Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Selamunaleyküm.Bilgisayarımda mavi ekran hatası alıyorum.Şu resme bakar mısınız?
bluescreencozum.png

Bir de bu hatayı nasıl tamamen çözerim?Bugün Zula oynuyorum bir baktım mavi ekran hatası verdi.Ben de mecburen bilgisayarı kapatıp yeniden başlattım.
@Ben Kenobi

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Eğer buradaki seçenek None haricinde herhangi birşeye işaretliyse senin aldığın şey mavi ekran hatası değil, standart hata.
Eğer None işaretliyse başka birini seç ve o mavi ekran hatasını tekrar alınca, yeniden başlattıktan sonra programı aç.
image11.png

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Eğer buradaki seçenek None haricinde herhangi birşeye işaretliyse senin aldığın şey mavi ekran hatası değil, standart hata.
Eğer None işaretliyse başka birini seç ve o mavi ekran hatasını tekrar alınca, yeniden başlattıktan sonra programı aç.
image11.png
Adsız.png

Şimdi hangi işareti kaldırmalıyım?Bir de şu önerdiğiniz program nasıl kullanılıyor?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Sonuçta None işaretli değil, sorun yok.
Eğer mavi ekran hatası aldığından eminsen, demek ki writing debug information state sırasında işlemin bitmesini beklemeden bilgisayarı yeniden başlatmış olduğundan ötürü olabilir veya bu işlemi dahi gerçekleştiremeyecek kadar kritik mavi ekran hatası almış olabilirsin.
İlk kez mi mavi ekran hatası aldın ?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sonuçta None işaretli değil, sorun yok.
Eğer mavi ekran hatası aldığından eminsen, demek ki writing debug information state sırasında işlemin bitmesini beklemeden bilgisayarı yeniden başlatmış olduğundan ötürü olabilir veya bu işlemi dahi gerçekleştiremeyecek kadar kritik mavi ekran hatası almış olabilirsin.
İlk kez mi mavi ekran hatası aldın ?
Bu resimde none işaretli olsa ne olur?Bu arada ilk kez bu hatayı vermedi.Bir kaç günde bir oluyor.Bende bilgisayarı güvenli modda başlatıp en üstteki resimde kırmızı kutucuk içinde belirttiğim konumdaki dosyayı siliyorum.Ya da direkt bilgisayarı kapatıp(güç kaynağını keserek veya düğmeye basarak) yeniden başlatıyorum.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
eğer mavi ekran hatası olduğuna eminsen ve laptop kulanıyorsan hard diski çıkar ve tekrar tak, bazen hard disk iletişim noktalarında statik elektrik birikmesi sonucu geçici temassızlık mavi ekran hatası sonucundaki debug bilgisinin yazılmasını engelliyor olabilir.
çünkü o programı açtığında şu tarz dolu bir sayfa gelmeliydi.
bluescreenview.gif

--- Gönderi Güncellendi ---
Ya da mavi ekran hatasından hemen sonra CCleaner, Bleachbit, Advanced SystemCare tarzı programlarla sistem temizliği yapmışsan onlar da silmiş olabilirler.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ya da mavi ekran hatasından hemen sonra CCleaner, Bleachbit, Advanced SystemCare tarzı programlarla sistem temizliği yapmışsan onlar da silmiş olabilirler.
Aynen.Mavi ekran hatasından sonra bilgisayarımdaki temizlik amaçlı olan .bat dosyasını çalıştırdım.Ve bir de .bat dosyasının içerisinde şu var:
del C:\Windows\Minidump\ -->Bat dosyasına bunu ben eklemiştim.O sebepten program bulamadı herhalde.Şimdi hardiski söküp taksam sorun geçer mi?Başka ne yapmam gerekir?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bir sonraki mavi ekran hatasından sonra programı çalıştır ve ekrana ait görüntüyü gönder.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi "Bir sonraki mavi ekran hatasından sonra programı çalıştır ve ekrana ait görüntüyü gönder" demiştiniz.Yine mavi ekran hatası verdi.Bilgisayarı kapatıp tekrar açtım.Programı açtım.Şu şekilde:
1.jpg
2.jpg

Alttaki kısımda bayağı çok dll ve sys uzantılı dosya var.Şimdi ne yapmalıyım?
@__kadıköyRAP__ @Pc ci utkuversus @Seyhoo @Uber konuya bakar mısınız?
@eronis Konuya bakar mısınız?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Herhangi bir kırmızı alan gözükmüyor.
Bunun anlamı bileşenler arası bağlantıda sıkıntı var.
Ram ve hard diski çıkar ve tekrar tak, sorun büyük ihtimalle düzelecektir.
Bu durum dizüstü kullanıcılarında olabiliyor, bende de aynısı olmuştu, hard diski çıkarıp tekrar takıp vidaları güzelce sıkıladıktan sonra düzeldi.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu durum dizüstü kullanıcılarında olabiliyor, bende de aynısı olmuştu, hard diski çıkarıp tekrar takıp vidaları güzelce sıkıladıktan sonra düzeldi.
Denerim belki.Yardım ettiğiniz için teşekkürler.İntel HD Graphics 3000'in driverını silip bilgisayarı yeniden başlattım.Yeniden başlattıktan sonra önceki(yani son sürüm olmayan) İntel HD Graphics'i yükledim.Şu an hata vermedi.Bakalım.İnşallah bir daha mavi ekran hatası vermez.İyi günler.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi Ekran kartının driverını silip son sürüm olmayan Intel HD Graphics 3000 driverını kurdum.Tam sorun düzeldi derken bir kaç gündür yine mavi ekran hatası alıyorum.Şimdi ne yapabilirim sizce?Bir de bluscreen adlı programa girince bir şeyler gösteriyor ama kırmızı ile değil.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
RAM ve Hard disk bağlantılarını çıkarıp taktınız mı ?
Ben size zaten ekran kartı ile ilgili birşey söylemedim.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
RAM ve Hard disk bağlantılarını çıkarıp taktınız mı ?
Ben size zaten ekran kartı ile ilgili birşey söylemedim.
Ekran kartıyla ilgili bir şey söylediniz demedim.Sizin dediğiniz gibi RAM'i ve Hard Disk'i bir çıkarayım en iyisi.Sizce başka ne yapabilirim?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Yazılımsal bir sorun olsaydı mavi ekran hata kodu programında kırmızı bir alan görülürdü.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bir şey buldum.Forumdaki bir konuda şunlar yazıyordu.
"1. IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0X0000000A) IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0x0000000A)

Bu Hata Genellikle Bilgisayarınızda Yüklü Olan Sürücülerin Uyumsuzluğundan Dolayı Çıkar ve Genellikle Bu Mavi Ekran Hatasına Çok Rastlanır. Yüksek Olasılıkla Aşağıdaki Sürücü Hatalarından Dolayı Çıkar.

-Ekran Kartı Sorunu, Overlclock’la Ekran Kartı Limiti Yada Değiştirilmesi Sonucu Çıkar.
-Seskartı Sürücüleri Hatalarından Dolayı Çıkar."
Ben bluescreen programını açıp baktığımda gerçekten yukardıdaki hatayı yani IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0X0000000A) IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0x0000000A) bu hata gözüküyor.
@Ben Kenobi Ben ekran kartı driverını silip başka bir sürümünü kurduğum ve o zaman burada yazılanlara göre sorunum ses kartı sürücülerinden kaynaklı olabilir mi?

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567

Merhaba,

bence Ben Kenobi adlı üye arkadaşımızın dediğini kesinlikle yapman gerekiyor. Özellikle RAM başta olmak üzere HDD'yi de söküp takmalısın.

Saygılarımla.
Bir şey buldum.Forumdaki bir konuda şunlar yazıyordu.
"1. IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0X0000000A) IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0x0000000A)

Bu Hata Genellikle Bilgisayarınızda Yüklü Olan Sürücülerin Uyumsuzluğundan Dolayı Çıkar ve Genellikle Bu Mavi Ekran Hatasına Çok Rastlanır. Yüksek Olasılıkla Aşağıdaki Sürücü Hatalarından Dolayı Çıkar.

-Ekran Kartı Sorunu, Overlclock’la Ekran Kartı Limiti Yada Değiştirilmesi Sonucu Çıkar.
-Seskartı Sürücüleri Hatalarından Dolayı Çıkar."
Ben bluescreen programını açıp baktığımda gerçekten yukardıdaki hatayı yani IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0X0000000A) IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (0x0000000A) bu hata gözüküyor.
@Ben Kenobi Ben ekran kartı driverını silip başka bir sürümünü kurduğum ve o zaman burada yazılanlara göre sorunum ses kartı sürücülerinden kaynaklı olabilir mi?

Merhaba,

evet yüklediğin sürücülerle alakası olması yüksek bir ihtimal. Windows otomatik update veya yüklediğin son driver'larda sorun olabilir. Windows'un yaptığı otomatik update'ten veya senin yüklediğin bir sürücüden sonra oluştu ise; işletim sisteminin "Olay Görüntüleyicisi" (Kontrol Paneli=>Yönetimsel araçlar=> Olay görüntülüyecisi) ile takip edebilirsin. Orada yapılan işlemleri saklar ve hataları da aynı zamanda tutar. Lütfen orayı bir kontrol et. İlk ne zaman mavi ekran aldığına ve ondan önce hangi işlemi yapmışsın veya bilgisayar otomatik yapmış..

Saygılarımla.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Hocam çalıştıra eventvwr yazıp ss atabilirmisiniz birde hdd'nizin veya ssd ne kullanıyorsanız doluluk oranını söylerseniz hoş olur :) Hdtune ile diskinizi kontrol etmenizi cmd'den chkdsk komutunu denemenizi,antivirüs taraması yapmanızı,Norton Power Eraser kullanmanızı öneririm birde hdd'nizin kaç yıllık olduğunu söyleyiniz bence sıkıntı hdd'de erken teşhis oluyor belkide ölebilir bana olmuştu hdd sağlamsa ram'lere bakıcaz geçmiş olsun tekrardan :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam çalıştıra eventvwr yazıp ss atabilirmisiniz birde hdd'nizin veya ssd ne kullanıyorsanız doluluk oranını söylerseniz hoş olur :) Hdtune ile diskinizi kontrol etmenizi cmd'den chkdsk komutunu denemenizi,antivirüs taraması yapmanızı,Norton Power Eraser kullanmanızı öneririm birde hdd'nizin kaç yıllık olduğunu söyleyiniz bence sıkıntı hdd'de erken teşhis oluyor belkide ölebilir bana olmuştu hdd sağlamsa ram'lere bakıcaz geçmiş olsun tekrardan :)
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.HDD kullanıyorum.Diskte yeterince boş alan var.Driver olarak laptobumun ekran kartı driverını sildim yani Intel HD Graphics 3000'in driverını silip önceki bir Intel HD Graphics 3000 driverı yükledim.HDD'im laptobu aldığımızdan beri var yani yaklaşık 5 yıldır var.Biraz önce RAM'i ve HDD'yi çıkarıp taktım.İşlemcinin termal macununu yeniledim.Laptobun fanını temizledim.Bir kez oyundayken mavi ekran hatası vermişti.Bazen de Web tarayıcısını kullanıyorken mavi ekran hatası veriyor.Bluescreen programında da bir şeyler çıkıyor fakat kırmızı renkli gösterilmiyor.
HDD'lerin yaklaşık ömrü kaç yıldır?Sizce hata HDD'mden mi kaynaklanıyor?Linux'ta bir sıkıntı oluşturur mu?
Sizce ne yapmalıyım?
@f.krtl1 Çalıştıra sizin dediğiniz gibi eventvwr yazdım.Bunlar da ekran görüntüleri:

1.jpg
3.jpg 2.jpg 4.jpg 5.jpg
1.jpg
3.jpg

2.jpg

4.jpg

5.jpg

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    225.8 KB · Görüntüleme: 595

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.HDD kullanıyorum.Diskte yeterince boş alan var.Driver olarak laptobumun ekran kartı driverını sildim yani Intel HD Graphics 3000'in driverını silip önceki bir Intel HD Graphics 3000 driverı yükledim.HDD'im laptobu aldığımızdan beri var yani yaklaşık 5 yıldır var.Biraz önce RAM'i ve HDD'yi çıkarıp taktım.İşlemcinin termal macununu yeniledim.Laptobun fanını temizledim.Bir kez oyundayken mavi ekran hatası vermişti.Bazen de Web tarayıcısını kullanıyorken mavi ekran hatası veriyor.Bluescreen programında da bir şeyler çıkıyor fakat kırmızı renkli gösterilmiyor.
HDD'lerin yaklaşık ömrü kaç yıldır?Sizce hata HDD'mden mi kaynaklanıyor?Linux'ta bir sıkıntı oluşturur mu?
Sizce ne yapmalıyım?
@f.krtl1 Çalıştıra sizin dediğiniz gibi eventvwr yazdım.Bunlar da ekran görüntüleri:

Ekli dosyayı görüntüle 16101
Ekli dosyayı görüntüle 16103 Ekli dosyayı görüntüle 16104 Ekli dosyayı görüntüle 16105 Ekli dosyayı görüntüle 16106
Ekli dosyayı görüntüle 16101 Ekli dosyayı görüntüle 16103

Ekli dosyayı görüntüle 16104

Ekli dosyayı görüntüle 16105

Ekli dosyayı görüntüle 16106
Hocam sıkıntınızı anladım az çok birazdan bazı ss'ler atıcam onları uygulamanızı istiyicem inşallah sıkıntınızı çözeriz :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam sıkıntınızı anladım az çok birazdan bazı ss'ler atıcam onları uygulamanızı istiyicem inşallah sıkıntınızı çözeriz :)
Eğer siz çözüm yolu yazarsanız ancak yarın uygulayabilirim.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,186
Şunramlerin ucundaki noktaları silgi ile dikkatlice sil. HDD çıkar tak. Bunlar donanımsal bazı çözümler.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Öncelikle sistem geri yükleme yapsaydınız yaptınız mı bilmiyorum da büyük ihtimalle sorununuz düzelebilirdi neyse resimleri ekliyorum bunları yaptıktan sonra Winthruster programı ile bakım yapmanızı öneririm Advenced System Care falan gerek yok onlara bence birde Linux'ta bir sıkıntı oluştururmu demiştiniz yok oluşturmaz bu sıkıntı Windows'un lltdio hizmeti ile alakalı bir sıkıntı bir nevi kernel dosyası diyelim kısaca bilgisayarınızın donanımla iletişim kurmasını sağlayan bir yazılım inşallah sıkıntınız düzelir ama donanım sıkıntınız yok gibi geçmiş olsun tekrardan :)

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    575.4 KB · Görüntüleme: 605
  • 2.JPG
    2.JPG
    313.7 KB · Görüntüleme: 456
  • 3.JPG
    3.JPG
    248.5 KB · Görüntüleme: 621
Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Öncelikle sistem geri yükleme yapsaydınız yaptınız mı bilmiyorum da büyük ihtimalle sorununuz düzelebilirdi neyse resimleri ekliyorum bunları yaptıktan sonra Winthruster programı ile bakım yapmanızı öneririm Advenced System Care falan gerek yok onlara bence birde Linux'ta bir sıkıntı oluştururmu demiştiniz yok oluşturmaz bu sıkıntı Windows'un lltdio hizmeti ile alakalı bir sıkıntı bir nevi kernel dosyası diyelim kısaca bilgisayarınızın donanımla iletişim kurmasını sağlayan bir yazılım inşallah sıkıntınız düzelir ama donanım sıkıntınız yok gibi geçmiş olsun tekrardan :)
Kullandığım işletim sistemi Windows 7 Home Premium olduğundan gpedit.msc'ye giremiyorum.İnternette Windows 7 Home Premium'a gpedit.msc yükleme diye bir şeyler var.Sizce ne yapmalıyım?Gpedit.msc'yi yükleyeyim mi?
@f.krtl1 İnternetten araştırıp bilgisayarıma gpedit.msc'yi kurdum ama dili İngilizce sizin attığınız ekran görüntülerinde ise Türkçe.Bu sebepten ne yapacağımı bilemiyorum.Sizce ne yapayım?
Bendeki gpedit.msc şu şekilde:
1.jpg

2.jpg

@f.krtl1

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Orada hiç bir yerde yok sanırım o zaman ikinci yolu deneyeceğiz bir .bat dosyası ile lltdio'yu varsayılan ayarlarına getireceğiz.Bunun için işletim sisteminizi,kaç bit olduğunu ve service pack kaç olduğunu söylemeniz gerek.Bunların hepsi Bilgisayarım>özellikler kısmında var.
Birde buranın resmini atarmısınız bir bakayım.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    335.3 KB · Görüntüleme: 271