Windows USB İle Format Atma (Ek Programsız)

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Ara ara yerlerde görüyorum, Windows için USB ile format atmaya ek programlar vs öneriyorlar.
Halbuki Windows Vista / 7 / 8 için USB ile ek bir program gerekmeden format atmak mümkün.

Öncelikle USB içerisinde U3 gibi ek bir partition varsa bunu silmeniz gerekiyor ki bu çok önemli.
Bunun için standart bir yol yok. USB belleğiniz hangi marka ise onun kendine ait bir silme programı oluyor, bu konuda yabancı forumlarda vs araştırabilirsiniz.

USB'yi takalım.
Başlat -> Çalıştır (veya Windows + R)
cmd yazıp komut komut satırını açtıktan sonra aşağıdaki komutları yazıyoruz.

diskpart
list disk

Yaptıktan sonra usb diskinizin numarasına buradan bakın, eğer tek hard diskiniz varsa ve başka birşey takılı değilse genelde 1 olur.
Eğer usb takılı olmasına rağmen burada numarayı göremiyorsanız U3 gibi ek partitionları silmeniz gerekmekte.

select disk 1 (hangi numaraya aitse)
clean
create partition primary
select partition 1
active
assign
exit
exit

Şimdi format penceresi gelecek.
Buradan fat32 şeklinde ve cluster boyutunu ise 64 kb hariç herhangi birini seçerek (hız açısından 32 kb önerilir) yapabilirsiniz.

-------------------------

Yukarıdaki aşamanın amacı disk içerisine active flag'i eklemek.
Eğer linux vb şeyleri yüklemiyorsanız usb içerisine, bu aşamayı usb'nin ömrü boyunca bir kez yapmanız kafi.
Bir kez yaptıktan sonra bir sonraki hazırlama kısmında bunları atlayıp doğrudan format atabilirsiniz.

Bu aşamada diskimiz hazır, Windows için gerekli iso dosyasından bu verilerin aktarımı ise daha kolay.
Bilgisayarınızda Winzip/Winrar/7-Zip gibi bir programın yüklü olduğunu varsayarak hangisi yüklüyse bu iso dosyasına sağ tıklayıp onun menüsünde Extract işlemi yapmanız gerekiyor.
Benim şahsi tercihim 7-Zip
http://forum.shiftdelete.net/bedava...inzip-vs-magicrar-karsilastirmasi-2013-a.html

image.png

USB belleğimizin harfini belirttikten sonra kopyalama işlemini başlatıyoruz.

Ek Not: Önce bir klasöre çıkarıp da sonra o klasörün içeriğini usb'ye taşımak/kopyalamak gibi bir gaflete düşmeyin. Doğrudan iso'dan usb'ye kopyalanması (açılması) gerekiyor.

Snipertr

Profesör
Reaksiyon puanı
6

winrar ile dosyaları usb ye çıkar dedim ve böyle bir hata aldım. acaba iso dosyasını kopyalarak yapıştırsam açmadan olur mu? ne yapmam lazım :)

Snipertr

Profesör
Reaksiyon puanı
6
sanal makine oluşturup oraya kurdum 8.1 pro yu. 64 bit yüklemek istedim hata verdi (donanımımda 64 bit işlemci yokmuş). bende 32 bit yükledim kabul etti. biraz kurcaladım hoşuma gitti. pcye komple 8.1 yüklerim. biraz daha sanaldan kurcalayayım da.
[MENTION=252978]T800[/MENTION] senin dediğin program ne yapıyor. usb yi windows yüklemeye yarar neyin varsa ondan bahset :)

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Usb'den windows'u kurmaya yarıyor :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155

winrar ile dosyaları usb ye çıkar dedim ve böyle bir hata aldım. acaba iso dosyasını kopyalarak yapıştırsam açmadan olur mu? ne yapmam lazım :)

iso dosyasına sağ tıklayacaksın.
winrar'ın seçeneğine gelip extract/çıkart kısmına geleceksin.
ondan sonra nereye çıkartmak istediğini ve bazı ıvır zıvır ayarların olduğu pencere gelecek.
o pencere içerisinde usb neredeyse onu göstereceksin.
herşeyi 7zipte olduğu gibi yapacaksın.
acemiysen ve yapamadıysan 7zip'i dene.
ek programa gerek yok.

Snipertr

Profesör
Reaksiyon puanı
6
iso dosyasına sağ tıklayacaksın.
winrar'ın seçeneğine gelip extract/çıkart kısmına geleceksin.
ondan sonra nereye çıkartmak istediğini ve bazı ıvır zıvır ayarların olduğu pencere gelecek.
o pencere içerisinde usb neredeyse onu göstereceksin.
herşeyi 7zipte olduğu gibi yapacaksın.
acemiysen ve yapamadıysan 7zip'i dene.
ek programa gerek yok.

aslında acemi değilim ancak doğru yaptığım ve hata verdiği için bi şaşırdım. dediğin gibi yapmıştım ama bu hatayı vermişti. programla yapınca sorun çıkmadı ama henüz usb yi kullanmadım. sanırım sorunsuz çalışacaktır. şimdi başka bir sorum var ama sanırım onun yeri burası değildir.

yinede bi sorayım belki bilirsin. sanal sürücü oluşturup 64 bit 8.1. pro yu yüklemeyi denedim işlemcimin desteklemediği yönünde hata verdi ve bende sanal belleğe 32 bitlik sürümü yükledim. konu hakkında fikrin varsa alayım. yoksa önemli değil. gerçekten kuracağım zaman hata verirse o zaman çaresine bakacağız:)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
aslında acemi değilim ancak doğru yaptığım ve hata verdiği için bi şaşırdım. dediğin gibi yapmıştım ama bu hatayı vermişti. programla yapınca sorun çıkmadı ama henüz usb yi kullanmadım. sanırım sorunsuz çalışacaktır. şimdi başka bir sorum var ama sanırım onun yeri burası değildir.

yinede bi sorayım belki bilirsin. sanal sürücü oluşturup 64 bit 8.1. pro yu yüklemeyi denedim işlemcimin desteklemediği yönünde hata verdi ve bende sanal belleğe 32 bitlik sürümü yükledim. konu hakkında fikrin varsa alayım. yoksa önemli değil. gerçekten kuracağım zaman hata verirse o zaman çaresine bakacağız:)

öncelikle sorduğun soru benim devremi yaktı. :D
sanal bellek hard diskin ram'in uzantısı olarak kullandığı linux'te swap olarak geçen kısımdır.
buraya işletim sistemi yüklemek ya da herhangi bir müdahalede bulunmak mümkün değil zaten sanal bellek denilen şey C içerisinde pagefile.sys denilen dosya.
acaba sanal sürücü mü demek istediniz diyecem ama zaten sanal sürücüye yükleyemeyince sanal belleğe yükledim demişsiniz.
sanal sürücü üzerinden format atmak mümkün değil zaten benim bildiğim kadarıyla.

aslında yapmak istemedim ama sırf sizin için winrar yükledim ve denedim, hata çıkmadı.
zaten hata vermesi olası değil çünkü altı üstü winrarın açabileceği herhangi bir dosyayı hard diskte bir yere çıkarmak yerine flash belleğe çıkarıyorsunuz.
büyük ihtimal komutları yazdıktan sonra format atmayı unuttunuz. :)
image.png

Snipertr

Profesör
Reaksiyon puanı
6
dur devrelerini toplayalım :)

sanal bellek demişim ama sanal sürücü demeliydim. kontrol etmediğimden devrelerini yaktım kusura bakma :)

format atmayı unutmamıştım. hatta olmayınca işlemleri ikinci kez tekrarlayıp denemiştim yine olmamıştı.

belki uğraşsam olurdu ama program işimi gördü.

ve ayrıca sanal sürücü üzerinden format atmaya çalışmadım. sanal sürücüye denemek maksatlı win 8 .1 pro 64 bit yüklemeye çalıştım hata verdi ama 32 bit denedim sorun çıkarmadı. acaba diyorum 64 bitte benim laptop niye hata verdi? iso dosyasında problem olabilir mi ? laptopta sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü laptopta 64 bit win7 utimate var. aldığım hata uyarısı da : işlemciniz 64 bitlik sürümü desteklemiyor idi.
bu konuda bi fikrin var mı diye sordum :)

knlmfy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fat32 sınırlandırması olarak 4 GBtan büyük dosya lara izin vermiyor uyarısı alıyorum ne yapmam lazım?

knlmfy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
r3o6.png

16gb bomboş toplam 6 gb program ama böyle bir uyarı veriyor yardımcı olur musunuz?

xarax

Asistan
Reaksiyon puanı
0
r3o6.png

16gb bomboş toplam 6 gb program ama böyle bir uyarı veriyor yardımcı olur musunuz?
arşiv içindeki dosyaları önce geçici klasöre çıkarıyor sonra belirttiğin hedefe kopyalıyor. USB yeterli alana sahip olsa dahi sabit diskte yeterli alan yoksa böyle hata verir.

4GB tan büyük dosyalar için usb belleği önce NTFS dosya sistemi ile biçimlendir.

equivalent

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Anlatımınız için teşekkür ediyorum. Bu anlatımı uygularken zorlanan arkadaşlar var ise önerim, WinToFlash programını kullanarak bootable flashdisk oluşturmalarıdır.

ahmedatas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler bunu daha erken okumuş olsam kaç saat kazanacaktım ama neyse :)

yebulut

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dediklerini yaptım bakalım olacakmı şu anda flasha atıyor...

dost1978

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
lütfen acil yardım. usb harici harddiski taktım dediklerinizi yaparken. clean yaptıktan sonra harici hardisikimi artık bilgisayar görmüyor. içinde çok önemli arşivlerim var. nasıl geri alabilirim.

Kuvvetmira

Profesör
Reaksiyon puanı
38
lütfen acil yardım. usb harici harddiski taktım dediklerinizi yaparken. clean yaptıktan sonra harici hardisikimi artık bilgisayar görmüyor. içinde çok önemli arşivlerim var. nasıl geri alabilirim.
Clean yaparken derken ?

neşeneşe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu aşamada diskimiz hazır, Windows için gerekli iso dosyasından bu verilerin aktarımı ise daha kolay.
Bilgisayarınızda Winzip/Winrar/7-Zip gibi bir programın yüklü olduğunu varsayarak hangisi yüklüyse bu iso dosyasına sağ tıklayıp onun menüsünde Extract işlemi yapmanız gerekiyor.
Benim şahsi tercihim 7-Zip
http://forum.shiftdelete.net/bedava...inzip-vs-magicrar-karsilastirmasi-2013-a.html

image.png

USB belleğimizin harfini belirttikten sonra kopyalama işlemini başlatıyoruz.

Ek Not: Önce bir klasöre çıkarıp da sonra o klasörün içeriğini usb'ye taşımak/kopyalamak gibi bir gaflete düşmeyin. Doğrudan iso'dan usb'ye kopyalanması (açılması) gerekiyor.[/QUOTE]

buraya kadar herşey tamam fakaatt masaüstüne gelmesi gereken kurulum dosyaları orada yok. benim format atmayı isteme sebebim c: sürücüsünün dolu olması zaten. bu sebebten masaüstünde göremiyor olabilirmiyim?

Kuvvetmira

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Masaüstüne birşey gelmesi gerekmiyor ki bilgisayara reset atacaksın usbye yazdırdıktan sonra .

insan344

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows un kendi usb belleğe yazdırma programıyla yazdırdım ama biosda görmüyor masa üatümde şuan usb 3.0 olmadığından olabilirmi benim usb bellek 3.0 bu yüzden sıkıntı olmuş olabilirmi.

Kuvvetmira

Profesör
Reaksiyon puanı
38
windows un kendi usb belleğe yazdırma programıyla yazdırdım ama biosda görmüyor masa üatümde şuan usb 3.0 olmadığından olabilirmi benim usb bellek 3.0 bu yüzden sıkıntı olmuş olabilirmi.
Onla ilgisi olacağını sanmıyorum, başka programla boot ettir yada bios ayarlamasını tekrar bi kontrol et.

5555ibrahim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dediklerini yaptım usb ye format at dedi hayır dedim format atmak istemiyorum içinde bisürü bilgi var onların gitmemesi için ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun:((..nolursunuz çok zor durumdayım

Hakan.gulerci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Harici harddiski taktığımda hiç görünmüyordu fakat dediklerini yaptıktan sonra çalışır hale getirebildim. Uzun süredir bu siteyi takip ediyorum ve çok iyi paylaşımlar bilgiler sayesinde işimi halledebiliyorum. Sadece yorum yazmak için kayıt oldum, böyle sitelere ihtiyaç var emeğinize sağlık.

Hakan.gulerci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dediklerini yaptım usb ye format at dedi hayır dedim format atmak istemiyorum içinde bisürü bilgi var onların gitmemesi için ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun:((..nolursunuz çok zor durumdayım
Format attıktan sonra silinen dosyaları geri yükleme programı kullanarak kurtarma yapabilirsin.

Reaksiyon puanı
2,146
7-zip program değildi zaten. Rufus gibi bir nimet varken niye heyecan arıyorsunuz?

Gerçi 3 senelik konuymuş, o zamanlar olmayabilir.

serbudak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu işlemi tersine çevirmek için ne yapmak gerekiyor? dönüştürülen usb eski haline çevirmek için?