmaktadır.

Ultimate versiyonun satın alınmasıyla birlikte Microsoft hediyesi olarak birçok yeni özellik verilecek. Kullanıcılar bunları bedava olarak indirebilecekler. Bonus olarak da Ultimate kullanıclarına 32bit ve 64bit versiyonları ve bunların dil paketleri kullanma imkanı verecek.

Vista 64bit ne anlama geliyor?
Wistanın 32bit versiyonu olduğu gibi 64bit versiyonu da mevcuttur. Bu versiyonun önemli bazı özellikleri vardır. 64bit işletim sistemleri aynı zamanda 32bit işletim sistemleri için yazılmış programları da çalıştırabilirler. 4Gbtan daha büyük RAM kullanma imkanı verir. 32bitlik versiyonlarda üst sınır 4Gbtır. Eğer siz de CAD programları, resim yada video dönüştürme gibi işlemciye çok fazla yüklenilen bir ğrogramla ilgileniyorsanız 64bitlik versiyonlarla aradaki farkı görmeniz mümkün.

Belki de zaman gelecek ve herkes 64bitlik işletim sistemlerine gececekler.Şimdilik 64bite geçmek için bir uygulamanız yoksa 32bitten ayrılmanız için bir sebep yok demektir.

64bite gecmek için yeni bir DVD almam gerekiyor mu?
Sadece Windows Ultimate alan kullanıcılar ayretden bir masraf yapması gerekmiyor. Onların DVDlerin içerisinde 32bit ve 64bit aynı anda bulunmaktadır. Geriye kalan bütün vista versiyonları için ayriyeten tedarik edilmesi gerekmektedir.

Şöyle ki, isteyenler 11.85 evro ödeyerek Microsofttan 2.DVDyi sipariş edebilirler. İki versiyon da aynı kodu kullanmaktadır.

Nekadar ödememiz gerekiyor Vistayı kullanmamız için?
Bu fıyatlar ülke ve bölgeye göre farklılıkllar gösterebilir. Zaman zaman Microsoft kampanyalar da yapabilir. Amerilada bunların fiyatları aşağıdaki gibidir.

Home Basic 264$ Full paket için 136,5$

Home Premium 313,5$ paket için 211,5$

Ultimate 523,5$ paket için 343,5$

(Fiyatlara KDV dahil değildir.)

Simdi Home Basic yüklesem ilerde daha yüksek versiyona geçebilirmiyim?
Evet, bunu yapmak mümkün. Bunu yapabilmeniz için ya kod üzerinden sipariş vermeniz yada internet üzerinden yukseltebilirsiniz. Üçüncü seçenek olarak da microsoft ürünleri satış maazasına gidebilirsiniz.

MAC bilgisayarlara Vista kurabilirmiyim?
Evet, bunu yapabilirsiniz. Windows sisteminizi Mac – Parallel yuklemek için iki yol vardır. http://www.parallels.com)ve Boot Camp http://www.apple.com/macosx/bootcamp/). Peki Vistayı başka bilgisayara kurduğum zaman yeniden herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu? Bunun cevabı,HAYIR. Fakat başka bilgisayara kurmadan once eski bilgisayardan kaldırmanız gerekiyor. Aynı zamanda sabit sürücünüzü yada ana karınızı değiştirmek icab ederse işletim sisteminiz aktivasyon isteyebilir.

Kaynak:http://www.networkturk.net/

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
lisanslamada söyle bir olay vardır eğer lisans pc ile beraber geliyorsa o lisans o bilgisayarın işlemcisi, anakartı ve hard diskine yapılır. eğer bu parçalardan biri değişir ise yasal açıdan pc lisanssız duruma düşer...

ama yasaları takan kim :)

blackwhite

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Rica ederim, asil haberi hazirlayana tesekkur etmek lazim....;) Haberlerin devami gelir insallah.

Son mesajlar