Yardım Windows`mu Kullanmalıyım Linux`mu ?

Bu konuyu okuyanlar

yusufcanylmaz00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
İntel i5 7200u 3.1 ghz (7.nesil)
8gb ram
940mx ekran kartı
120gb ssd
1tb hdd

özelliklere sahip lapobum var, her güncellemede yavaşlayan windowstan bıktım. Bazen oyun oynarım ve fl studio, photoshop, sony vegas kullanırım. Ama asıl işim fl studio da ve pc de birsürü crack var. Sizce linux geçmelimiyim geçersen ne olur bi yardımcı olurmusunuz ?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
8gb ram
940mx ekran kartı
120gb ssd
1tb hdd

özelliklere sahip lapobum var, her güncellemede yavaşlayan windowstan bıktım. Bazen oyun oynarım ve fl studio, photoshop, sony vegas kullanırım. Ama asıl işim fl studio da ve pc de birsürü crack var. Sizce linux geçmelimiyim geçersen ne olur bi yardımcı olurmusunuz ?
Linux geçerseniz o programların alternatifleri var. Birebir aynıları yok. Hackintosh kurulabilir.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
8gb ram
940mx ekran kartı
120gb ssd
1tb hdd

Oynadığınız oyunlar nedir? Eğer VALORANT oynuyorsanız Linux'da oynayamayacaksınız. Onun dışında diğer Linux'da olmayan programları Wine ile kurabilirsiniz. Ya da Linux için olan alternatif programları kullanabilirsiniz.

yusufcanylmaz00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Oynadığınız oyunlar nedir? Eğer VALORANT oynuyorsanız Linux'da oynayamayacaksınız. Onun dışında diğer Linux'da olmayan programları Wine ile kurabilirsiniz. Ya da Linux için olan alternatif programları kullanabilirsiniz.
Sea of thieves, csgo, phasmophobia ve bir kaç oyun daha steam üzerindeki oyunlar genellikle.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Linux geçerseniz o programların alternatifleri var. Birebir aynıları yok. Hackintosh kurulabilir.
fl studio kullanamazmıyım ?

illa linux olmasınada gerek yok eğer benim performansımı düşürmeyeecek her öneriye açığım bi ayar olur başka bi işletim sistemi olur..

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
8gb ram
940mx ekran kartı
120gb ssd
1tb hdd

Onlar için Windows.Mac OS teması felan kurabilirsin :)

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Linux'a geçmeli misin?

Canın istiyorsa geç. Ben sadece sanal doygunluk olmamasında rahatsızım. Lakin Arch tabanlı Linux'ta varmış galiba. Onun dışında diğer oyunlarını Proton oynatıyor. Lakin korsan oyunları bekle oynarsın. Örneğin Death Stranding orijinal haliyle gayet güzel çalışırken, korsan halini oynatmıyor.

FL Studio;

FL Studio, Wine ile kullanılıyor,
Lakin alternatifleri de var;
1. Ableton,
2. Mixcraft,
3. Linux Mediaplayer Studio,
4. Kristal Auido Engine,
5. Ardour.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kaynak aldığım site; En İyi 5 FL Studio Alternatifi 2016 (Windows/Linux/Os X)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Resim düzenleme araçları;

1. Gimp => Uzman biri, Photoshop'tan ne yapabiliyorsan, bu da yapar dedi.
2. Krita => Aşırı proffesyonel ve beni yarı yolda bırakmayan resim çizme programı. Anime kızları, bu program yüzünden gerçek.

Oyun;
Hikaye tabanlı ve diğer onlineoyunları, Steam'den gayet düzgün oynarsın.
Kendi denediğim ve memnun kaldığım oyunlar;
- Cyberpunk 2077,
- Batman Arkham Şövalyesi,
- Death Strandig,
- Dark Souls Remastered,
- Dark Souls II Softs (Bu oyunun Türkçe yamasının bir kısımını, GNU/Linux'tan yaptım bile),
- Dark Souls III,
- Warframe,
- ETS 2,
- Little Nighmares 1 ve 2,
- Serious Sam oyunları,
- Warcraft III Frozen Throne,
- Witcher 3,
- Fallout New Vegas.

İstediğin oyunları şu siteden; www.protondb.com oynanabilirliğini kontrol edersin.
Notlara göre;
Native --> Windows'ta ne ise odur. Bazen daha iyi. Örneğin ETS 2.
Platin --> En iyi şekilde oynanır,
Altın --> Oynanır,
Gümüş --> İdare edilir,
Bronz --> Sakattır, oynanmaz.

Onun dışında 3000'den fazla PSP oyun,
Dolphin'in neredeyse belirttiği tüm Wii oyunlarını oynayabilirsin.

LoL'de oynarsın ama istemci kasıyor.
Valorant yok galiba.

Son düzenleme:

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Wine performansı kötü Fl Studio gibi programlar için hiç uygun değil. Birçokta sorun çıkarabilir kullanım sırasında. Ve yine Linux desteği olmayan oyunlar Linuxta çalıştırıldığında performans kaybı yaşanır. Linuxa geçmenize hiç gerek yok. Windowsta devam etmenizi öneririm.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Wine performansı kötü Fl Studio gibi programlar için hiç uygun değil. Birçokta sorun çıkarabilir kullanım sırasında. Ve yine Linux desteği olmayan oyunlar Linuxta çalıştırıldığında performans kaybı yaşanır. Linuxa geçmenize hiç gerek yok. Windowsta devam etmenizi öneririm.
Kardeş hele bir sakin. Alternatifleri de var.
Hem FL Stuido denedin mi ki böyle konuşuyorsun?

Bak bu rehbere; Installing FL Studio on Linux

Gayet güzel ve başarılı bir şekilde çalışıyor.

GNU/Linux tek Wine'dan ibaret değil ki.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

Ben wine ile bir sürü program kullandım. Mutlaka problemler çıkıyor ve onlarla uğraşıyorsun. Performansın Windowsa göre daha az olmasıda var. O yüzden hiç gerek görmüyorum böyle uğraşmaya. Heleki oyun ve diğer Windowsta daha iyi çalışan programlarda kullanılması gerekiyorken Linux ile uğraşmaya pek gerek yok.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Ben wine ile bir sürü program kullandım. Mutlaka problemler çıkıyor ve onlarla uğraşıyorsun. Performansın Windowsa göre daha az olmasıda var. O yüzden hiç gerek görmüyorum böyle uğraşmaya. Heleki oyun ve diğer Windowsta daha iyi çalışan programlarda kullanılması gerekiyorken Linux ile uğraşmaya pek gerek yok.
Tamam (Lakin FL Studio güzel çalışıyor) ama Linux alternatifleri de var.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Tamam (Lakin FL Studio güzel çalışıyor) ama Linux alternatifleri de var.

Linux desteği olan alternatifleri tabii ki var eğer @yusufcanylmaz00 onlarla ilgileniyorsa kullanır ona bir diyeceğim yok. Ama örneğin Sea Of thieves için Windowsu arar performans olarak. Sony Vegas kullanıyormuş onun içinde Windowsu arar. Sistemi zaten çok iyi olmadığından tam linux desteği olmayan gerek oyun olsun gerek program Windowsa göre linuxta performans kaybı yaşayacak. O yüzden gerek yok diyorum.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Linux desteği olan alternatifleri tabii ki var eğer @yusufcanylmaz00 onlarla ilgileniyorsa kullanır ona bir diyeceğim yok. Ama örneğin Sea Of thieves için Windowsu arar performans olarak. Sony Vegas kullanıyormuş onun içinde Windowsu arar. Sistemi zaten çok iyi olmadığından tam linux desteği olmayan gerek oyun olsun gerek program Windowsa göre linuxta performans kaybı yaşayacak. O yüzden gerek yok diyorum.
Steam güzelce oynatıyormuş o dediğin oyunu;

Sonu Vegas'ta bir video editör programı galiba.
Da Vinci Resolve, KdenLive işini görür.

Wine'a gerek yok. yani.

yusufcanylmaz00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
evet şu fl studio olayı yüzünden vazgeçtim, fakat win 10 LTSC diye birşey varmış çoğu özellikler olmayan onunda key ini bulmak zormuş biraz ,onu bulup geçsem nasıl olur acaba.

yusufcanylmaz00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

burda iyidir ama ben omnisphere ın üstüne bi kaç tane ample metal açıyorum üsütne kontakt bunları win de yapabiliyorum fakat linux geçinde bir omnide kasma ihtimalide var wine yüzünden.

LTCS, 90 gün bedavadır. Key istemez.
normal format gibi yükleniyor değilmi flash ile

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
burda iyidir ama ben omnisphere ın üstüne bi kaç tane ample metal açıyorum üsütne kontakt bunları win de yapabiliyorum fakat linux geçinde bir omnide kasma ihtimalide var wine yüzünden.

normal format gibi yükleniyor değilmi flash ile
Evet ve GNU/Linux'ta denemeden bilemezsin.

archim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
linuxta tecrübeli değilseniz bu kadar uğraşmaktansa windowsta kalmanız daha mantıklı. windowstaki yavaşlamanın sebeplerini araştırın bence. hepmiz yıllardır windows 10 kullanıyoruz, bütün güncellemeleri yüklüyoruz ciddi bir yavaşlama sözkonusu değil. sadece güncellemeler yüklenirken biraz yavaşlar. dilerseniz winoptimizer, advanced system care gibi prgramlarla temizlemeyi, hızlandırmayı deneyebilirsiniz. yada yeni bir macera eğlenceli olur derseniz linuxa geçmeyi deneyebilirsiniz.

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Son cümle kendini ele veriyor mecburen Windows kullanmanız lazım niye biliyor musunuz çünkü Linux bir kere denediğinizde Windows'a büyük ihtimalle geri dönemeyeceksiniz zira benim bundan tam 3 yıl önce öyle olmuştu :)