Windows mu macos mı

Bu konuyu okuyanlar

Berat Ceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar laptop alıcam fakat windows mu alıyım Mac Os mu alıyım karar veremedim sizlerin de bir fikrini sormak istedim

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Arkadaşlar laptop alıcam fakat windows mu alıyım Mac Os mu alıyım karar veremedim sizlerin de bir fikrini sormak istedim
Bütün Apple PC ler kazığın kazığı olduğu için normal PC ler. Aldıktan sonra macOS kurabiliyorsunuz Hackintosh ile.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Bilgisayar mühendisi bir arkadaşım vardı.
Şirket Macbook leptop vermiş. Ama MacOS'un içine sanal Windows kurmuş. Onu kullanıyordu. En sonunda MacBook'u almışlar. Onun yerine Asus'un Windows işletim sistemli bir oyun leptopunu vermişler daha iyi donanıma sahip olduğu için.

Örneğin programlama ile ilgili video anlatımlarında Mac kullananlara çok rastlıyoruz.

Bence Windows maddi açıdan daha avantajlı. Zaten Mac de alsanız içinde sanal Windows kullanmak zorunda kalacağınızı düşünüyorum.

M B

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ben Mac kulaniyorum sanal Windows kurduğum da yavaşlarlama oluyor tavsiye etmem

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
En iyisi normal laptop alıp macOS kurmak ya da Windows kullanmak. Belki dualbootta olabiliyordur internetten araştırabilirsiniz Hackintosh'u.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Evet, sanal Windows kurmak da çözüm sayılmaz. Mac'e o kadar para verip aynı donanıma sahip Windows'tan yavaş olmuş olacak.

İşletim sistemi olarak kursa bu defa da garanti dışı kalır.

Mac alıyorsan ya Mac olarak kullanacaksın ya da Windows alacaksın aslında.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Evet, sanal Windows kurmak da çözüm sayılmaz. Mac'e o kadar para verip aynı donanıma sahip Windows'tan yavaş olmuş olacak.

İşletim sistemi olarak kursa bu defa da garanti dışı kalır.

Mac alıyorsan ya Mac olarak kullanacaksın ya da Windows alacaksın aslında.
Nasıl kalıyor? Çünkü bir şey boot etmekte serbestiz. Apple boot etmeyi kilitlememiş. Bu da Apple'nin izin verdiği anlamına gelmez mi?

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Nasıl kalıyor? Çünkü bir şey boot etmekte serbestiz. Apple boot etmeyi kilitlememiş. Bu da Apple'nin izin verdiği anlamına gelmez mi?
Pardon. Garanti dışı kalma işi aklımda şehir efsanesi olarak kalmış galiba. Geçmişte Apple değil de başka markaların yetkili servislerinden bu konuda sorun çıkaranlar olmuş. Benim aklımda öyle bir şey kalmış.

Düzelttiğiniz için teşekkürler.

Zaten Apple'ın kendi sitesinde MAC'e nasıl Windows 10 kurulacağı anlatılıyormuş:

Berat Ceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ben hem oyun hemde yazılım için düşünüyorum mac yazılımda çok daha iyi ama windows ooyun kısmında iyi kararsız kaldım ama maddi olarak bakıldığında windows mantıklı duruyo

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Her iki ekosistemi de uzun süre kullanılmış ve halen de kullanan birisi olara OS X derim, Windows’a göre çok daha stabil (oyunlar dışında) ve kullanımı kolay (bence) fakat Apple cihazları donanımına göre fiyatları fazla ve ondan dolayı destekleyen parçalarla Hackintosh (sonra mal gibi ortada kalıyorsunuz, bilgisayarda SATA girişi yok SATA! Ekran kartı icin de harici takmak zorundayım ama neden? Çünkü Apple’ın sacmalamasi ve bu masaüstü bilgisayar) yapmanızı tavsiye ederim.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
En iyisi Windows PC alıp sonra Hackintosh ile macOS kurmak.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Renderlama veya yüksek boyutlu görsel tasarım yada baskı işi ile uğraşıyorsan macbook şart, sadece çizim basit render için ve çok daha fazlası içinde Windows her açıdan uygundur.
Mac pahalı oyuncak ama hakkını yememek gerekir.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Renderlama veya yüksek boyutlu görsel tasarım yada baskı işi ile uğraşıyorsan macbook şart, sadece çizim basit render için ve çok daha fazlası içinde Windows her açıdan uygundur.
Bence hakkı yenir rahatça. Fiyatına göre o özellikler ne öyle? İnsanın aklıyla dalga geçiyor Apple. Gaming PC parasına 4000 TL'lik notebook satıyorlar resmen. 1 kuruş bile verilmez. Hackintosh olduğu için gerek bile yok Macbook'a.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Yesek ne oluyor? Suan almaya çalışsanız 15’ten asagiya bulmanın zor olduğu bir kombinasyona sahip Mac Pro (Late 2013) var bende ve çok affedersin hayvan gibi render alınabilecek bilgisayarda bir halt yapamıyorum cunku bilgisayar 240 GB ve arttırmak icin bir kullandığım telefon (6S+)kadar para ödemem lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence hakkı yenir rahatça. Fiyatına göre o özellikler ne öyle? İnsanın aklıyla dalga geçiyor Apple. Gaming PC parasına 4000 TL'lik notebook satıyorlar resmen. 1 kuruş bile verilmez. Hackintosh olduğu için gerek bile yok Macbook'a.
Panelleri çok başarılı o cihazların ve sundukları ekosistem özellikleri+kolaylaştırmalar (mesela hayvanı mousepad) var fakat değmez, Hackintosh kurun, en azindan istediğiniz gibi yükseltme yaparsınız.

Berat Ceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
hackintosh kullanan varmı aranızda stabil olarak iyimi kötü bir bilgisayara yüklersek iyimi olur kötümü

Berat Ceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu Hackintosh baya karışıkmış yapmak

Berat Ceylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sadece marka marka mı yazıyım özelliklerinide yazıyım mı bu arada asus laptopa kurucam

İntel celeron n3350 işlemci
4gb ram
İntel Hd graphics 500 dahili ekran kartı
Bios asus

Son düzenleme:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Apollo Lake'i tanıtamazsın.
Sadece marka marka mı yazıyım özelliklerinide yazıyım mı bu arada asus laptopa kurucam

İntel celeron n3350 işlemci
4gb ram
İntel Hd graphics 500 dahili ekran kartı
Bios asus

İstersen BIOS ayarlarını uygun hale getirip dene fakat başarılı olacağını düşünmüyorum, olsanda grafik hızlandırma etkinleşmez.

Reaksiyon puanı
7,999
Windows Laptop alacaksan en azından güncel nesil bir i7 işlemcili ve SSD'li model tercih et. İleride hız sorunu yaşamazsın.

Son mesajlar