Windows Powershell.exe Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Mehmet Ü.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarıma güncelleme yaptıktan sonra özellikle laptopu şarja takınca powershell.exe diye mavi bir pencere geliyor bir süre bekleyip sonra kendiliğinden kapanıyor. Biraz bekleyip sonra tekrar çıkıyor. Böyle 4-5 kere tekrarlanıyor ve gereksiz yere az da olsa sisteme yükleniyor. Bu sorunun bir çözümü var mı?

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

ilk olarak sorunun ne olduğunu bulmanız gerekiyor. Bunu tam anlamıyla "Windows Event Manager" adlı panelden öğrenebilirsiniz.
Windows tuşu + R bileşimine basarak "Çalıştır" penceresi açın ve gelen kutucuğa "eventvwr" yazarak Enter'a basınız. Çıkan Panel'in sol tarafından sırasıyla; "Windows Logs", ardından "System" 'i tıklayarak genişletin. Sağ taraftaki kutucuk dolacaktır ve hatanızı oradan tespit edebilirsiniz. Hatayı bizimle paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız. (Özel bilgilerinizi gizli tutunuz lütfen.)

Saygılarımla

Mehmet Ü.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sdnfr1.png
sdnfr2.png
sdnfr3.png

Kusura bakmayın bir süredir internet bağlantım yoktu. O yüzden cevabınızı yeni görebildim.
Çıkan hatalar bu şekilde. DistributedCOM lar belki yüzlerce aşağı doğru uzuyor. Service Control Manager da cok fazla. @errno

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

est. önemli değil insanlık hali. konuyla ilgilendiyorum biraz araştırma yapalım..

Saygılarımla
--- Gönderi Güncellendi ---
Merhaba,

o hatalardan birini DistributedCOM ve Service Control Manager olmak üzere her iksininde bilgileri lazım. Çift tıklayın ve gelen ekran resmini, ardından sağ taraftaki XML tabındaki bilgilerin resmini lütfen buraya ekleyin. Yalnız resimi büyütemiyorum ve düzgün okumak için büyüteç kullandım. Lütfen resimi farklı ekleyin.

Özel bilgilerinizi içermeyecek şekilde resimi ekleyin.

Saygılarımla

Mehmet Ü.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,

est. önemli değil insanlık hali. konuyla ilgilendiyorum biraz araştırma yapalım..

Saygılarımla
--- Gönderi Güncellendi ---
Merhaba,

o hatalardan birini DistributedCOM ve Service Control Manager olmak üzere her iksininde bilgileri lazım. Çift tıklayın ve gelen ekran resmini, ardından sağ taraftaki XML tabındaki bilgilerin resmini lütfen buraya ekleyin. Yalnız resimi büyütemiyorum ve düzgün okumak için büyüteç kullandım. Lütfen resimi farklı ekleyin.

Özel bilgilerinizi içermeyecek şekilde resimi ekleyin.

Saygılarımla
aaaaa.png
aaaaaa1.png
bbbbbbb.png
bbbbbbb1.png

Umarım okunabiliyordur şimdiki haliyle

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

resimi nasıl ekliyorsunuz bilemiyorum ama çok zor okunuyor ve hatta xml olanlar okunmuyor diyebilirim.
Resim ekleden yapsanız olur mu acaba ?

Saygılarımla

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

Verdiğiniz bilgiler arasında işletim sisteminizi yazmamışsınız ancak buna rağmen aşağıda yazdıklarım çözüm olabilir. İşlemlerinize geçmeden önce lütfen yedeklerinizi almayı unutmayın. Riskli bir işlem türü olmamasına rağmen yine de tedbirli davranmanızı tavsiye ederim.

DistributedCOM hatası için ulaşabildiğim çözümler;
--------------------------------------------------------------

1) ÇÖZÜM 1 :

Konsolu/Komut İstemini yönetici olarak çalıştırın ve ardından aşağıdaki komutu yazıp Enter'a basın.

Net stop p2pimsvc

Daha sonra "C:\Windows\ServiceProfiles\LocalService\AppData\Roaming\PeerNetworking" dosya içerisine gidip bütün dosyaları silin.
Bu işlemlerin ardından aşağıdaki komutu tekrar çalıştırın.

Net start p2pimsvc

2) ÇÖZÜM 2 :

Windows tuşu ve R tuşu bileşimiyle Çalıştırı açın ve içerisine dcomcnfg yazarak Enter'a basın. Soldaki listeden sırasıyla Component Service >> Computers >> My Computers üzerine sağ tuşa basıp Özellikleri/Properties'i açın. COM Security tabına geçin ve ekranın aşağısından "Launch and Activation Permission" alanından "Edit Default" seçeneğine basarak bir Varsayılan Güvenlik / Default Security adından bir ekran gelecek. Orada alt taraftan Add tuşuna basarak gelen ekranın Advanced/Gelişmiş kısmına (yine gelen ekranın sağ altında) basın.
Ara / Fİnd Now diyerek sağ taraftaki tuştan listenin gelmesini sağlayın Gelen Listeden "NETWORK SERVICE" yi seçip açık pencereler OK diyerek "Launch and Activation Permission" ekranında bu kullanıcıya ait aşağıdaki yetkilendirmelerin hepsine ALlow/İzin ver olarak ayarlamanız gerekmektedir.

Local LaunchRemote,
LaunchLocal Activation,
Remote Activation

Ekranlara OK diyerek çıkın.

Ek olarak sanırım bu konuyla ilgili bir çözüm daha yazmıştım forumda lütfen o konuyu da incelerseniz sevinirim.

Olay Kimliği 7023 ve Bağlı Cihazlar Platformu Kullanıcı Hizmeti_57920a sorununa ait çözüm :
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu hataya ait tam olarak belirlenmiş bir çözüm yolu yok. Bunun nedeni ise bilgisayarınıza bir cihaz bağlamışsınız veya bağlanmış ve bu cihazın bilgisayarla tam olarak stabil bir iletişime geçtikten sonra kapatılmamış/İletişim kuramamış gibi bir durumu söz konusu. Yani bunun için internet üzerinde bir kaç adet çözüm denemeleri var ancak bu sürekli hata vermiyorsa ve sizi rahatsız etmiyorsa sorun olmaması gerekiyor. Hatta bu servisi yani hata içeriğindeki servisi Windows + R tuşuna basıp services.msc yazarak servisler ekranını açıp o listenin içerisinde de görebilirsiniz sanıyorum. Mesela sizdeki hata veren servisin adı "Connected Device Platform User_Service_57920a" veya "Bağlı Cihazlar Platformu Kullanıcı Hizmeti_57920a" olarak geçmektedir. Bu konuda sizi rahatsız etmiyrsa sorun olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla

Mehmet Ü.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,

Çözüm 1'i denediğimde komut istemi sayfasında "Eşler arası ağ oluşturma kimlik yöneticisi hizmeti başlatılmadı." şeklinde bir uyarı veriyor.

Çözüm 2'deki işlemleri uyguladım. Ancak powershell sorunu hala devam ediyor. Bilgisayarı başlattığımda sorun yok. Ancak şarjı taktığımda mavi powershell ekranları çıkmaya başlıyor. Görev Yöneticisinden zorla durdurduğum zaman da sanki şarja yeni takmışım gibi aynı süreç tekrarlanıyor.

Edit: Ayrıca birkaç gündür Usb Disk Security(32 Bit) CPU'yu aşırı tüketiyor. Uygulamanın usb koruyan harici bir programla alakası yok. Sistemin kendi programlarından sanırım.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

Windows Update yaptınız mı ? Sorununuza ait paket yükleme ihtimali yüksek. Eğer herhangi bir paket yükleme/Update işleminden sonra bu aksilikler başladıysa ilgili Update'i tespit etme imkanınız var mı ?

Saygılarımla