Windows Vista neden tutulmadı?

Bu konuyu okuyanlar

Pcbilgilisi

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
898
Arkadaşlar, şimdi neden tutulmadığını söyleyeyim. Vista, 2006 yılında çıkmış işletim sistemidir.
Zamanında çok ileri bir işletim sistemi, donanım yetersizliği yüzünden Vista tutulmadı çünkü XP 256 MB, Vista 2 GB istiyordu. Düzgün çalışması için işlemci olarak Core 2 Duo, 120 GB HDD ve 2 GB RAM gerekiyor. 512 MB ekran kartı RTM sürümü buglarla dolu bir sürümü ama SP2'de düzeltildi. Windows Vista benim PC kaldırıyor RTM ile ve insanlar SP2 çıktığı zaman 7 çıktı, onun için Vista unutuldu.
Sürücü uyumsuzluk normal yeni ise PC ama gidip de Vista ile gelen bilgisayarlarda sürücüsü mevcut.

WinXP

Doçent
Reaksiyon puanı
720
Arkadaşlar, şimdi neden tutulmadığını söyleyeyim. Vista, 2006 yılında çıkmış işletim sistemidir.
Zamanında çok ileri bir işletim sistemi, donanım yetersizliği yüzünden Vista tutulmadı çünkü XP 256 MB, Vista 2 GB istiyordu. Düzgün çalışması için işlemci olarak Core 2 Duo, 120 GB HDD ve 2 GB RAM gerekiyor. 512 MB ekran kartı RTM sürümü buglarla dolu bir sürümü ama SP2'de düzeltildi. Windows Vista benim PC kaldırıyor RTM ile ve insanlar SP2 çıktığı zaman 7 çıktı, onun için Vista unutuldu.
Sürücü uyumsuzluk normal yeni ise PC ama gidip de Vista ile gelen bilgisayarlarda sürücüsü mevcut.
Gerçekten çok doğru.
Ve halen 8.1, 7 falan vista sürücüsü kullanır :) Sürücü tarihine baktığınız zaman 2006 yazısını göreceksiniz, buda vistanın çıktığı tarih.
Ayrıca güzel konu olmuş :) Vista düşük bilgisayarlara kurulduğu için kötülediler kısacası.
UEFIyi, aeroyu falan getirende vistadır. Şuan bile günümüzde vista çekirdeği kullanılır :) Şu anda Vista'ya laf edenler aslında makyajlı bir Vista kullandıklarından haberleri yok. dwm.exe kapanınca sadece Windows 10 duvar kağıtlı bir Vista kullanıyorsunuz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    197.2 KB · Görüntüleme: 61

Berk

Kısır döngü severim
Yönetici
Mod. Adayı
Reaksiyon puanı
4,541
Gerçekten çok doğru.
Ve halen 8.1, 7 falan vista sürücüsü kullanır :) Sürücü tarihine baktığınız zaman 2006 yazısını göreceksiniz, buda vistanın çıktığı tarih.
Ayrıca güzel konu olmuş :) Vista düşük bilgisayarlara kurulduğu için kötülediler kısacası.
UEFIyi, aeroyu falan getirende vistadır. Şuan bile günümüzde vista çekirdeği kullanılır :) Şu anda Vista'ya laf edenler aslında makyajlı bir Vista kullandıklarından haberleri yok. dwm.exe kapanınca sadece Windows 10 duvar kağıtlı bir Vista kullanıyorsunuz.
UEFI'yi getiren Vista değil, XP'dir. Aero konusunda haklısınız. :)

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,737
Gerçekten çok doğru.
Nasıl yani bahsettiğiniz exe dosyasını kapatırsam sistem Vista gibi mi gözükür :D bir de Windows 8.1 de Vista sürücüleri çalışıyordur o halde değil mi :D 😁

WinXP

Doçent
Reaksiyon puanı
720

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210403-213636.png
    Screenshot_20210403-213636.png
    214.6 KB · Görüntüleme: 52

Berk

Kısır döngü severim
Yönetici
Mod. Adayı
Reaksiyon puanı
4,541
Açıkla XP uefi iso ver kanıtla. Bende oyuncu pcme kuram :D UEFI şekildr
Windows XP ve Server 2003 üzerinde UEFI boot edebilenler var. Sözde baktığınız kaynaklara güvenmemek gerekiyor demek ki.

WinXP

Doçent
Reaksiyon puanı
720
Windows XP ve Server 2003 üzerinde UEFI boot edebilenler var. Sözde baktığınız kaynaklara güvenmemek gerekiyor demek ki.
O zaman technopat sosyale de güvenmemek lazım :)

Berk

Kısır döngü severim
Yönetici
Mod. Adayı
Reaksiyon puanı
4,541
O zaman technopat sosyale de güvenmemek lazım :)
Sosyal'de yazılan her lafa inanmaya devam edin. Tek tekelin orası olduğunu sanıyorsunuz. Yurtdışındaki forumları da okumanızı tavsiye ederim. En azından içeriklere az da olsa bakın. Belki bir şeyler kaparsınız.

ThorJ

Evet
Yönetici
Mod. Adayı
Reaksiyon puanı
7,902
İlk kısmı okuyun.
Buda KAPAK olsun :))))
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hatta kapak sesi yollayacaktım ama pc deki yazılım çöktüğü için gönderemiyorum :D
Bir kere, yanlış bilgi.
UEFI X86 olarak NOGUI boot ile Windows Server 2003 kullanılıyordu. Ayrıca, IA-64'de UEFI Windows 2000 de kullanılıyordu.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,627
Bunca yıldan sonra Windows Vista'nın muhabbetinin açılması bile çok tuhaf. Microsoft'un bir faciası olarak bilinir aslında Vista. Günümüz için kullanılmasını önermiyorum doğrusu.

Bey Efendi Uşak

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
88
Bunca yıldan sonra Windows Vista'nın muhabbetinin açılması bile çok tuhaf. Microsoft'un bir faciası olarak bilinir aslında Vista. Günümüz için kullanılmasını önermiyorum doğrusu.
çok hatası yok şuan kullanılır kanka ama linux kullanılması daha iyi olur manjora xfce özellikle

Bey Efendi Uşak

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
88
Genel olarak fakat güvenlik konusunda sıkıntısı var biraz.
eski bilgisayalar artık desteklenmediğinden güvenlik güncelleştirmeleride almıyo bunda güvensiz ama zaten ben asla antivirüs kurmam ve windows defenderi devre dışı bırakırım

Genel olarak fakat güvenlik konusunda sıkıntısı var biraz.
sevdim seni aferim kanks :)

WinXP

Doçent
Reaksiyon puanı
720
64 bir kurup, tüm güncelleştirmeleri yükleyip extended kernel ile güncel programları yükleyebilirsiniz :)

Nasıl yani bahsettiğiniz exe dosyasını kapatırsam sistem Vista gibi mi gözükür :D bir de Windows 8.1 de Vista sürücüleri çalışıyordur o halde değil mi :D 😁
Dvm. Exe kapanınca basic tema haline geliyor. Ve bu basic tema vista ile gelmişti :) günümüzde halen vista çekirdeği kullanılır.

bir de Windows 8.1 de Vista sürücüleri çalışıyordur o halde değil mi :D 😁
Evet :D WİNDOWS 7, 8.1 ve 10 için aynı. Hepsi vistanın çıkış tarihindekileri sürücüleri kullanır. Ve hocam netbook olayını halledeceğim :) Android 5 buldum çalıştı. İlk WİNDOWS yükleyip sonra Android kurup işime bakacağım :)

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,737
64 bir kurup, tüm güncelleştirmeleri yükleyip extended kernel ile güncel programları yükleyebilirsiniz :)

Dvm. Exe kapanınca basic tema haline geliyor. Ve bu basic tema vista ile gelmişti :) günümüzde halen vista çekirdeği kullanılır.

Evet :D WİNDOWS 7, 8.1 ve 10 için aynı. Hepsi vistanın çıkış tarihindekileri sürücüleri kullanır. Ve hocam netbook olayını halledeceğim :) Android 5 buldum çalıştı. İlk WİNDOWS yükleyip sonra Android kurup işime bakacağım :)
Android'in çalışmasına sevindim. :)

Pcbilgilisi

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
898