Windows Saati Garip Geri Kalma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Şimdi arkadaşlar problemimi kısaca anlatmaya çalışayım.

Elimde 2007 model Acer marka laptop bulunmaktadır. Bu bilgisayarın saati, yaklaşık 1 senedir belki daha uzun zamandan beri garip bir şekilde geri kalıyor. Garip diyorum çünkü normalde saatin geri kalmasının temel sebebi bios pilinin tükenmesidir. Fakat bu durumda bile saat birkaç gün, ay veya yıl şeklinde cereyan eder. Siz her defa saati yeniden ayarlarsanız bile bilgisayarı yeniden başlatınca saat yine bozulur. Fakat benim durumum bu şekilde değil.

Diyelim ki şu an bilgisayarın saatini ayarlayım (internetten eşitleyeyim). Eğer windows işlemcisini yoran, sistemi tüketen işlemden kaçınırsam, misal sadece internete girersem, saat doğru şekilde akmaya devam ediyor. Ama işlemciye yük bindiren işlemler yaparsam, misal 1080p-720p film izlemek, flash player kullanımını sağlayan videoları internetten seyretmek, sistem gerektiren programlar çalıştırmak ve işlemler yapmak gibi, işte bu zamanlarda bu işlemlerin süresinin uzunluğu ile doğru orantılı olarak saat 5, 10, 20, 30, 45 vb. dakika geri kalmaya başlıyor. Bir iki gün içerisinde de zaten otomatik eşitleme sayesinde saat tekrar güncelleniyor.

Yalnız burada özellikle vurgu yapmaya çalıştığım şey saati geri bırakan olayın işlemci kullanımının artması olduğudur.

Şimdi bilen-anlayan birileri cevaplaya bilir mi? Böyle birşey teknik olarak mümkün müdür? Acaba sorun nerededir ya da nedir?

Soruları cevaplamadan önce bilmeniz gereken bir iki bilgi daha vereyim.

İşletim sistemim Windows7 tüm güncelemeler eksiksiz kurulu. (craksizdir. Orijinal)
Format atmayı bile denedim sorun çözülmüyor.
Gariptir bir dönem linux kullandım o zaman saatte böyle bir sorun yaşamadım. Fakat bunun sebebi bilgisayarı her açtığımda linux'un saati güncelliyor oluşu olabilir.
Bios pilimin bitmediğini düşünüyorum. 5 senede bitmez herhalde.
Bilgisayarı kapalı bıraksam 2 gün sonra açsam saatte sorun yok. Ama yukarıdaki örnekteki durumda saat geri kalıyor. Buradanda yola çıkarak bios pilinin bitmediğini düşünüyorum.
Alakası olmadığını bildiğim halde belki olur diye bios güncelleme bile yaptım banamısın demedi.
Windows saatinin otomatik güncellemesini kapatıp kullandığımda oldu. Bununda çözüme katkısı yok.
Windows eşitleme sunucusunu hem normal ayarında hemde kendim belirlediğim bir sunucu ayarında da denedim. Buda çözüm olmadı.

Aklımda sadece iki yöntem kaldı deneyemediğim. Birisi XP kurmak denemek. Belki Window7 ile ilgili bir durum olabilir (biliyorum alaka olmadığını :) )
Diğer yöntemde Ekran kartı sürücüsü güncellemek. Ekran kartım Ati Mobilty Radeon X1300 olduğu için bu kartın Ati tarafından desteklenen Windows 7 sürücüsü yok. Microsoftun kullanım için güncelleme üzerinden verdiği sürücüyü kullanıyorum. Açıkçası bunun alakası olmayacağının farkındayım ama çözüm bulamayınca böyle olmaz diye düşündüğüm formülleri hep denerim.

Bilgisayarında virüs vardır diyecek arkadaşlar için cevap vereyim. İyi bir kullanıcıyım. Virus olmadığından eminim siz o ihtimali düşünmeyin.

Evet el elden, akıl akıldan üstündür arkadaşlar. Benim bulamadığım, düşünemediğim çözümü belki siz bulabilirsiniz.

Tavsiyeniz ve yorumlarınızı bekliyorum.

BeratAdgzl

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Eğer normalde bilgisayarın saati geride kalıyorsa bunun nedeni bios bilinin bitmesidir.

bi bilgisayarcıya gitmeni tavsiye ederim:)

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Eğer normalde bilgisayarın saati geride kalıyorsa bunun nedeni bios bilinin bitmesidir.

bi bilgisayarcıya gitmeni tavsiye ederim:)

Eyvallah ama bu durumda bilgisayarcının yapacağı herhangi birşey yok. Ayrıca bios pilinin neden bitmiş olamayacağını yukarıda açıkladığımı düşünüyorum.

Aklınaza yukarıdaki denediklerim dışından bir açıklama geliyorsa rica edeyim

iptal

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Çok garip bir şey sanki cpu kullanımı çoğalınca saati iptal ediyor. Kapatınca yeniden açıyor gibi :D Diğer sitelere baktın mı böyle sorunu olan yok mu ?

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12

teşekkürler ama o konudaki her adımı uyguladım zamanında tık yok.

Çok garip bir şey sanki cpu kullanımı çoğalınca saati iptal ediyor. Kapatınca yeniden açıyor gibi :D Diğer sitelere baktın mı böyle sorunu olan yok mu ?

Aynen, anlatmak istediğimde tam olarak buydu. Demek ki başarmışım. :)

Saati iptal etmek değilde akışını yavaşlatmak gibi sanki.

Başka siteler konusuna gelince, bu konuyu çok araştırdım ve hep aynı klasik cevaplar dönüyor. Zaten yukarıda uyguladığım yöntemlerin çoğu bu cevapların üzerine gerçekleşti.

Bilgisyar - saat kelimesini yanyana gören hemen bios pili diye yapıştırıyor cevabı. Sanırım türünün tek örneği şu an açmış olduğum konu :)

iptal

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Aynen, anlatmak istediğimde tam olarak buydu. Demek ki başarmışım. :)

Saati iptal etmek değilde akışını yavaşlatmak gibi sanki.

Başka siteler konusuna gelince, bu konuyu çok araştırdım ve hep aynı klasik cevaplar dönüyor. Zaten yukarıda uyguladığım yöntemlerin çoğu bu cevapların üzerine gerçekleşti.

Bilgisyar - saat kelimesini yanyana gören hemen bios pili diye yapıştırıyor cevabı. Sanırım türünün tek örneği şu an açmış olduğum konu :)

Vallahi benimde pek bilgim yok ama pil çok pahalı bir şey değil değiştir istersen öyle dene :)
Bende direk pil'e geçtim ama :p

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Vallahi benimde pek bilgim yok ama pil çok pahalı bir şey değil değiştir istersen öyle dene :)
Bende direk pil'e geçtim ama :p

Pili değiştirmek sorun değilde pil anakarta lehimli pillerden. teknik servise götürüp değiştirtmem lazım. işte o zaman masraf artıyor.

Gerçi masrafında da değilim ama adamlar çöp gibi işçilik çıkarıyor.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Diğer işletim sistemlerinde de durum aynı mı?
Örneğin linux live cd ile bilgisayarı açıp, full hd film izleyebilirsin denemek için.

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Diğer işletim sistemlerinde de durum aynı mı?
Örneğin linux live cd ile bilgisayarı açıp, full hd film izleyebilirsin denemek için.

Linuxta denedim daha önce sorun olmadı ama birkez daha deneyeceğim bunu.

Başka alternatif fikri olan yada çözümü olan?

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Linuxta denedim daha önce sorun olmadı ama birkez daha deneyeceğim bunu.

Başka alternatif fikri olan yada çözümü olan?

Farklı sistemde dene dememin sebebi belki işletim sisteminde sorun vardır, eğer sorun işletim sisteminde ise farklı iso ile kurmayı deneyebilirsin.

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Farklı sistemde dene dememin sebebi belki işletim sisteminde sorun vardır, eğer sorun işletim sisteminde ise farklı iso ile kurmayı deneyebilirsin.

Kurulum iso m Msdn iso sudur. Hash değerleri tutar. Onda sorun olamaz.

Linux kullandım daha önce ama onda sorun çıkarmadı. sebebini zaten yukarıda açıkladım.

Arkadaş okumuyor musunuz yazıyı uzun diye :D :D

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Eğer bios ayarlarında Hpet mod (High Precision Event Timer) varsa disable yap. Bununla ilgili olabilir. Onun dışında bir sürücü veya antivirüs kaynaklı da olabilir.

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Eğer bios ayarlarında Hpet mod (High Precision Event Timer) varsa disable yap. Bununla ilgili olabilir. Onun dışında bir sürücü veya antivirüs kaynaklı da olabilir.

yok hocam benim bios öyle modern değil. Arayüzünde temel ve basit ayarlar var. Bahsettiğin mod yok.

Antivirus olayını test ettim. Hiçbir antivirus yüklü olmasada aynı olay söz konusu.

Sürücü olayına gelince, sürücülerimin hepsi ya oem üreticinin orjinal sürücüsü yada Windows sertifikalı windows tarafından güncelleme ile edinilmiş sürücüler.

Tek sürücü ile kafamda soru işareti oluyor o da konuda bahsettiğim ekran sürücüsü.

Bu sürücünün sertifikasında ve çalışmasında herhangi bir problem yok ama ATI destekli olmadığı için windows'un hazırladığı sürücü olduğu için kafamda soru oluşturuyor. Ama işte bu noktada ekran sürücüsü ile saati bağdaştıramıyorum

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yazının başlarında aklıma uyumsuz sürücü gelmişti. Zaten yazmışsınız ekran kartının Win7 driveri yok diye. Muhtemelen problem bundan kaynaklanıyor. Linux ile denediğinizde problem olmuyor çünkü orada gerekli driver var.

Ekran kartını zorladığınızda yani film falan izlediğinizde muhtemelen sürücünüz düzgün çalışmadığından bütün yük işlemciye/anakarta biniyor. Buda saatin düzgün çalışmamasına sebebiyet veriyor.

XP'de uyumlu sürücü ile deneyip eğer saatin geri kalmadığını görürseniz kesinlikle sürücüden kaynaklanıyor.

Birde Win8 ile deneyin belki bir sürpriz yapıp sisteminiz düzgün çalışır hemde işletim sisteminizi güncellemiş olursunuz.

http://www.timesynctool.com/ adresinden indireceğiniz başarılı bir araç ile 5-10 dakikada bir saatinizi güncelleyip problemin üzerini örtebilirsiniz :)

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Yazının başlarında aklıma uyumsuz sürücü gelmişti. Zaten yazmışsınız ekran kartının Win7 driveri yok diye. Muhtemelen problem bundan kaynaklanıyor. Linux ile denediğinizde problem olmuyor çünkü orada gerekli driver var.

Ekran kartını zorladığınızda yani film falan izlediğinizde muhtemelen sürücünüz düzgün çalışmadığından bütün yük işlemciye/anakarta biniyor. Buda saatin düzgün çalışmamasına sebebiyet veriyor.

XP'de uyumlu sürücü ile deneyip eğer saatin geri kalmadığını görürseniz kesinlikle sürücüden kaynaklanıyor.

Birde Win8 ile deneyin belki bir sürpriz yapıp sisteminiz düzgün çalışır hemde işletim sisteminizi güncellemiş olursunuz.

http://www.timesynctool.com/ adresinden indireceğiniz başarılı bir araç ile 5-10 dakikada bir saatinizi güncelleyip problemin üzerini örtebilirsiniz :)

Öncelikle cevap için teşekkürler. Bende sizin anlattığınız bu durumu düşündüm. Sanırım büyük ihtimal sorun bu ama bunu teyit etmek için Xp kurmam lazım şu aşamada da bu mümkün değil. Çünkü bilgisayar geyet iyi çalışıyor, bu sorun hariç. Tekrar format atıp yeni işletim sistemi kurmaya üşeniyorum.

Herhangi yardımcı araç kullanarak sık aralıklarla saati güncellemek yerine windows kayıt defteri ayarından saatin haftada bir olan güncelleme periyodunu 12 saatte bire çekerek geçici bir çözüm deneyeceğim. Taki yeni format lazım olana kadar.

Belki ilerleyen vakitlerde modifiye sürücü kullanarak ATI nin sürücüsünü yükleyip deneyebilirim.

Bu konuyu açmamın sebebi belki başka bir formül bulunabilir ya da bu sorunu benzer yaşayanlar varsa onlar ne yapıyorlar onu öğrenmekti.

Şimdilik düşüncemin ve araştırmalarımın dışında cevaplar almadım.

Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Farklı çözüm fikirlerine açığım arkadaşlar. Cevap beklemeye devam ediyorum

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Modifiye sürücü ile bu sorunu çözmeyi denedim. Malesef sonuç olumsuz. Konuya google dan gelenler için geribildirim olsun.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
@WebNick

Normalde saat sistemden bağımsız çalışır.

Sisteminde donanım çakışması görünüyor mu?
Daha önce linuxta denediğini söylemişsin birde şöyle dener misin?
-Windows 7zip ile sistem testi yap. Böylece sadece işlemci tam yükte kullanılacak.
--Eğer saatte anormallik varsa birde sistemini Linux ile dene. Linux üzerinde de 7zip ile aynı testi yap. Saat durumu ne olacak.
---Eğer yukarıdaki testlerde saat her iki türlü de geri kalmıyor ise işlemci kullanım yüzdesi bunun sorumlusu değil.
----Birde ekran kartını zorlayacak bir uygulama dene. Sonuç ne olsacak. (Tabi bunda da işlemci yüzdesi aşırı yüksek olacak.)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bendede oluyor sorunu su şekilde izah edeyim

Win8 ve Macos var

Macos yi sçtığımda sistem satti farkı oluyor otamatik güncelliyor

Tekrar win8 açtığımda ise saatin geri kaldığını farkediyorum

Macos yi giç açmassam saat te sorun olmuyor.

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
@WebNick

Normalde saat sistemden bağımsız çalışır.

Sisteminde donanım çakışması görünüyor mu?
Daha önce linuxta denediğini söylemişsin birde şöyle dener misin?
-Windows 7zip ile sistem testi yap. Böylece sadece işlemci tam yükte kullanılacak.
--Eğer saatte anormallik varsa birde sistemini Linux ile dene. Linux üzerinde de 7zip ile aynı testi yap. Saat durumu ne olacak.
---Eğer yukarıdaki testlerde saat her iki türlü de geri kalmıyor ise işlemci kullanım yüzdesi bunun sorumlusu değil.
----Birde ekran kartını zorlayacak bir uygulama dene. Sonuç ne olsacak. (Tabi bunda da işlemci yüzdesi aşırı yüksek olacak.)

Etiketleme uyarısı gelmediği için cevap gecikti.

Öncelikle cevap için teşekkürler. Sorunu çözemedim ve artık geri kalmalar daha sık oluyor. Anladım ki bios pilim ömrünü dolduruyor. Lehimli pillerden olmasa kendim değiştirirdim ama malesef leğimli.

Bir ara teknik servise 50 tl toslayacağız anlaşılan.

Şimdilik saatin üzerine takribi yarım saat - 45 dak. kafadan kendim ekleyerek zamanı takip ediyorum :)

Güncelleme aralığınıda 6 saatte 1 e çektim. İdare ediyoruz şimdilik.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Bendede oluyor sorunu su şekilde izah edeyim

Win8 ve Macos var

Macos yi sçtığımda sistem satti farkı oluyor otamatik güncelliyor

Tekrar win8 açtığımda ise saatin geri kaldığını farkediyorum

Macos yi giç açmassam saat te sorun olmuyor.

İşletim sistemlerinin bölgesel ayarları farklı olabilir. Örneğin birinde Türkiye seçili iken diğerinde Amerika yada birinde zaman dilimi +2:00 iken diğerinde +8:00 olabilir.